Політика

  ▪   Станіслав Козлюк

Давід Сакварелідзе: «Обіцяного карт-бланшу від Порошенка не було»

Тиждень поспілкувався з колишнім заступником генерального прокурора — прокурором Одеської області Давідом Сакварелідзе про роль президента в його звільненні, нафту Курченка та справу «діамантових» прокурорів.
Матеріал друкованого видання
№ 15 (439)
від 14 квітня, 2016

З моменту вашого звільнення, «фінального акорду Шокіна», минуло два тижні…

— Фінального акорду поки що не було. Шокін є, залишилися його «послідовники». Ми зараз говоримо про виконувача обов’язків генпрокурора (Юрій Севрук. — Ред.), який без Шокіна жодних рішень не приймає. А той, своєю чергою, зрозуміло без кого не приймав і не приймає серйозних рішень. Система опирається. Скажімо, на початку тижня прокурори звернулися до президента з проханням не призначати людину ззовні. Напевно, хочуть такого самого «системного», як вони самі.

Тобто Шокін і далі впливає на ГПУ?

— Звичайно.

Порошенко рік тому обіцяв вам карт-бланш. Він був?

— Не було. Коли на ваги став Шокін проти реформи (реформи, а не мене особисто), то він переміг. Всі узгоджені проекти паралізовані. Жоден напрям не працює.

У вас є конфлікти з Юрієм Севруком, Дмитром Сусом, Владиславом Куценком?

— Немає. Це конфлікт не з особистостями, а зі світоглядом. Вони не відчувають запитів громадськості, претензії людей їх дратують. Вони не розуміють, чому суспільство не задоволене їхньою роботою. І водночас не борються з корупцією, бідністю, злиднями, а це одна з функцій прокуратури. Не вимагають від інших областей таких самих результатів, як в Одесі за п’ять місяців нашої роботи. Можуть же інші області наступати на п’яти корумпованим депутатам, мафіозної еліти, кланам? Але вони цього не роблять, тому що більшість пов’язана з корупційними синдикатами.

Читайте також: Від романтизму до прагматики. Перспективи України у західному світі

Розкажіть про історію з Одеським припортовим заводом.

— ОПЗ — цікава тема, у якої багато перспектив. Її буде складно заховати й зам’яти. Там зацікавлені високі люди, не тільки з «Народного фронту», а й із БПП, які входять у будь-який кабінет у державі. Якщо раніше тільки Шокін телефонував президентові й казав: «Прибери цього грузина», то тепер додався великий список народних депутатів, місцевих мерів, представників різних кланів.

Наприклад?

— Ківалов, Труханов, Голубов, Пашинський і так далі.

Пашинський?

— Там ще нафта Курченка замішана. Свого часу ми почали провадження за крадіжку нафти на 700 млн грн. Це комусь не сподобалося. А коли йдуть торги за новий уряд, то такі речі мають значення. Так що на Давіда, його антикорупційні програми та кримінальні провадження в Одесі не зважають. У нас були готові підозри щодо кількох фігурантів цього провадження. А за кілька днів до мого звільнення його забрали в ГПУ.

Прокуратура заявляла, що ви досі громадянин Грузії...

— Я відмовився від грузинського громадянства. Напевно, днями мені нарешті надішлють повідомлення про це, оскільки і українським, і грузинським законодавством подвійне громадянство заборонене. Але я не порушував закону, оскільки за українським законом у мене два роки на відмову від громадянства. Дивує, що прокуратура і спікер, як сучасний Вишинський, озвучує позицію Шокіна, але при цьому вона іноді збігається, а часом і агресивніша, ніж позиція тих самих адвокатів «діамантових» прокурорів, які були близькі до Шокіна.

Читайте також: Ян Бжезінський: «Україні треба наполягати на своєму»

Як ви вважаєте, після звільнення справу «діамантових» прокурорів замнуть?

— Якщо заступник генпрокурора, вся команда, яка в цьому брала участь, паралізовані, щодо них фабрикують кримінальні провадження, до Віталія Каська вночі підбігають, блокують машину, вручають підозру, потім намагаються втекти... Уявіть, який тиск буде на сам суд. Хочеться підтримати нашого прокурора Яніса Симонова, який залишився там фактично один. Я йому вдячний. Хочеться, щоб він вистояв до кінця. Також переживаю за справу щодо віджиму частки в сміттєпереробному підприємстві, у якому замішаний той самий Корнієць (Олександр Корнієць — один із фігурантів справи «діамантових» прокурорів. — Авт.). Думаю, вона до суду не дотягне. Документи залишилися в руках Шокіна, і там їх поховають. Свого часу ICTV готував сюжет про походження діамантів. Надійшов дзвінок за їхньою інформацією з прокуратури. А може, з іншого місця. І від них наполегливо вимагали не показувати, звідки ті діаманти взялися. З огляду на все це чи можна говорити, що справа закінчиться вдало?

Що з вашою командою зараз?

— Усі, хто був задіяний у важливих справах, виведені зі штату. На Всеукраїнській конференції працівників прокуратури 22 квітня вони забетонують призначення лояльних до себе людей, створивши кваліфікаційну комісію. І в нового прокурора буде проблема, тому що без цього органу самоврядування прокуратури він не зможе нікого призначати. Ми пропонували в ту комісію ввести міжнародних експертів, прокурорів, які проводили б співбесіди з високими чинами. Цю ідею обговорювали з Яном Томбінським, американськими, канадськими послами, Великою сімкою. Тільки їм потрібно розуміти: з нами президент і його фракція чи ні. Тоді вони були готові обговорювати цей варіант. Потрібна була політична воля влади для реалізації.

Як просувається справа про зниклі $2 млн на реформи?

— Не знаю. Я єдиний допитаний свідок. Ці гроші як лежали на американських рахунках, так і лежать. І їх витратили б на реформи, але на жаль… Що шукає ГПУ, я не розумію. Можете в них запитати. Від Посольства США я знаю, що гроші не пропали. Думаю, Генпрокуратура це робить для того, щоб у когось виникли сумніви: «А раптом Давід справді вкрав 2 млн і поділив їх із послом або ще кимось?».

Якщо Саакашвілі піде на вибори зі своєю партією, ви готові йти з ним?

— Партії поки що не існує. Але є багато однодумців, які готові об’єднуватися та боротися. Якщо людина вичерпує всі адміністративні можливості, то залишається шукати інші варіанти. Мені український закон забороняє йти в Раду. І я був у парламенті Грузії. Це не моє. Але готовий допомагати й боротися. І не має значення, у Раді чи ні.

Як ви ставитеся до кандидатури Луценка на посаді голови ГПУ?

— З ним у нас близькі політичні й особисті стосунки. Він часто приїжджав до Грузії й нас підтримував. Так що я буду необ’єктивним. Думаю, у прокуратурі панікують. Луценко політик, він відчуває сигнали від суспільства, розуміє замовлення громадськості більше, ніж люди, які сидять у ГПУ. Думаю, тому вони просять його не призначати. Як на мене, потрібно, щоб людина була не із системи, щоб у неї не було зобов’язань перед прокурорами.

Чому за основу для реформи ГПУ взяли проект Портнова?

— Його узгодили з Венеціанською комісією. Як юристи вони перевірили на відповідність європейському законодавству. А далі потрібно розбиратися самим, враховуючи реалії України. Ми втратили багато часу, і дійшло до того, що в нас немає незалежної прокуратури, яка займалася б самоврядуванням. Портнова свого часу не цікавила реальна реформа. Потім ГПУ очолив Шокін, але, думаю, він закон і не читав. Проблема в тому, що запит громадськості не полягає в структурних змінах прокуратури. Скільки в неї департаментів, управлінь, нікого не цікавить. Головне — результат у роботі.

Читайте також: Порошенко заявив, що підписав указ про звільнення Шокіна

Які саме доручення в ГПУ ви не виконували? Що мав на увазі Шокін?

— Після провалу останнього туру набору в місцеві прокуратури (вони оновилися на 16%) з’явилися вакансії. І мені сказали працювати з європейцями, знайти фінансування, щоб провести аналогічний конкурс із нуля і заповнити вакантні місця. Я сказав, що сенсу в конкурсі немає, тому що станеться провал і в європейців у результаті буде дедалі менше ентузіазму це фінансувати. Ми тимчасово зупинили процес, поки не запрацювала б наша система з кваліфкомісією.

Яке ваше найбільше досягнення за час роботи?

— Ми винесли проблеми в прокуратурі назовні. Вивели на світло людей, які обійшли люстрацію і займалися тим, що заробляли гроші й боролися за свій добробут. Паралельно ми змогли знайти хлопців, які готові працювати за новими правилами. Саме їх зараз і звільняють. Ми зробили системі струс. Навіть моє звільнення — частина цього.

А яка найбільша невдача, неприємність?

— Провал четвертого етапу конкурсу, на який ми витратили багато ресурсу, енергії, часу. Люди подавалися. У рядових працівників, які пройшли в трійки на четвертий етап відбору, велике розчарування. Шкодую про це. Я говорив із Шокіним і президентом, пояснював, що не можна підтягувати старих і діючих працівників місцевих прокуратур із цих трійок. Але Шокін зробив по-своєму, навпаки. Хоча міг дати рядовим працівникам просунутися. Він міг зробити перезавантаження системи. А в результаті 84% керівників прокуратури знову посіли свої місця.

Порошенко спілкувався з вами після звільнення?

— Того самого дня телефонував і сказав, що рішення не узгоджене з ним. Все.

Ви в це вірите?

— Ні. Шокін без узгодження не діяв. Інакше я можу привітати Україну з тим, що глава держави не контролює прокуратуру. У сучасних реаліях України це означає, що прокурори настільки знахабніли, що нікого вже не слухають. Звільняють, відривають від справ, викликають на допит посла США... Але на практиці Шокін та інші просто нас переважили.

------------------------------------

Давід Сакварелідзе народився 15 вересня 1981 року в Тбілісі. У 2004-му закінчив юридичний факультет Тбіліського державного університету імені Іване Джавахішвілі. У 2001–2002 роках навчався на факультеті політології Університету Святого Бонавентури (США), у 2006–2007-му — на факультеті регіонального управління Університету Тойо (Японія). Був першим заступником головного прокурора Грузії (2008–2012). Народний депутат парламенту Грузії в 2012–2015 роках. Екс-заступник генерального прокурора України (з 16 лютого 2015-го до 29 березня 2016-го) та за сумісництвом прокурор Одеської області (з 16 вересня 2015-го до 29 березня 2016-го).

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.