Політика

  ▪   Підготував: Віталій Рибак

Світ про Україну: олігархи впевнено контролюють політику

Протягом тижня західні медіа писали про політичний скандал із невдалою відставкою уряду, прийняття «безвізових» законів та перемогу Джамали на національному відборі до Євробачення

У виданні Foreign Policy написали різку критичну статтю про спробу відправити уряд у відставку. На думку автора, події минулого вівторка показали, хто насправді має контроль над політичною ситуацією в Україні. «Паразитуюча олігархічна еліта України могла святкувати свою чергову і величну перемогу над силами реформаторів з часів революції «Євромайдан» 2013 року», — пише він.

Автор зауважує, що ця подія чудово характеризує український політичний спектр. «Українська політика яка завгодно, але не хаотична. Тут немає партійних кордонів, немає реальних законотворчих дебатів, немає ідеологічних битв: тільки холодний розрахунок привілейованих кіл і короткотермінові альянси між різними олігархічними групами», — йдеться у статті.

На думку автора, ця олігархічність надто глибоко вкорінилась в українській політиці. Ось як він описує свою позицію: «Абсолютно наївно шукати в Україні протистояння між шахраями і реформаторами по партійній лінії. Останні журналістські розслідування і скандали виявили те, що вже давно відомо більшості людей: кластери корупції існують майже у кожній партії. Окрім того, багато хто з них успішно співпрацює між собою, навіть, якщо перебуває по різні боки політичних барикад».

Наприкінці статті є ремарка про те, що із олігархічним раком української політики ще не пізно боротись. «Захід має боротися що є духу за реформаторів, які все ще залишаються… А також не повинен вестися на дешеву театральність «політичної чистки», яку зараз пропагує правляча еліта країни», — резюмується у статті.

Шведсько-американський експерт Андерс Ослунд у свої статті на сайті Atlantic Council назвав вівторкові події у Верховній Раді «пірровою перемогою» для президента Порошенка.

Пан Ослунд зауважує, що Порошенко нарешті почав показувати розуміння вимог Заходу, проте поки не до кінця готовий їх виконувати. «Президент нарешті зняв Шокіна і прийняв закон про приватизацію, за який Захід виступав вже довгий час. Тим не менш, він хоче зберегти Ігоря Кононенка, свого давнього бізнес-партнера і сірого кардинала, який контролює багато важливих держкомпаній, — але збереження Кононенка може дорого обійтись українському президенту», — пише він.

Йдеться у статті і про чвари всередині парламенту. «Реформатори з Блоку Петра Порошенка, що голосували за відставку уряду, а також інші фракції у коаліції відчувають себе обдуреними. Одеський губернатор Міхеїл Саакашвілі назвав інцидент «олігархічним переворотом» і закликав чесних міністрів звільнитися. Депутат від БПП Сергій Лещенко описав їх «олігархічною контрреволюцією» і «змовою». Він звинувачує трьох великих бізнесменів Ігоря Коломойського, Ріната Ахметова та Сергія Льовочкіна, які мають суттєве представництво в парламенті», — зауважує Ослунд.

Чим це все може закінчитись? «Головним наслідком цієї політичної драми, схоже, стане ослаблення авторитету Порошенка, який допустив кризу. Складно уявити, як йому вдасться вирівняти ситуацію, і найбільш ймовірний підсумок: криза в уряді, за якою будуть дострокові парламентські вибори», — підсумовує автор.

У німецькому виданні Deutsche Welle в цей час також уважно слідкували за прийняттям «безвізових законів», а саме за епопеєю із електронними деклараціями. У виданні попереджають, що зволікання із прийняттям цього закону згідно із європейськими вимогами може завдати непоправної шкоди переговорам щодо безвізового режиму.

«Ухваленим Радою 16 лютого законопроектом №3755, який дає змогу запровадити електронну систему декларування вже у 2016 році, одночасно на рік — до 1 січня 2017 року - було відкладено запровадження кримінальної відповідальності за неправдиві відомості в деклараціях… Європейська сторона постійно нагадує, що українській владі не вдасться відійти від чітко визначених маркерів виконання плану», — йдеться у статті.

Автор також зауважує, що «повільне виконання Києвом рекомендацій Брюсселя свідчить про імітацію готовності не лише отримати безвізовий режим, але і рухатись у напрямку боротьби з корупцією, — адже Єврокомісія дуже чітко сформулювала критерії, що саме повинно бути в законодавстві України для того, щоб отримати безвізовий режим».

Наприкінці статті наводиться коментар директорки громадської організації «Європа без бар'єрів» Ірини Сушко, який чудово висловлює головну ідею статті: «Якщо електронне декларування не буде прийнято в тому вигляді, як цьгго вимагає Євросоюз, то, швидше за все, на початку березня 2016 року Рада ЄС відмовиться надати безвізовий режим Україні».

У німецькому виданні Die Welt оперативно відреагували на перемогу Джамали на національному відборі до Євробачення-2016. На думку автора статті, цим вибором Україна провокує Росію.

«Представником України на цьогорічному пісенному конкурсі Євробачення буде кримськотатарська виконавиця — Сусана Джамаладінова, яка виступає під псевдонімом Джамала. Вона співатиме про депортацію кримських татар, вчинену Йосифом Сталіним у 1944-му», — йдеться у статті.

Автор зауважує, що це рішення є провокативним. «Анексія Криму Росією у пісні не згадується, проте, без сумніву, виступ артистки у Стокгольмі може посилити увагу громадськості до сьогоднішньої ситуації на півострові. Саме кримські татари зазнають найбільше переслідувань від початку анексії півотстрова», — підсумовується у статті.  

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.