Політика

  ▪   Богдан Буткевич

Ціна старого друга

За останній тиждень Банкова й особисто президент дістали кілька дуже болючих ударів, які якщо не повністю змінили ситуацію в політикумі, то принаймні можуть істотно послабити позиції Порошенка. Тим більше що удари були як зсередини, так і ззовні: коливання в правлячій партії і фактично ультимативний тон закордонних партнерів виявили в країні політичну кризу, і приховати її, списати на війну вже не вдасться.
Матеріал друкованого видання
№ 6 (430)
від 11 лютого, 2016

Інформаційна бомба, яка вибухнула після відставки міністра економіки Айвараса Абромавичуса та його звинувачень на адресу Ігоря Кононенка, найближчого соратника й особистого друга Петра Порошенка, стала холодним душем для президента. Адже справа тут не тільки в репутаційних втратах, а й у тому, що литовський експат зірвав фактич­но виграну комбінацію Банкової з приручення прем’єр-міністра Арсенія Яценюка. Все йшло до того, що найближчий звіт уряду мав перетворитися на чергове його шмагання, після чого президент дістав би всі моральні права та голоси в парламенті для повного перетрушування його кадрового складу. У своїх інтересах. І тоді Яценюк перетворився б, по суті, на короля без королівства. У команді «камікадзе» істотно побільшало б людей президента, і коаліційною вона залишалася б суто номінально.

Але заяви Абромавичуса про те, що Ігор Кононенко разом з АП намагалися здобути контроль над низкою провідних державних підприємств, просуваючи на посаду заступника міністра економіки Андрія Пасішника, перевернули все догори дриґом. Президент втратив будь-яке моральне право на нападки на Яценюка. Понад те, скандал навколо його найближчого друга Ігоря Кононенка поставив під удар самого главу держави. Якщо донедавна звинувачення в корупції сипалися на очільника уряду, то тепер увесь гнів і підозри перемкнулися на президента.

Наслідки скандалу з відставкою міністра економіки не забарилися. У понеділок, 8 лютого, фракцію БПП покинув Єгор Фірсов, колишній ударівець, який завжди мав окрему думку. Він уже давно увійшов в жорсткий клінч із президентською гвардією: Кононенком, Березенком, Грановським і Третьяковим, які є очільниками фракції в парламенті. Член так званої Антикорупційної платформи в БПП заявив, що не хоче асоціюватися з корупційними схемами Ігоря Кононенка й перебувати з ним в одній фракції. Найбільше ж обурило одного з наймолодших депутатів парламенту те, що його колеги відмовилися голосувати за необхідність складення мандата Кононенком. Тобто фактично не помітили чи не схотіли помітити корупційну складову в поведінці одного з лідерів БПП.

Читайте також: Світ про Україну: політичний суїцид і досвід Гватемали

На додаток буквально через кілька годин після Фірсова ще один депутат БПП екс-журналіст Сергій Лещенко опублікував sms-листування між Абромавичусом і Пасішником, яке чітко підтверджує обвинувачення міністра: Кононенко справді намагався пропхати своїх людей на хлібні посади. Щоправда, вийти з фракції Лещенко наразі так і не ризикнув. Як і решта «антикорупційників»: Мустафа Найєм, Світлана Заліщук та ін. Але президентські ряди відчутно похитнулися. Зрозуміло, що згадані депутати свідомі того, що або їм доведеться вчинити так само, як Фірсов, або невдовзі в них уже не буде жодних
виправдань для свого перебування в БПП.

Маючи шалений стартовий рейтинг, п’ятий президент розміняв його на PR і збагачення армійських друзів. Тому його нинішній цугцванг абсолютно закономірний

У Порошенка виникла дуже неприємна «виделка». Залишити у фракції Кононенка — означає стати мішенню для постійної принизливої критики, яка зжиратиме й без того дедалі менший рейтинг. Тим більше що за своїм складом БПП не є монолітом, яким була, наприклад, Партія регіонів часів Януковича. І багато хто скористається можливістю красиво піти з фракції. Насамперед ідеться про згадану «Антикорупційну платформу» та мажоритарників, які не схочуть нищити свій політичний імідж перебуванням у партії влади, що дедалі більше компрометує себе.  

Викинути — означає показати свою слабкість. Адже Кононенко для Порошенка — це навіть не Азаров для Януковича. Це друг ще з армійських часів, колега по бізнесу, свідок, який надто багато знає, щоб його можна було так просто виключити з гри. Та й замінити його президент просто немає ким. Своя людина на такій позиції Порошенкові потрібна сьогодні ще більше, ніж раніше.

Однак є ще один аспект капкана, у який потрапила Банкова, — міжнародний. Відставка Абромавичуса та його корупційні викриття викликали жорстку критику Порошенка західними союзниками. Особливо США, які відчутно втомилися від імітації реформ та постійних спроб Банкової захопити всі важелі впливу. Посли Великої сімки дуже чітко дали зрозуміти президентові, що ні перетрушування Кабміну, ні перевибори, ні посилення влади Порошенка не схвалюють. А якщо він із чимось не згодний, то хай згадає про черговий кредит МВФ та дірку в бюджеті. І Петрові Олексійовичу довелося мовчки опустити голову й здати назад. Захід явно дратує дедалі більша схожість у поведінці Порошенка з Януковичем. У того була «Сім’я», а в цього «любі друзі 2.0», де замість сина на чолі стоїть армійський товариш Кононенко. Тому узурпувати владу йому не дозволить.
Чотири міністри відкликали свої заяви про відставку. А Яценюк гордовито заявив, що, мовляв, ми прийшли разом і підемо тільки разом. Скидається на чергову риторичну фігуру, продукувати яку прем’єр не втомлюється ще з часів Майдану. Бо осад усе одно лишається: головний «невдоволений» міністр Айварас Абромавичус заяви не відкликав і від своїх звинувачень не відмовився. Отже, відбілитися у влади в цій ситуації не вийшло.

Читайте також: Посилений контроль

Істотно змінити ситуацію в країні могли б дострокові вибори. Але, швидше за все, президент зробить усе від нього залежне, щоб вони не відбулися щонайменше цього року. Водночас що далі їх відтягувати, то катастрофічніші наслідки вони можуть мати для БПП. Адже президентська політсила вже починає впевнено повторювати шлях, який зовсім недавно пройшов Яценюк зі своїм «Народним фронтом», від перемоги на виборах до рейтингу на рівні математичної похибки. Щодо більшості інших політсил, то вони в дострокових перегонах вельми зацікавлені. До того ж у разі подальшого розколу в БПП ті, хто полишить фракцію, також поповнять табір лобістів відставки парламенту.

Петрові Олексійовичу в нинішній ситуації не позаздриш. Хоча винен у ній тільки він. Маючи шалений стартовий рейтинг, п’ятий президент розміняв його на PR і збагачення армійських друзів. Тому його нинішній цугцванг абсолютно закономірний.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.