Політика

  ▪   Богдан Буткевич

Крізь сніги до партії: як Саакашвілі Харків підкорював

Вчора в Харкові відбувся вже другий, після дебютного київського, Антикорупційний форум, організований Михайлом Саакашвілі. В принципі, від столичного він мало чим відрізнявся – критика олігархів та Арсенія Яценюка в перемішку з самовихвалянням власних досягнень на посту голови Одеської ОДА.

Єдине, що змінилося – це складнощі з організацією в плані фінансів та надзвичайно складні погодні умови як на «вотчині» Міхо Одещині, так і в самій Харківщині. Однак, здається, нічого не може зупинити запального екс-президента Грузії на шляху створення нової політичної сили під майбутні позачергові парламентські вибори.

Мабуть, організатори форуму були неприємно здивовані, що найбільш виразною реакцією соціальних мереж та ЗМІ на вчорашній з’їзд поки що громадського «Руху за очищення» - це було роздратування. Від того, що все ще голова Одеської області, якщо хтось забув, під час, фактично, надзвичайної ситуації в своєму терені поїхав через всю країну займатися політичним піаром. Й навіть спроби членів «секти свідків Саакашвілі», які наразі ревно вірять в нового Бога, виправдовувати вчинок Міхо тим, що, мовляв, невже він мав сам особисто сніг лопатою прибирати – для цього є заступники та команда, виглядали невпевнено. Адже голова ОДА має все ж знаходитися на своєму робочому місці, коли половина області загрузла в снігу. Справді, це великий піар-прорахунок грузина. Перший – це агітація в Чернігові напередодні скандальних виборів на 205-му окрузі за провладного кандидата, «любого друзя» президента – Березенка. Й ось тепер другий прокол, коли головний чиновник області кинув свою область, коли в ній впору було вводити надзвичайний стан. До речі, Міхо як досвідчений популіст вловив цей тренд ще до його початку й прямо на форумі казав, що багато думав таки відмінити форум через снігові форс-мажори, але ж корупція, тобто, тьху, антикорупція кличе, тому, мовляв, треба, значить, треба. Та все одно впевнити в чистоті своїх помислів якось не дуже вдалося.

Читайте також: Саакашвілі приміряє косу Тимошенко

Власне, всі, хто не зачарований іміджем «творця грузинського дива», могли помітити, що пан Саакашвілі – достатньо прагматична та владолюбна постать. І його вміння користуватися демократично-антиолігархічною риторикою свідчить не так про прозорість помислів, як про талант політика. Який чітко вловлює суспільні настрої й намагається завжди говорити саме те, що хочуть почути люди на даний момент. Ну, а те, що в українському суспільстві виразно сформувався тренд на антикорупційну тематику, думаю, під сумнів не поставить ніхто. Думається, саме цим пояснюється справді висока відвідуваність форумів імені Міхо. Так, в Харкові послухати його запальні рулади зійшлося під дві тисячі людей. Що є чималим показником для навколо політичного дійства, за прихід куди не платять грошей.

Під час підготовки форуму в Харкові виникли фінансові ускладнення – в одному з найбагатіших міст країни не могли довго зібрати необхідну суму для організації акції. Зрештою,звичайно, в останні дні гроші таки взялися. Якщо ж говорити про зміст харківського заходу, то, по-перше, можна більш виразно сказати, хто з нинішніх політиків явно збирається до списку пана Саакашвілі. А це Мустафа Найєм, Світлана Заліщук, Віктор Чумак, журналіст Володимир Федорін, російський бізнесмен Євген Чичваркін тощо. По-друге, можна сказати, що в найближчі місяці риторика й напрямок критики Саакашвілі не зміняться – це Кабінет Міністрів та особисто Арсеній Яценюк. Так, левова частина виступу грузинського політика була присвячена погрозам та прокльонам в бік прем’єра – Міхо його звинуватив в тому, що  в Кабміні є тінню Януковича, й пообіцяв зібрати мільйон підписів за зміни в уряді. Ще всі почули, що чи не головний ворог країни – наразі це… горіхова мафія, якій батоно Міхо пообіцяв складне життя. Прізвищ олігархів з пулу так званих «любих друзів» президента, тобто, Кононенко, Грановський, Свинарчук-Гладковський, Ложкін тощо він традиційно не згадав ані звуком. Що ж, домовленості понад усе – з корупцією треба боротися там і там, як домовлялися раніше.

Ну, й як же без сакраментального: «Сам себе не похвалиш – ніхто не похвалить». Саакашвілі прямо заявив, що йому вдалося в Одеській області зруйнувати корупційну вертикаль. Всю. «Можна жити і можна саджати», - заявив новоспечений український антикорупціонер. Мабуть, маючи на увазі, що отримав й на те, й на друге карт-бланш від президента Порошенка, в купі з громадянством. Прийняли й черговий маніфест «за все хороше проти всього поганого» та «візьмемося за руки, друзі».

Хоча дісталося дещо й людям президента. Наприклад, прямо напередодні форуму він посварився з близьким товаришем президента, головою Донецької області, фармакологічним магнатом Павлом Жебрівським. Який звинуватив його, що той лізе не в свої справи, вказуючи йому як порядкувати Донеччиною. Саакашвілі, звісно ж, не забарився з відповіддю.

Реакція пана Порошенка на цю пікіровку підлеглих поки не відома. Але свої висновки на Банковій давно вже зробили. Саакашвілі – це союзник, який щомиті може перетворитися на найзлішого ворога, якщо буде вважати, що настала відповідна кон’юнктура.   

Читайте також: Сигнал від Джо

Що ж, чекаємо на наступний з’їзд. В усякому разі, можна говорити про те, що шлях, яким формується нова партія Саакашвілі – це шлях класичного популістського проекту під обличчя. Друга проблема – це яскрава зірковість людей в першій п’ятірці, які навряд захочуть бути статистами на фоні Міхо. Плюс ці ж люди є недостатньо досвідченими в українській політиці, тому питання організаційного формування партії буде явно провисати. Та й будувати лідерський проект без особистої участі у всьому є дуже важко.

Як саркастично жартують в соціальних мережах, Саакашвілі – це як гурт «Ласковый Май» під час своєї популярності, який, для того щоби охопити все, почав їздити трьома складами –  основним і кількома запасними. Й мовляв, те ж саме варто зробити й екс-президенту Грузії. Загалом, можна сказати, що українська політика має тепер яскраво вираженого харизматика, який має всі шанси підтягти голоси відповідного електорату. Тому форумів, подібних харківському, ми побачимо ще чимало.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.