Політика

  ▪   Станіслав Козлюк

Арешт Мосійчука: традиції Печерського суду та «радикальний» піар

Судове засідання у провадженні щодо депутата від Радикальної партії Ігоря Мосійука розтягнулося від самого ранку до пізнього вечора. Щоправда, щодо рішення суду мало хто мав ілюзії.

«Учора повідомили, що суд має відбутися о 9 ранку, втім, коли ми приїхали до суду, з’ясувалося що немає ані слідчого, ані подання. Після розмови з адвокатом з’ясувалося, що коли буде суд – не відомо», – заявляв лідер «радикалів» Олег Ляшко під будівлею Печерського суду.

І справді, засідання попередньо анонсувалося на 9 ранку оскільки, за словами все тих же членів РПЛ, такий час озвучував слідчий, який займається справою Мосійчука. Партійці відповідно підготувалися. Під будівлею суду поставили великий тент, встановили аудіоапаратуру. Неподалік, просто на дорозі, зібралося осіб 50 активістів, які прийшли підтримати депутата. Ляшко, взятий в кільце журналістами, радо роздавав коментарі, не забуваючи наголошувати, що Генпрокуратура виконує «замовлення Банкової». Також «головний радикал» обіцяв повернутися, щойно стане відомий точний час засідання.

«Ми зараз, депутати Радикальної партії, збираємося на пленарне засідання. Але щойно стане відомо, коли почнеться суд, ми одразу ж, запевняю, фракцією приїдемо сюди», – наостанок кинув Ляшко і посунув до авто. Під двері суду завели з десяток нацгвардійців. Потягнулися години очікування.

З колонок зазвучав спікер Верховної Ради Володимир Гройсман – увімкнули пряму трансляцію засідання з парламенту. Співчуваючі, які на той момент лишилися під стінами, уважно слухали.

Читайте також: Час припинити блатну істерику

Виступ депутата Артема Вітка, який заявив про свій вихід з фракції РПЛ, не викликав емоцій на обличчях мітингувальників. Щоправда, коли у сесійній залі слово взяв Юрій Луценко, присутні дещо пожвавішали.

«Увага! Виступає головний алкоголік!» – гучно і з явною нотою сарказму чулося з колонок. Людей меншало.

Опівдні очікувати на приїзд Мосійчука лишилося близько 20 осіб. Хто розмістився просто на асфальті, хто присів у сусідньому кафе. Канцелярія суду теж не давала надій – там ніяк не могли уточнити, коли ж, врешті, почнеться засідання. Серед активістів почали курсувати чутки, що Мосійчука можуть раптово привезти до Печерського суду на Хрещатику. Всі крапки над «і» розставив перший заступник голови київського відділення РПЛ Дмитро Єрьомін.

«Мосійчукку у СІЗО вручили підозру. Без присутності адвоката. Наразі я не маю інформації щодо того, чи допустили до нашого депутата захисника. Вже відомий точний час початку засідання. Воно розпочнеться о 15:00 в Печерському суді. Вже призначений суддя, який має обрати запобіжний захід. Це Володимир Карабань. Так, Мосійчука мають доставити до суду, втім наразі не відомо, чи вивезли його з СІЗО СБУ», – заявив Єрьомін.

О третій дня в коридорі біля зали засідань раптово зчинилася тиснява. Як виявилося, половину приміщення зайняли міліціонери: Державна служба охорони, підрозділи «Грифон» і «Титан». Чоловіки пріли у чорній формі і ніяково посміхалися.

«Як у маршрутці, – скривившись, у напівголоса сказав сусід-правоохоронець по тисняві справа, – Ні, менше, на жаль, бути нас не могло. Така робота».

До зали набивалося все більше народу. У масі своїй – журналісти та нечисленні активісти, які вирішили зайти всередину, аби підтримати депутата.

«Дружина! Я дружина! Пропустіть!» – людська маса поколивавшись виштовхнула до клітки жінку в чорному вбранні. Мосійчук, між тим, взявся робити заяви.

«Можу вам сказати, що якщо суд вирішить мене арештувати, ще й без права застави, то я оголошу голодування. Буду вживати тільки воду. Доки не буде повалений режим цинічних бариг!» – депутат все більше запалювався.

Читайте також: «2013-й рік повторюється». Як судили підозрюваних у вбивстві Бузини

У залі з’явився суддя Карабань. З’ясувавши особи присутніх учасників процесу, він поцікавився можливими відводами. Мосійчук встав.

«Минулого тижня у нас із вами прямо у цій залі, там, де зараз сидять прокурори, виник конфлікт. Пам’ятаєте, ви розглядали справу Богдана Тицького? Зчинилася бійка. Відтак у мене є сумніви у вашій неупередженості. Тож я прошу відводу», – «радикал» знову присів на лаву.

Суддя, послухавши, оголосив перерву на не визначений термін, аби розглянути клопотання. Народу в приміщенні тільки більшало. Походити перед батареєю телекамер прийшли інші члени партії. Протиснувся на передній край Ляшко, слідом за ним – Андрій Лозовий. Лідер РПЛ одразу завів тему «режиму Порошенка» та «цинічних бариг».

«Режим Порошенка намагається нас зламати! Ці цинічні бариги тиснуть на депутатів, намагаються їх залякувати! Але «Порошокіну» і «Вальцману» це не вдасться!» – лунав голос Ляшка десь з-за голів міліціонерів. Головний «радикал» не падав духом і говорив голосніше. Хтось з активістів тицьнув йому до рук радіомікрофон і спіч Ляшка вивели на вулицю.

«Передайте воду! Воду!» – кричав Лозовий, вибравшись на лаву для захисників.

«Не дозволено. Якщо і передавати – тільки через конвой», – намагаючись пробитись крізь гамір, пояснював міліціонер.

«Ти тут не командуєш!» – крикнув Лозовий і дістав телефон, аби зробити собі кілька фотографій. Вода, яку передавали Мосійчуку, на кількадесят секунд зависла в повітрі.

Ляшко, між тим, взявся читати резолюцію з’їзду партії, який у терміновому порядку скликали перед засіданням. Суть зводилася до того, що «Порошенко вже перевершив Януковича» і «наступу контрреволюції». З вулиці долунали поодинокі схвальні вигуки. Не забував Ляшко згадувати і «режим цинічних бариг». Лозовий неподалік жартував про «Порошокіна» з «Вальцманом». Міліціонери посміювалися, обливаючись потом.

Закінчивши промову, Ляшко проштовхався назовні, сів у машину і поїхав собі. Навпроти вікон суду з’явилися плакати. З граматичними помилками. Втім, здається, нікого з активістів це не знітило.

«Геть руки від патриотів», «Зупинить свавілля влади проти патріотів», «Свободу Мосийчуку», – «кричали» гордо підняті плакати.

Читайте також: Архітектура поразки

«А дівчинку, дівчинку ще сфотографуйте! Іди сюди, тримай плакат. Посміхайся. Ти моя красавіца!» – одна з протестувальниць радо ставила дочку в кадрі фотографам. Так, для історії. У залі засідань, між тим, почали розглядати відвід Карабаня. Як пояснили юристи, сам Карабань не міг розглянути це питання, відтак потрібно було призначити суддю на розгляд. У залі стало просторіше й прохолодніше. Щойно з неї зникли Ляшко із галасливими активістами, щезли і кілька рядів міліціонерів, лишивши один кордон перед столами прокурорів та адвокатів.

Суддя Олеся Батрин вислухала претензії Мосійчука і заслухавши думку прокурорів, пішла в нарадчу кімнату. Під вхід до Печерського суду прикотили сміттєвий бак.

«Жодних доказів, жодної гривні в мене не вилучено. У мене немає ніякого майна, крім автомобіля (у власності Мосійчука є автомобіль Mercedes-Benz GL 2013 року – авт.), який я декларував. Крім того, в матеріалах справи епізоди: за сміттєву люстрацію мера Конотопа, за боротьбу з суддями, де мене звинувачують, що я показував картину і впливав на суддю в місті Маріуполі. Ще звинувачують в тому, що я вибивав гроші… ой, землю для учасників АТО. Але гроші я не брав, відео яке показували вчора в Раді – змонтоване», – без упину говорив Мосійчук.

Батрин вийшла з кімнати і оголосила, що жодних доказів, які б свідчили про конфлікт між Карабанем і Мосійчуком, ані обвинувачений, ані сторона захисту не надали. Відтак, відводу не буде. Міліція попросила всіх із зали, аби хоч якось провітрити приміщення.

«Відбувається судилище над патріотом України!» – кричав Лозовий.

Врешті, близько сьомої вечора Печерський суд приступив до обрання міри запобіжного заходу. До зали знов зайшло кількадесят міліціонерів. Не поступатися у кількості намагалися й активісти. Конвой СБУ, що привіз Мосійчука на Печерськ, тихенько сидів у коридорі на лавах. Давав свідчення Віталій Мірошниченко, помічник Мосійчука. У суді він заявив, що його нібито викрали працівники СБУ і змушували свідчити проти депутата. Втім, Мірошниченко додав, що фізичного тиску на нього не чинили, лише психологічний. Коли прокурори почали ставити питання, зала вибухнула криками «Ганьба», а згодом з будівлі вилетіли роздратований Лозовий і Мірошниченко. Відбігши за ріг вулиці, вони про щось довго говорили. Втім, про що саме – не відомо. М’язисті члени РПЛ перекрили вулицю і переконливо просили журналістів не намагатися пройти, оскільки «Мірошниченко єдиний свідок, а ви зараз купою на нього навалитесь». Інших аргументів імпровізовані охоронці не знайшли. В цей же час під дверима суду з’явився депутат В’ячеслав Константиновський. Він мав давати свідчення щодо зняття з Мосійчука недоторканості. Карабань, заслухавши таку пропозицію, пояснив, що у такому випадку потрібно допитати всіх 260 з гаком депутатів, які голосували «за». А це фізично зробити проблематично. Врешті, після останнього слова, суддя пішов до нарадчої кімнати вирішувати долю нардепа.

«Свободи духу кайданам не скути» – почали кричати «радикали». Міліція, натягнувши шоломи, від гріха подалі заблокувала прохід до коридору третього поверху, де власне відбувався суд.

«Хто вам дав наказ? Я депутат! Пропустіть мене!» – активно розмахуючи «корочкою», працюючи руками й тілом, пробивався до зали Лозовий.

Активісти відповіли «ганьбою» і почали розходитись.

«Повний вирок ми побачимо 22 вересня. Фактично, термін, коли за законом Мосійчука могли помістити до СІЗО сплив о 19:20. А Печерський суд сьогодні взагалі працював до 15-ї», – закурюючи, коментували адвокати.

Карабань, між тим, оголосив: 60 діб арешту. Без застави.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.