Політика

  ▪  

Світ про Україну: Путін чекає, доки Київ стане непривабливим для Заходу

Протягом тижня західні ЗМІ писали про перспективи української економіки та обов'язкові умови, які Київ повинен виконати, щоб остаточно не втратити довіру лідерів США та ЄС.

Видання The New York Times пише про те, що через рік після обрання Петра Порошенка президентом, і через шість місяців після присяги нової Верховної Ради, Україна залишається в політичному і економічному хаосі.

«Вочевидь, найбільшим розчаруванням в протестувальників, які торік захопили центр Києва, є те, що нова влада на чолі з Порошенком і прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком досі не виконала обіцянки щодо викорінення тотальної корупції», - йдеться в статті.

Автор публікації зазначає, що уряд та його прихильники рішуче заперечують це, стверджуючи, що їм вдалося просунутися в цій сфері набагато далі, аніж будь-кому з попередників.

Разом з тим The New York Times цитує Брюса Джексона - президента Проекту перехідних демократій (Project on Transitional Democracies, американська некомерційна організація - ред.), який заявив, що Порошенко «не може впоратися» із завданням, а український уряд є надто «слабким, щоб побудувати єдину і незалежну державу».

Джексон також стверджує, що Заходу доводиться мати справу з «передбачувано агресивною Росією» та «непередбачуваною і ненадійною Україною», і зважаючи на невиконані зобов’язання щодо децентралізації  та реформ, західні лідери не надто довіряють Києву.

«Росія просто чекає, доки внутрішні проблеми України зроблять її менш привабливою для Заходу. Путін сподівається, що Росії не треба буде послаблювати Україну. Україна буде слабкою сама по собі, і він просто зачекає і скористається її слабкістю у майбутньому», - цитують у статті Алєксандра Баунова з Інституту Карнегі в Москві.

 Американський публіцист Л. Тодд Вуд у статті для видання The Washington Times пише про те, що надання Сполученими Штатами зброї для українських військових буде не надто вдалим кроком. На думку автора статті, Україні необхідний економічний прогрес, можливий виключно за умови подолання старої корупційної системи.

«Це не війна Америки; хоча, ми можемо допомагати в інший, більш розумний спосіб, якщо вже американський уряд справедливо вирішив, що вільна Україна належить до довгострокових інтересів США», - йдеться у публікації.

Автор статті вважає, що російський лідер хоче, щоб США озброїли Україну, адже таким чином йому буде легше довести росіянам, що Америка є їхнім ворогом, і для боротьби з ним потрібна «сильна рука» Путіна.

«Кращий спосіб допомогти Україні – це озброїти їх не зброєю, а економічним прогресом. Це те, що найбільше лякає Кремль - процвітаюча Україна зі зв’язками із Заходом», - зазначає публіцист.

Він також наголошує, що подальша допомога заходу не матиме сенсу, якщо Україна не позбудеться старої корумпованої системи.

«Якщо Україна хоче зберегти радянську модель, нехай так і робить. Ми не можемо врятувати їх. Ця модель не варта того, щоб витрачати американську кров і кошти. Ми просто не можемо дозволити собі цього конфлікту. Корупційна Україна так чи інакше вибухне і зіллється з російською системою. Тому зміни є єдиним шляхом вперед», - резюмує автор.

 Професор економіки Каліфорнійського університету Берклі Юрій Городниченко називає чотири причини того, чому варто зберігати оптимізм щодо економіки України. За його словами, українська економіка наразі досягла нижчої точки, однак її перспективи є яскравішими, ніж зазвичай пишуть в пресі.

«По-перше, масивний початковий пакет допомоги Міжнародного валютного фонду дав українському уряду простір для руху. Угода з МВФ надала уряду ресурси для покриття дефіциту і валютні резерви, щоб захистити гривню. Найбільш показово, що гривня укріпилася на третину порівняно з тим рівнем, до якого вона скотилася у розпал в лютому 2015», - пише Городниченко.

Другою позитивною ознакою, на його думку, є те, що уряд підвищив ціни на газ до ринкового рівня, адже субсидії на енергоносії були суттєвим навантаженням для бюджету.

Автор статті наголошує, що протягом останніх місяців інфляція в Україні здійснила стрибок до 60%, однак це в основному було пов’язане з різким падінням курсу національної валюти.

«У будь-якому разі, Національний банк України провадив жорстку грошово-кредитну політику і планує спад інфляції до кінця року», - йдеться у публікації.

Крім того, Городниченко наголошує, що у 2015 році український уряд прискорив процес реформ.

«Уряд прийняв і реалізував низку важливих законів, щоб змінити інституційне середовище економіки. Він відкрив енергетичний ринок для посилення конкуренції, посилив захисту міноритарних акціонерів, зменшив навантаження та регулювання і розширив доступ до державних архівів. Індекс реформ моніторингу –показник, що демонструє зміни в регулюванні і який розраховують раз на два місяці шляхом експертного опитування - вказує, що уряд серйозно ставиться до реформ», - пише автор, додавши, що українська влада та МВФ сподіваються на відновлення економіки у другій половині 2015 року, якщо цьому сприятимуть ситуація на Донбасі та успішні перемовини з міжнародними кредиторами.

Графік просування реформ в Україні (Index of Reform Monitoring, IMoRe)

«Загалом, відновлення економіки в Україні може бути не за горами. Звичайно, є велика невизначеність, а війна в Донбасі має значний вплив на майбутнє країни та її фінансове становище. Але певне економічне зростання України є цілком можливим вже цього року», - резюмує Городниченко.

Науковий співробітник Атлантичної ради і директор глобальної освіти Чепменського університету (Каліфорнія, США)  Джеймс Койл пише про те, що в сфері інформаційних технологій Росія має суттєву перевагу над Україною. Зокрема, на тлі війни на Донбасі російським хакерам вдавалося атакувати системи електронної пошти українських військових, контррозвідки, прикордонників та правоохоронних структур.

Автор наголошує, що останнім часом російські кібератаки трапляються не надто часто, однак його пояснення є невтішним.

«Причина цього очевидна: Кремль вже має доступ до українських телекомунікацій. Росія збудувала систему. Навіть система, яку Україна використовує для контролю за діяльністю своїх громадян - Системи для оперативної чи оперативно-розшукової діяльності - спочатку була розроблена російським КДБ. Коли Росія вторглася до Криму, вона отримала доступ до оперативних центрів національної телефонної компанії на півострові», - зазначає Койл, додавши, що уряд Росії за бажання легко зможе зруйнувати комунікаційні системи України.

«Росія контролює ефір, телефонні лінії і комп'ютери. Український уряд повинен перебудувати свої телекомунікаційні мережі орієнтуючись на не-російські компанії і технології. У короткостроковій перспективі американські дипломати і військові інструктори в Україні повинні уникати використання українських комунікацій. У довгостроковій перспективі Сполучені Штати повинні усвідомити, що вони втягнуті в процес довгострокової боротьби за серце Євразії і, відповідно, коригувати свою тактику», - резюмує автор.

 Президент Національного фонду за демократію (National Endowment for Democracy) Карл Гершман у своїй статті для World Affairs пише про те, що Україна досі залишається «епіцентром глобальної боротьби за демократію» і її успіх є надзвичайно важливим.

Автор публікації наголошує, що Захід не достатньо активно допомагає Києву, побоюючись ескалації конфлікту, виправдовуючи дії Росії розширенням НАТО на Схід, або й просто апелюючи до того, що Україна нібито є зоною впливу Москви.

Разом з тим українці, на його думку, демонструють твердий намір порвати з минулим і стати справжньою європейською демократією.

«Звичайно, Україна не має іншого вибору, оскільки перед нею постала екзистенціальна проблема. Це нагадує мені заяву, зроблену після Шестиденної війни покійним прем'єр-міністром Ізраїлю Голдою Меєр, яка народилася в Києві у 1898 році. Наша секретна зброя,  зазначила вона, полягає в тому, що у нас немає альтернативи», - пише Гершман.

Він додає, що Україна також не має альтернативи, і вона змушена боротися не на одному, а на двох фронтах одразу.

«На фронті вона протистоїть агресії росіян і їх прихильників-сепаратистів, і бореться з ними, незважаючи на відсутність значущої допомоги з боку Заходу. Крім того, Україна не має стабільності у тилу», - йдеться у статті.

«Проблема в тому, що демократичний Захід перебуває у кризі. Він втратив бажання утверджувати і захищати демократичні цінності. Я сподіваюся, що успішна демократична боротьба України допоможе відродити демократичний дух в Європі та Сполучених Штатах. Вона також може суттєво вплинути на майбутнє Росії», - додає автор публікації, підкресливши, що успішна Україна надихатиме тих росіян, які прагнуть збудувати суспільство, «вільне від корупції, ненависті та жорстокості».

«Путін хоче, щоб Україна програла. Якщо Україна переможе, він сам програє. Україна може досягти успіху, і якщо це станеться, це буде не просто тріумфом українського народу. Це зробить всю Європу вільною. Якщо це станеться, то можна буде думати про об’єднаний і вільний світ, або, принаймні, набагато ближчий до ідеалу, ніж зараз», - резюмує Гершман.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.