Політика

  ▪  

Світ про Україну: Треба змусити Київ розслідувати злочини режиму Януковича

Протягом останнього тижня західні ЗМІ писали про умови фінансової допомоги Заходу, резонансні вбивства у Києві та про те, чому Україні не варто наполягати на реінтеграції Донбасу.

Відомий економіст, експерт Інституту Петерсона Андерс Ослунд у своїй статті для Project Syndicate пише про те, що фінансової допомоги, яку вже задекларував Захід, буде недостатньо для того, щоб вивести Україну з кризи. За його словами, однією з причин занепаду є те, що після розпаду СРСР Україну так і не вдалося перебудувати.

«Натомість старі радянські еліти утримали владу - і більшість багатств країни - через корупційні схеми, які закріпилися в економіці і політичній системі країни», - зазначає автор публікації, додавши, що реформування наразі є головним завданням для нинішньої влади.

За словами Ослунда, після повалення режиму Януковича низку високих посад в Україні зайняли «молоді професіонали, які отримали освіту на Заході».

«І уряд в даний час напружено працює, щоб реалізувати глибокі та всебічні реформи, зокрема новий закон про державні закупівлі та пакет антикорупційного законодавства», - йдеться у статті

«Але Україна повинна пройти довгий шлях. Доброю новиною є те, що громадськість переважно розуміє і підтримує зусилля уряду щодо проведення реформ. Погана новина полягає в тому, що перед Україною, як і раніше, постає суттєва загроза дестабілізації - зокрема нової російської військової операції», - зазначає Ослунд.

За словами експерта, навіть без подальшої агресії з боку РФ, економічні негаразди можуть завадити Україні здійснювати ефективні реформи.

«Остання програма порятунку передбачає близько $ 40 млрд фінансування, з яких майже половина надійде від МВФ протягом наступних чотирьох років. Це означає, що цього року Україна отримає тільки 10 мільярдів доларів – а цього не достатньо, щоб дати країні можливість поповнити свої резерви і обслуговувати борги», - йдеться в статті.

На думку Ослунда, заяви європейських політиків щодо надання Україні економічної підтримки на тлі протестів щодо військової допомоги виглядають дещо дивно.

«Європейські лідери заявляють, що не хочуть давати Росії підстав для посилення війни в Україні. Але вона (війна – Ред.) вже триває, і боротьба України проти Росії, зрештою, спрямована на захист основних європейських цінностей - і, дійсно, самої Європи… 28 квітня уряд України проведе конференцію донорів у Києві. У той час, коли керівництво країни і громадськість більше, ніж коли-небудь, готові до боротьби з корупцією, побудови благополучної економіки і ліберальної демократії, Європа повинна підтримати їх. Настав час для західних політиків пам'ятати свої ідеали - і відстоювати їх», - резюмує автор.

 Видання The Guardian пише про те, що перш ніж розглядати питання щодо списання частини держборгу України, варто розібратися, хто і на що витратив кошти, отримані раніше від іноземних інвесторів. При цьому скорочення заборгованості може означати повну амністію для представників колишньої влади, які через корупційні схеми переводили кошти міжнародних інвесторів на приватні рахунки.

У статті наголошують, що наразі сума українського боргу становить $ 72,9 млрд, при чому Мінфін та МВФ наполягають на його скороченні принаймні на $ 20 млрд.

«Але чому кредитори, багато з яких є звичайними інвесторами, повинні це зробити? Чому вони не запитують, чий саме борг потрібно пробачити - нової, вільної нації, представники якої дорого заплатили за свої про-європейські погляди? Чи колишньої еліти, яка проводить час далеко від Києва, будучи багатою і щасливою?», - зазначають автори статті.

The Guardian стверджує, що представникам режиму екс-президента Віктора Януковича не можна пробачати злочинні схеми, за якими кошти, які інвестори виділяли на розбудову України, потрапляли на приватні рахунки. 

«Чому б не найняти приватних детективів, щоб проаналізувати операції з іноземною валютою, щоб отримати приблизне уявлення про обсяги витоку коштів? Вони можуть відстежити найбільші банківські перекази між українськими та європейськими банками в період з 2010 по 2014 рік та з'ясувати, хто отримав вигоду (від цих операцій – ред.). Коли винні будуть визначені, кредитори можуть змусити Київ переслідувати сотні колишніх чиновників», - йдеться в публікації.

Крім того, на думку видання, варто розслідувати процес приватизації низки великих промислових підприємств.

«Неможливо повірити, що ніхто з людей, які сьогодні обговорюють реструктуризацію українського боргу, не були проінформовані щодо того, що відбувалося в ті роки в Україні», - додали в статті.

«…Власники  держборгу України повинні переглянути умови підтримки цієї країни і зрозуміти, що замість допомоги, скорочення заборгованості може означати повну амністію для корумпованої кліки, який поставила націю на коліна. Якщо міжнародне співтовариство хоче боротися з глобальною корупцією, Україна може бути найкращим місцем, щоб розпочати цей процес», - резюмували автори публікації.

 Видання The Wall Street Journal пише про вбивства у Києві екс-депутата від ПР Олега Калашнікова та проросійського журналіста Олеся Бузини.

«Українські посадовці засуджують вбивства, припускаючи, що вони, ймовірно, є спробою дестабілізувати ситуацію в країні ззовні. Однак вбивства також підвищили заклопотаність з приводу зростання антиросійських настроїв в країні», - йдеться у публікації.

Видання зазначає, що трагічна загибель Калашнікова, а згодом і Бузини, продовжила низку загадкових смертей осіб, пов’язаних з екс-президентом Віктором Януковичем.

У публікації також нагадують, що Бузина працював головним редактором газети «Сегодня» з січня по березень 2015 року, і звільнився, «звинувативши її (газету – ред.) в цензурі і заявивши, що його змушували позитивно писати про чинну владу».

«Дебати навколо двох вбивств в Києві є моторошним відлунням тверджень, які надійшли з Росії 27 лютого після вбивства поруч з Кремлем лідером опозиції Боріса Нємцова», - зазначають у публікації, додавши що свого часу російські офіційні особи називали вбивство опозиціонера провокацією.

Крім того, The Wall Street Journal стверджує, що домашні адреси Бузини та Калашнікова були оприлюднені на веб-сайті, що містить інформацію про проросійських політиків, журналістів та активістів.

«У той час як творці сайту стверджують, що його запустили волонтери, Геращенко (радник глави МВС Антон Геращенко – Ред.) та інші офіційні особи публічно заохочують такі платформи як корисний інструмент для допомоги державним відомствам для викорінення потенційних загроз для уряду в Києві», - резюмує видання.

Американський політолог, професор Ратгерського університету Олександр Мотиль у своїй публікації для World Affairs пише про злочинність як основу сепаратистського руху. Автор публікації вказує на фактичне зізнання у військових злочинах ватажка бойовиків Арсєнія Павлова, відомого за прізвиськом «Моторола», який заявляв що особисто розстріляв 15 заручників.

У статті Мотиль наголошує, що термін «ватажки сепаратистів» для таких осіб є неприйнятним.

«Пам'ятайте: це хлопці, яким менш ніж за рік вдалося домогтися гуманітарної катастрофи на Донбасі. Вони беруть активну участь вилученні з регіону небагатьох активів, що залишилися. Це хлопці, які минулого літа збили малайзійський літак. Вони погрожують принести ще більше руйнувань в Україні.

Справжні сепаратисти активно будували б - націю, державу, що завгодно. Всі ці люди активно руйнують», - йдеться у публікації.

Політолог стверджує, що бойовики, які орудують на Донбасі є маріонетками російського президента-диктатора Владіміра Путіна, який, зважаючи на роботу в КДБ,  «все своє життя був людиною насильства і злочинності».

«Він(Путін – Ред.) – це людина, яка перетворила потенційну демократію в повноцінну фашистську державу. Він поширює  ненависть через величезну пропагандистську машину. Він - людина, яка зуміла переконати близько 85% росіян, що війна - це мир, ненависть - любов, демократія - це  фашизм, а фашизм і є демократією», - пише Мотиль.

«Моторола» -  це просто дрібномасштабний Путін», - додає він.

«Проблема України полягає в тому, що існують тисячі божевільних «Моторол» на Донбасі і набагато більше тисяч таких в Росії - готових і здатних на вбивства. Гірше, що є, ймовірно, сотні тисяч жителів регіону, які вважають Моторолу хорошим хлопцем. Чи справді Україна хоче реінтеграції територій, захоплених  бандитами-фашистами та їхніми морально деградованими колаборантами? Я вважаю, що їх треба відрізати. Відмовтеся від цього анклаву, викопайте глибокий рів, а за ним збудуйте Велику Китайську стіну. Ви не зможете створити гідну країну з військовими злочинцями», - резюмував Мотиль.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.