Політика

  ▪   Ольга Ворожбит

У безпечну гавань

У той час як Ахметов утрачає прибутки на окупованому Донбасі, його активи за кордоном почуваються значно краще
Матеріал друкованого видання
№ 15 (387)
від 16 квітня, 2015

Найчастіше, коли говорять про іноземні активи найбагатшого українського олігарха Ріната Ахметова, починають із його відносно нещодавно придбаної квартири в центрі Лондона. Хоча це вже швидше наслідок, аніж причина. У добрих традиціях скоробагатьків із колишнього СРСР Ахметов купив собі найдорожчі у світі апартаменти вартістю $213 млн. Саме цю локацію і обирала українська громада британської столиці для протестів у часи Євромайдану. Утім, Лондон, як чи не найбільша гавань для відмивання брудних грошей у світі, пропонує ефективні механізми їх захисту.

У 2012-му, за рік після того, як було куплено квартиру на сьомому–восьмому поверхах елітного будинку на Гайд-парк, 1, у групи СКМ з’явився і власний офіс у не менш елітному районі Лондона – на Парк-лейн. Там було зареєстровано компанію SCM Advisors (UK) Limited. За даними сайта СКМ, остання має виконувати функції інвестиційного радника групи за межами України. Утім, окрім даних про Ілью Архіпова, який працює в СКМ на посаді директора з розвитку бізнесу від 2005 року й, за повідомленням самої фірми, очолив SCM Advisors (UK) Limited, про персонал дорадчої компанії SCM Advisors (UK), як і про її досягнення за два роки роботи жодної інформації знайти не вдалося. Окрім того, компанія Метінвест, що входить до групи СКМ, володіє прокатним підприємством Spartan UK у Ньюкаслі, яке вона купила разом з італійським підприємством Trametal у місцевого мільярдера Вітторіо Малакальца у 2007 році. Окрім того, Метінвест володіє металургійним підприємством Ferriera Valsider в Італії та заводом «Промет Стил» у Болгарії.

Стрімкий розвиток бізнесу Ахметова, як і пізніше успіхи Партії регіонів, часто пов’язують із американським лобістом Полом Манафортом

Частиною групи Метінвест є також Metinvest International SA, розміщена в Женеві. Вона була заснована в 1997 році як Leman Commodities S.A., однак 2005-го її придбала група СКМ. Відтоді компанія має свою нинішню назву й займається збутом металу, виробленого підприємствами групи Метінвест. Раніше у пресі фігурувало ім’я громадянина США Фелікса Блітштейна, який очолював Leman Commodities S.A. до її купівлі СКМ. Саме ця особа вказувалася і як президент компанії MAKO Trading S.A., яку вважають пілотним проектом Олександра Януковича на Заході. Саме через цю компанію, а також через нідерландську Metinvest BV Ахметов володіє відносно нещодавно створеною (у липні 2014 року) компанією  Metinvest Carpathia SRL в Румунії. За інформацією OCRP (Organized Crime and Reporting Project), тепер у Metinvest International SA місце Блітштейна посідає швейцарський юрисконсульт Жозеф Ерік Рідвеґ, пов’язаний з останнім через іще одну женевську компанію – Partifina SA.

Читайте також: Ефективне управління міфом

Виходом на американський ринок для групи Метінвест стала купівля United Coal Company (UCC) – компанії зі штаб-квартирою в Західній Вірджинії, на яку припадає 4% загального видобутку коксового вугілля у США. Financial Times визначила вартість оборудки в $1 млрд. Як стверджують, така ціна дорівнювала половині докризової вартості компанії (угоду про купівлю уклали у 2009-му). Утім, незважаючи, на наявність активів у США на суму понад $1 млрд, найбагатшій людині України досі не вдалося отримати американську візу.

Причиною, як вважають, є темне минуле олігарха, і відбілити його не допомогли навіть впливові американські лобісти.

Республіканці на службі в олігарха

Стрімкий розвиток бізнесу Ахметова, як і пізніше успіхи Партії регіонів, часто пов’язують із американським лобістом Полом Манафортом. Перш ніж останній прибув до Києва, він успішно працював на передвиборних кампаніях республіканців у США, скажімо, Рональда Рейґана, Буша-старшого та Боба Довла. Перша лобістська бізнес-структура, до якої належав Манафорт, – Black, Manafort & Stone була створена ще в 1980-х. Тоді, наприклад, вони успішно взаємодіяли з Bethlehem Steel Corporation, яка до свого банкрутства у 2001 році була одним із найбільших металургійних підприємств США. Наступна компанія, до якої належав Пол Манафорт, – лобістська Davis Manafort, співзасновником якої окрім нього був Рік Дейвіс. До речі, у 2008 році останній керував передвиборною кампанією Джона Мак-Кейна, і його лобістське минуле та зв’язок із Манафортом наробили чимало галасу в американській пресі.

Утім, коли Манафорт познайомився з Ахметовим, основним завданням для американського лобіста було підготувати активи олігарха для виходу на західні фондові біржі. У коментарі «Українській правді» 2007 року Рінат Леонідович заявляв: «У 2005-му перед СКМ було поставлено завдання розробити комунікаційну корпоративну стратегію. Для цього компанія запросила кількох консультантів, серед яких був, зокрема, й пан Манафорт. Окрім нього до групи консультантів також входили всесвітньовідома фірма Burson-Marsteller і європейська компанія MMD». Фактично відтоді й починається активне просування бізнесу Ахметова на Захід, де він купує нові підприємства.

Читайте також: Програна ставка Ахметова

Під час протестів на Євромайдані рік тому активно говорили про можливість замороження за кордоном активів українських олігархів і його зокрема. До цього закликали і протестувальники під стінами елітної квартири магната на Гайд-парк, 1. Утім, без ефективного розслідування в Україні довести європейцям, що чесний бізнесмен Рінат Ахметов причетний до кровопролиття на Майдані та війни на Донбасі, майже неможливо.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.