Політика

  ▪   Записали: Станіслав Козлюк ,   Оксана Хмельовська

Перші враження

Олігархи на інавгурації, Борис Ложкін – голова АП, люди Черновецького – партнери УДАРу в Київраді – Порошенко і його команда вміють здивувати. Тиждень поцікавився в політиків та експертів, як вони сприймають перші, поки що символічні, кроки «нової вертикалі»
Матеріал друкованого видання
№ 24 (344)
від 12 червня, 2014

Леся Оробець, народний депутат, «Батьківщина»:

Я не була на прийомі в день інавгурації, але, судячи з обговорень, відчувається вкрай негативна реакція думаючих людей на таке загравання з олігархами. Виживе Україна чи ні – це залежить від того, як швидко ми збудуємо нову економічну систему. І олігархам у ній місця явно немає.

Що ж до Бориса Ложкіна, то знаю його особисто по медіа-діяльності. І ставлення в мене до нього нейтральне. Але я схильна оцінювати людей не по знайомству, не по тому, що написано, а по результату. Тому варто дочекатися, як проявить себе на посаді. Він може піти у плюс, а може в мінус. Важливо, що ще за часів Льовочкіна ця посада (глави Адміністрації президента. – Ред.) мала медійно-піарний масив роботи, коли треба було пояснювати і популяризувати те, чим займалися президент і Адміністрація. Тому це не винахід Порошенка. Ну і варто зважати на те, що ми реально перебуваємо в стані інформаційної війни. Може, таке призначення і не найгірший крок. 

Частина «молодої команди» в Київраді – це небезпечно, хоча йдеться про дев’ятьох людей. Нагадаю, у 2008 році вони теж не становили більшості, але за кілька місяців скупили або перевербували ледь не всю Київраду, яка видавала потрібні рішення з космічною швидкістю. Нинішня стрімка кампанія, яка тривала 2,5 тижня, – це дуже мало, і багато людей голосували за бренд. І тут стоїть питання відповідальності того бренда, партії. А саме ким вони наповнили список і закрили мажоритарні округи. Дуже багатьох стривожили кадрові призначення Кличка (мова про скандального забудовника Ігоря Ніконова. – Ред.). Дуже сподіваюся, що це поодинокі помилки. Думаю, Київ не хотів би повернутися в часи Черновецького. Нині всі, хто в опозиції до Кличка, вимагають прозорості у земельних питаннях і в тих, що стосуються забудов. Від того, чи здатна буде Київрада увести нову процедуру, залежить, наскільки швидко прийматимуться ці рішення.

Павло Розенко, народний депутат, УДАР:

АП не буде паралельним урядом і не керуватиме президентом. На жаль, в історії України такі президенти були, але в нинішній ситуації це абсолютно виключено. Президент керуватиме своєю адміністрацією. Поза сумнівом, він дослухатиметься до порад, але рішення прийматиме самостійно. І в цьому я вбачаю позитив: піраміда стоятиме на основі, а не на куті. Я думаю, що не може бути жодних претензій щодо призначення Адміністрації президента на квотних чи партійних засадах. Це все ж таки найближче оточення глави держави, якому він довіряє, з яким йому комфортно працювати.

Борис Ложкін – людина, причетна до ЗМІ. Його призначення дає підстави казати про те, що політика президента буде відкритішою. Не думаю, що Порошенка зацікавив медіа-талант Ложкіна. Тут більшу роль відіграли його менеджерські здібності, віддаленість від будь-яких політичних сил, креативність, сучасність.

Щодо призначення Сергія Березенка (головою ДУС. – Ред.), то Петро Порошенко продемонстрував свою відкритість. Щодо ефективності цього призначення, то я вважаю, що така структура, як ДУС, узагалі не повинна існувати, це анахронізм. Її треба негайно ліквідувати. Якщо Березенко це зробить, то аплодуватиму цьому рішенню. Думаю, згодом президент пояснить призначення.

 

 

Андрій Іллєнко, народний депутат, «Свобода»:

 

Очевидно, що українська політика, на жаль, і далі є переважно олігархічною і майже всі олігархи так чи інакше роблять певні політичні ставки. Зокрема, це проявляється у фінансуванні політичних партій, виборчих кампаній і проведенні своїх людей на відповідні депутатські, міністерські чи інші посади. Насправді поки що немає жодних причин думати, що так не буде на імовірних дострокових виборах. Питання полягає в тому, чи українське суспільство готове робити висновки і не голосувати за ті політичні сили, в яких буде великий вплив олігархів.

Особисте мене пригнічує те, що команда Черновецького майже в повному складі знову опинилася в Київраді або принаймні не зникла з київської політики, а дуже активно там діє і добре почувається. Деякі люди, що опинилися зараз у Київраді, прикриваючись символікою УДАРу, півроку тому наймали тітушок на Антимайдан. Це реальні факти. Люди повинні робити висновки. Я не хочу звинувачувати масово всіх і виносити занадто радикальні судження, але тих, хто замазаний у таку багнюку, в поважному товаристві не повинно бути. Але, на жаль, гроші й корупція і далі роблять свою справу.

 

Володимир Фесенко, політолог:

Порошенко хоче по-новому організувати роботу Адміністрації президента. На мою думку, призначення Ложкіна, Цеголка свідчить про те, що він розуміє, яку вагу мають медіа, а отже, усвідомлює необхідність вибудовувати дружні стосунки в медійному середовищі, зокрема з журналістами. Цеголко має авторитет, що добре для забезпечення дружньої комунікації, Ложкін, своєю чергою, має забезпечити ефективність реалізації інтересів Порошенка в медіа.

Щодо олігархів на інавгурації, то частина з них вже є союзниками влади. Зокрема, Коломойський. Їхні представники у владі вже були. Так, скажімо, експеримент, щоправда невдалий, був із призначенням Сергія Тарути головою Донецької ОДА у співпраці з Рінатом Ахметовим. Як на мене, в умовах нинішнього протистояння краще мати олігархів союзниками, ніж ворогами. Президент може бути сам не дуже зацікавленим у їхньому впливі на політично-економічну систему й згодом буде змушений обмежувати його. До того ж, на відміну від попередників, в Порошенка немає залежності від олігархів, він самодостатній політик.

 

Вадим Карасьов, політолог:

 

По-перше, у Порошенка були спільні справи з Черновецьким. Вони разом створювали спільний політичний проект. Перший офіс Партії регіонів на вул. Басейній, 7 належав Черновецькому, можливо, в партнерстві з Порошенком. Цей офіс працював на виборах 2002 року. По-друге, не забуватимемо про те, що новообраний президент – це великий промисловець, у той час як Черновецький був великим банкіром. Промисловець бере кредити в банках, тому тут можливий такий бізнесовий зв’язок. По-третє, не треба недооцінювати самого Черновецького, він людина розумна, хоча з погляду піару робив із себе такого дурника, але насправді дуже кмітливий і розважливий. По-четверте, не потрібно перебільшувати зв’язки Березенка (новий очільник ДУС. – Ред.) із Черновецьким. Березенко швидше був пов’язаний з Анатолієм Матвієнком, який уже дуже багато часу в українській політиці. І не забуваймо, що останній очолював Вінницьку ОДА у другій половині 1990-х років. Звідки бізнес і промислові активи Порошенка, як і сам Порошенко? З Вінниці! І, по-п’яте, я звернув би увагу на освіту Березенка, яку він здобув у Києво-Могилянській академії. Очевидно, це людина кмітлива, з діловою хваткою, хорошою перспективою. Таких Порошенко притягує до себе, працює з ними, робить їх партнерами. Крім того, у новообраного президента немає команди, яку йому потрібно формувати і з тих, хто пов’язаний із сьогоднішніми кланами (Коломойського, Фірташа, Ахметова). Ложкін – людина багата, мільйонер, але бізнес він робив сам, почавши з «Теленедели», виріс до такого медіа-магната. Це стосується й інших, кого він долучав до своєї команди. 

Роль Ложкіна така: він буде медіа-менеджером президента, АП – медіа-сервісом, через який проходитимуть усі медійні потоки. Тим більше що на нинішньому етапі Порошенко може взяти під контроль ЗМІ як соціальний інститут. Парламент, уряд, керівників ОДА він не контролює. А ось призначення на посади міністра закордонних справ і міністра оборони, Раду національної безпеки і оборони України та ЗМІ – так. Думаю, Порошенко знає, що таке медіа і яка їхня роль як соціального інституту. Особливо це має значення в контексті дострокових парламентських виборів.   

Запрошення олігархів на інавгурацію – це тактичний компроміс. Порошенко розуміє, що сьогодні без них не може управляти, а робити їх ворогами не потрібно. Політика полягає не в тому, щоб робити більше ворогів, а в тому, щоб більше союзників. Але це нічого не означає, ніяких обов’язків він перед ними не має. Тому революція революцією, але наступають постреволюційні будні. І йому тут потрібно бути тактично гнучким.

 

Ігор Луценко, громадський активіст, депутат Київради:

– Думаю, після входження «молодої команди» до Київради можна поки що не очікувати продовження дерибану землі, як за часів Черновецького. Мова про те, що вона може блокувати відновлення справедливості в земельних питаннях. Думаю, це наразі основне завдання її членів. Як на мене, то співпраці з УДАРом вони не уникнуть. «Молода команда» має мільярдні інтереси в земельних питаннях.

І перше призначення, підписане Віталієм Кличком як міським головою, в принципі є знаковим. Керівником групи радників призначили найодіознішого київського забудовника Ігоря Ніконова. Думаю, в Кличка не сформувалося достатнього розрізнення, кого призначати радником, кого слухати, а кого – ні. Добре, вони друзі, але треба розділяти роботу й особисті справи. Подібні земельні інтереси є і в команди Чергновецького. Не думаю, що вони робитимуть резонансні речі, публіка після революції негативно на це реагує. Але думаю, згодом можна чекати на такі спроби.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.