Політика

  ▪   Валерія Івашкіна
  ▪   Одеса

Одеські вибори: підкилимні інтриги і війна компроматів

Вибори мера Одеси в 2014 році ознаменувалися протистоянням двох основних кандидатів. Ними стали екс-мер Одеси, народний депутат з фракції УДАР Едуард Гурвіц та його колега по парламенту, екс-регіонал Геннадій Труханов.

Передвиборна кампанія кандидатів у мери Одеси де-факто почалася з моменту добровільно-примусової відставки Олексія Костусєва, що сталася в листопаді минулого року. З тих пір містом керує секретар міськради , в.о. мера Олег Бриндак. 41-річний чиновник є близьким соратником Труханова, й одним з небагатьох, хто не зрадив нинішнього кандидата в мери в період, коли той втратив вплив у міськраді. «Свій» в.о. мера та адміністративний ресурс на додачу дав можливість кандидату перерозподілити бюджетні потоки для найбільш раціонального використання під час агітації. За два місяці до виборів Одеська міськрада ухвалила рішення про скасування депутатського фонду: раніше кожному з 120 депутатів виділялася сума в розмірі 100 тисяч гривень для роботи на окрузі. Тепер же вся сума, а це 12 млн. грн., розподілена між чотирма міськими райадміністраціями, керівники яких присягнули на вірність Труханову. Винятком не стала й Приморська РА, яка охоплює весь центр міста. Глава райадміністрації Світлана Осауленко є довіреною особою Сергія Ківалова, і після укладення домовленостей між нардепами, будучи чиновником, навіть агітувала за Труханова на мітингу.

Таким чином Труханова вдалося вдруге провести виборчу кампанію фактично за бюджетні кошти. У 2012 році він вже випробував цю схему на виборах до парламенту , коли ремонт ям на дорогах , фарбування парадних та інша звичайна робота комунальників проводилися виключно під егідою «добрих справ Геннадія Труханова ».

Крім Ківалова, Труханов заручився іншим віп-агітатором - екс-народним депутатом Ігорем Марковим. Після виходу на свободу той істотно наростив проросійськи налаштований електорат. Але, всупереч очікуванням громадськості, лідер партії «Родіна» відмовився від висунення в мери (і в президенти теж - всупереч обіцянці, даній після виходу з парламентської фракції Партії регіонів). Марков і Труханов після старту передвиборної кампанії разом з'їздили за Благодатним вогнем до Єрусалиму, а тепер нездійснена надія одеського Антимайдану й зовсім відкрито закликає голосувати за екс-регіонала.

Читайте також: Знову "гречка"

У соратниках Труханова несподівано опинився й колишній глава Одеської облдержадмінстрації часів Януковича Едуард Матвійчук, який сподівається бути першим обраним губернатором після прийняття відповідних змін до законодавства.

За збігом обставин, Труханова підтримала кандидат у президенти Юлія Тимошенко. Непередбачений альянс став можливим через причини, мало залежні від Труханова: головний суперник «леді Ю» на виборах президента, Петро Порошенко, який уклав договір з главою УДАРу Віталієм Кличком, в мерській кампанії підтримав ударівця Едуарда Гурвіца. Таким чином, перемога Труханова - єдиний спосіб перешкодити посиленню Порошенка в регіоні.

Негласна підтримка Тимошенко Труханова проявилася в останній тиждень перед виборами. Близький до Тимошенко міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив про причетність до організації зіткнень в Одесі 2 травня керівник штабу Гурвіца (мова, швидше за все, йде про членів політради партії УДАР в Одеській області Андрія Юсова та Сергія Гуцалюка, які були присутні на Куликовому полі під час пожежі). Крім того, негласну підтримку Труханова здійснює народний депутат Олександр Дубовий, близький за духом і вірі до в.о. президента Олександра Турчинова. Дубового називають новим «смотрящим» по Одеській області, оскільки керівники силових відомств Одеського регіону, зокрема, МВС, прокуратури та СБУ, були призначені за його рекомендаціями.

Не варто забувати й про підтримку в бізнес-середовищі. Старшими партнерами Труханова по бізнесу є «темні конячки» україно-російсько-англійського бізнесу Олександр Ангерт та Олександр Жуков. У спільній власності згаданих осіб є група компаній «Рост», яка останні роки виграє всі тендери на ремонт дорожнього покриття в Одеській області, а також перемагає на торгах по всій Україні. Основним бізнесом Ангерта і Жукова в Одеському регіоні залишається перевалка нафтопродуктів , яку вони «підім'яли» під себе ще в бурхливі 90-ті.

З чуток, Труханова підтримав і губернатор Дніпропетровської області Ігор Коломойський. У інтерв'ю одеському виданню «Откат», кандидат в мери підтвердив, що зустрічався з Коломойським в день призначення бізнес-партнера останнього Ігоря Палиці главою Одеської обладміністрації. Втім, розповісти про що йшла мова під час зустрічі Труханів відмовився, мотивуючи це тим, що «не надає цьому значення».

Читайте також: Одеса в кільватері Дніпропетровська

Масивна підтримка політиків і комерсантів майже гарантує Труханова перемогу на виборах (розрив з другим претендентом на перемогу Едуардом Гурвіцем, за даними різних соцопитувань , становить від 3 до 11%) . Слід розуміти , що така активна підтримка передбачає масу зобов'язань, які, цілком очевидно, будуть виконуватися за рахунок міського майна. Вже зараз відомо про плани про передачу 7,9 га міжрейсової бази моряків, що в прибережній зоні Одеси, національному університету «Одеська юракадемія», почесним президентом якої є одіозний Сергій Ківалов.

Марков,своєю чергою, отримає у власність ще один одеський дитячий санаторій «Зелена гірка» , що також знаходиться неподалік від моря. Крім того, бізнесмен має намір повернути позиції належної йому сміттєзбірної компанії «Союз», яка була позбавлена ​​можливості працювати в часи опали екс-нардепа. Про те, якими активами Труханов розраховуватиметься за підтримку з Ангертом і Жуковим, а також ситуативними союзниками на кшталт Коломойського, залишається лише здогадуватися.

Ходять чутки, що Труханов сподівається на підтримку глави одеського тервиборчкому Олександра Ахмерова. Непрямим свідченням цього є мітинги проти Ахмерова, організовані штабом Гурвіца.

Таким чином, Труханов сконцентрував у своїх руках адміністративний ресурс, бюджетні потоки, підтримку політиків і олігархічних кланів, а також контроль над виборчими комісіями, який стоїть останнім у списку, але далеко не останній за значимістю. Крім того , екс-регіонал задіяв, мабуть, весь арсенал передвиборної агітації: від роздачі пайків і аптечок пенсіонерам, подарунків дітям та надання безкоштовних офтальмологічних послуг до проведення концертів та установки спортивних майданчиків. Не варто забувати й про політичну рекламу, яка заполонила завчасно Одесу ще за кілька тижнів до офіційного старту передвиборчої кампанії.

Що ж залишилося у Гурвіца? У день відставки Костусєва на прес-конференції в Одесі голова УДАРу Віталій Кличко не зміг однозначно відповісти, кого партія висуне в мери. Через кілька місяців у Кличка визнали , що іншої кандидатури, крім 66-річного Гурвіца, немає. До цього часу ударівець і сам почав робити активні дії для повернення в крісло мера Одеси. Нардеп зареєстрував законопроект про вибори Одеського міського голови, а також й перевибори міської та обласної рад. Паралельно з цим Гурвіц почав формувати власну групу в міськраді. Це було необхідно для прийняття рішення про недовіру в.о. мера Бриндаку, який, як ми вже зазначили, близький до Труханова. Частина депутатів (хтось із нелюбові до Труханова, хтось зі страху перевиборів ) увійшла до групи й ініціювала позачергову сесію міськради. Але «палацовий переворот» з тріском провалився, а законопроект про перевибори рад у Раді навіть не розглядали.

Деякий час в оточенні Гурвіца подейкували, що вибори мера не відбудуться. Публічна кампанія кандидата на бордах з'явилася після 1 травня , як того і вимагає закон, але зі значним запізненням, якщо порівнювати з бурхливою агітацією Труханова .

Підтримкою олігархічних кіл Гурвіц не відзначився - якщо не брати до уваги контакт з колишнім «смотрящим» по Одеській області , бізнес-партнером Юрія Іванющенко Іваном Аврамовим . За однією з версій, Аврамов профінансував кампанію Гурвіца в обмін на збереження впливу в місті в разі перемоги екс-мера.

На цих, вже третіх в житті Гурвіца виборах мера, кандидат обрав стратегію не прославлення себе, а очорнення суперника. Ще в квітні в Одесі, а також біля стін Верховної Ради й Кабміну, штаб Гурвіца провів ряд мітингів, очевидною метою яких була дискредитація Труханова, а також ув'язка його з російською агресією. Але плакати на кшталт «Путін наш президент, Труханів наш мер», виглядали настільки штучно, враховуючи, що під час виступу на одеському Антимайдані Труханова засвистали.

Читайте також: Похід на Київ: привиди з минулого

Після 2 травня місті з'явилися брошури із зображенням Труханова на тлі трупів у Будинку профспілок і написом, яка звинувачує кандидата в масовому вбивстві. У відповідь на це на виїзді з Одеси з'явилося кілька бордів з написом «Вірю в Одесу, живу в Ізраїлі » («Вірю в Одесу» - передвиборчий слоган Гурвіца, єврея за національністю).

Але головним ударом від Гурвіца стала історія з нібито російським паспортом Труханова. Рівно за тиждень до виборів скан документа на ім'я Труханова Геннадія Леонідовича був опублікований в одному з найпопулярніших інтернет -видань України. Несподіваний поворот давав підстави позбавити кандидата українського громадянства. Тоді його реєстрація кандидатом у мери, а заодно і народним депутатом, виявлялася недійсною. Труханов поспішив спростувати цю інформацію, запевнивши, що є громадянином України, в якості доказу надавши довідку з російського консульства. Незалежно від того, правда це чи ні, історія з «російським паспортом Труханова» може позначитися на його результаті на виборах.

Слід зазначити, що виборча кампанія на цих виборах у регіоні виявилася змазаною через трагедію 2 травня. Масові зіткнення в центрі Одеси, а також загибель людей у Будинку профспілок, на два тижні майже повністю заполонили інформаційний простір міста. Через ці обставин інші кандидати, не змогли толком проявити себе. Окрім, мабуть, Дарта Вейдера, який балотується одночасно і в Києві , і в Одесі, та депутата міськради, бізнесмена Геннадія Чекіта. Обидва кандидати, які, швидше за все, розділять між собою третє та четверте місце на виборах, підійшли до кампанії з гумором. Дарт Миколайович (мабуть, зведений брат київського Дарта Олексійовича), вітав виборців з рекламних щитів як «Кандидат з людським обличчям» , а також стверджував, що «Поки світлі обіцяють, темні - роблять». За нашою інформацією, в штабі Вейдера планували розмістити борди з зображенням свого кандидата в компанії президента США Барака Обами і написом «Темні правлять світом» , але побоялись звинувачень у расизмі.

У свою чергу, Чекіта звернув увагу на свою персону ще до старту кампанії бордами з написом «Хочеш знати, хто стане мером ? Запитай Чекіта». Рекламна кампанія здорово повеселила одеситів, які тут же придумали масу жартівливих варіацій на кшталт «Хочеш знати , хто вбив Кеннеді ? Запитай Чекіта » тощо. Удар під дих завдав Дарт Вейдер , штаб якого запропонував дізнатися, хто стане мером, не у Чекіта , а у Чубакки.

В цілому одесити знову зіткнулися з необхідністю вибирати мера з двох лих. Кожен з основних кандидатів уже керував містом ( Гурвіц - з 1994 по 1998 рік й з 2005 по 2010 -й , Труханов - з листопада 2013 року через свого ставленика Бриндака). За кожним з них тягнеться шлейф з недоведених корупційних діянь, кожного звинувачують у зв'язках з кримінальним світом і нерозбірливості при підборі команди. Залишається сподіватися, що за півтора року, які пропрацює обраний 25 травня мер, Одеса породить гідного кандидата.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.