Політика

  ▪   Ольга Ворожбит

Світ про Україну: німецькі комплекси, голос за свободу та роздуми олігарха

Минулого тижня світові медіа багато писали про кандидатів на посаду президента в Україні, публікували їхні власні роздуми, а в німецькому суспільстві через образливе для українців висловлювання екс-канцлера Гельмута Шмідта загострилася дискусія щодо ситуації в Україні.

Німецькі медіа ретранслювали минулого тижня ту дискусію щодо майбутнього України, яка дуже загострилася у німецькому суспільстві. Зокрема, шоком для всіх стало інтерв’ю колишнього канцлера Німеччини Гельмута Шмідта газеті Bild, де він висловив думку, що про Україну не можна говорити як про єдину державу. «В цілому політика Заходу базується на помилці, що вона народу України приписує національну ідентичність. Насправді є Крим, Східна і Західна Україна», - каже канцлер Шмідт. Крім того, за його словами,ЄС зараз надто багато втручається у світову політику і останнім таким прикладом була спроба «приєднати Україну».

Така риторика спровокувала знову гарячі дискусії щодо німців, які вважають себе «Putin-Vestehern»(ті, що розуміють путіна). Так, колишній єврокомісар із розширення та політики сусідства Ґюнтер Фергойген у відкритому листі до канцлера, опублікованому у Spiegel Online захищає позицію європейського майбутнього України і розповідає історію руху України у напрямку до ЄС. Він проте не торкається вислову старого канцлера щодо єдності України і зазначає, що Росія є частиною Європи також: «Але криза в Україні показує навіть таке: потреба мати навколо себе «коло друзів» зараз є більш актуальною, ніж будь-коли. Тобто це є і залишається порядком відповідальної європейської політики. І це «коло друзів» залишається неповним без України, без Грузії, але і також без Росії. Це не манія величі, це наказ розуму», - наголошує Фергойген. Проте його риторика насправді у нинішній ситуації, коли Росія є агресором, все ж видається дещо нереальною.

Читайте також: Протест у Франкфурті: сьогодні – Україна, – завтра Європа

До дискусії також долучилися і німецькі «зелені», які є активними лобістами українського питання, як у своїй країні, так і Європарламенті. До передвиборчої дискусії (вибори до Європарламенту у ЄС проходитимуть 22-25 травня) щодо кризи в Україні долучився і «ветеран» німецької партії «Зелених» Йошка Фішер, проте як назвала свою статтю про цю дискусію німецька газета Die Zeit: «Йошка також цього насправді не знає». Власне і у такого знавця міжнародної політики немає відповіді для вирішення кризи в Україні.

«Фішер висловив думку також, що ЄС має чіткіше висловити власну позицію. Із так званими «Putin-Verstehern» він нічого вдіяти не може, бо вони його відсторонили від себе (вочевидь Фішер мав на увазі свого колишнього голову уряду Герхарда Шредера – Ред.)», - пише видання.

Цікаву думку щодо «Putin-Verstehern» та дебатів у німецькому суспільстві щоло ситуації в Україні в інтерв’ю виданню Tagesspiegel висловив інший німецький політик, депутат Європарламенту від групи «Зелених» Вернер Шульц.

«У Німеччині існує дивна конфліктна ситуація і у ній відіграє певну роль антиамериканізм. Але те, що американці зробили у В'єтнамі або в Гуантанамо, не виправдовує порушення міжнародного права Росією в Криму», - наголошує Шульц.

«З іншого боку, є колишні солдати вермахту, від Епплера (Ергард Епплер – німецький політик, СДП – Ред.) через Бара (Еґон Бар – ідеолог «Ostpolitik» канцлера Віллі Брандта) і до лейтенанта Гельмута Шмідта. Всі вони мають величезний комплекс провини, який я б теж мав, якби стріляв у росіян. Але що це за шизофренічна емпатія? Саме Росію сьогодні пов’язують з Радянським Союзом, хоча більшість жертв було в Україні. Україну було повністю окуповано, Гітлер прагнув насамперед дібратися до зерносховищ та Донбасі. Таким чином, винищення були там також особливо жорстокими. Цього співпереживання з Україною ані Епплер, Бар чи Шмідт, на жаль, не мають. Шмідт навіть заходить так далеко, що припускає,  що Україна ніколи не була країною», - підсумовує парламентар.

Читайте також: Європейський спринт з багатьма перешкодами

Зважаючи на те, що вибори в Україні вже цієї неділі, то активізувалися публікації із оцінками нинішніх кандидатів та їхніх шансів на президентських перегонах. Разом з тим, кандидати шукають можливостей висловитися самостійно у західних медіа, як от Юлія Тимошенко, яка написала колонку для  The New York Times під назвою «Голос за українську свободу», де вона порівнює нинішнє голосування у цій кризовій ситуації із переобранням Абрагама Лінкольна у США під час Громадянської війни у 1864 році. Тимошенко у своїй статті звертається до Заходу:

«Українці боролися за свободу, і тепер ми готові ризикнути всім дорогим для нас, щоб проголосувати за це. Дайте нам підтримку, матеріальну і моральну, так, щоб ми могли досягнути справедливої і відкритої демократії, що є найбільшим спадком Америки для світу», - пише вона.

Одразу у двох виданнях – The New York Times та The Wall Street Journal вийшли статті про Петра Порошенка. Обидві доволі позитивно його оцінюють, аналізуючи діяльність «шоколадного короля» (як самі його називають) під час Майдану, проте полемізують з приводу того, чи не впливатимуть його бізнес зв’язки на роботу президента.

Минулого тижня у медіа з’являлися і українські олігархи, які роздумували на майбутнім України. Зокрема, Дмитро Фірташ в інтерв’ю австрійському виданню Die Presse розповів, що хотів би скликати круглий стіл для національного діалогу у себе у Відні, а також поділився баченнями майбутнього устрою України: «Нам потрібна федеративна система, як і в Австрії, Німеччині чи США. Регіони повинні отримати ряд привілеїв, вибирати своїх голів та місцеву владу. Зовнішня політика повинна залишатися прерогативою центрального уряду. Україна повинна залишатися, але тим не менш в майбутньому функціонувати по-різному. По-друге, нам потрібна парламентська система. Ми не можемо бути наполовину вагітними: напівпарламентською напівпрезидентською. Якщо ми вирішимо це питання, ми усунемо багато проблем», - вважає Фірташ.

Читайте також: У Берліні вимагали санкцій проти кожного члена Ради Федерацій Росії

Крім того, на його думку,Україна повинна мати  такий же статус, як і Швейцарія. «Від цього виграють усі: Росія, Європа, а передусім Україна», - вважає бізнесмен.

Такош Дмитро Фірташ заявив, що має свій план, як повернути Крим. «Путін нізащо не поверне нам Крим. Тож, ми повинні жити. У мене є свій жорсткий, але реалістичний план», - заявив він, проте не розкрив деталей, сказавши лише, що він би вирішував цю проблему економічним чином.

На думку Фірташа також, найбільша проблема України виходить від США та Росії. «Вони грають у геополітику, а Україна знаходиться під перехресним вогнем. Країна стала полем битви для супердержав», - заявив він. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.