Політика

  ▪   Ольга Ворожбит

Світ про Україну: поділ країни та архаїчна зброя для сирійських повстанців

Світові медіа не покидають української тематики. Минулого тижня було багато як репортажів із українських «гарячих точок» на сході, так і статей-коментарів експертів, істориків, журналістів щодо місця України на карті Європи

У німецькій газеті Die Welt у відповідь на статтю американсько-польської письменниці та знаної журналістки Енн Еплбом «Німці, ви мали б знову навчитися стримуванню», де вона критикує німців за надто окрему та  слабку позицію Німеччини щодо Росії, з’явилася відповідь німецького журналіста Торстена Крауеля. «Європа повинна діяти об’єднано. І Німеччина має зрозуміти, що дипломатія – це не все. Розмовляти з Росією більше немає користі, оскільки вона (Росія – Ред.) прагне дестабілізувати ЄС та НАТО», - пише Еплбом.   «Друга світова війна закінчилася не завдяки дипломатії», - наголошує вона.

На її закид у бік німецької дипломатії та німців вирішив відповісти оглядач видання Торстен Крауель. За його словами, німці досі вдячні Росії. «На їхню думку, не тільки Америка самостійно посприяла об’єднанню Німеччини, але в першу чергу Росія відмовилася від НДР. Для багатьох це був вирішальний крок, без якого Америка не змогла б нічого зробити», - пише Крауель.

«Так, Україна має право на свободу і незалежність. Але Путін не Гітлер в очах більшості німців. Він не хоче підкорити Європу чи знищити певну групу людей. Він хоче змінити поразку Росії в 1991 році цілком неправильними методами. Але він не загрожує Німеччині. Якщо твердість проти Путіна має бути, то не такою, щоб дозволила обірвати нитки розмови», - додає він.

Читайте також: Не стріляйте в піаніста. Де межа критики влади і сприяння ворогу?

Як пише Крауель, німці також бояться, що Україна є для США лише пішаком на шаховій дошці і що Вашингтон ним пожертвує, якщо це буде необхідно.

На його думку, розумною метою у цій ситуації було б розділити Україну за прикладом Німеччини. «Поділити Україну на конференції ООН у держави, таким же мирним шляхом, з яким прийшла німецька єдність, і зробити все, щоб росіяни були більш задоволені в країнах Балтії - це було б розумною метою», - вважає Крауель.

«Якщо Росія різко відкине це, і навпаки просто вторгнеться, лише тоді НАТО могло б ввійти у гру. Лише тоді страхи поляків і балтійців зрозуміє Німеччина; вона сама достатньо натерпілася страху до 1989 року», - додає він, проте забуває нагадати, що збільшувати оборонні бюджети країн НАТО, як це пропонує Еплбом, у разі вторгнення Росії на територію України буде вже пізно.

Тімоті Снайдер написав статтю для The Guardian щодо становища євреїв в Україні та небезпеки російської пропаганди, яка широко спекулює цим питанням. Він ще раз нагадує, що українські євреї були активними учасниками Майдану і не хочуть жодного захисту з боку Росії, як про це говорить Владімір Путін. Історик відзначає, що євреї можуть стати жертвою, але в разі окупації, і жертвою саме окупантів, як і самі українці, адже вже є повідомлення про складне становище кримських татар та інших меншин на окупованих Росією територіях, як от Крим.

Видання The New York Times намагалося знову підрахувати статки російського президента Владіміра Путіна у своїй статті «Санкції розкривають пошук секретних статків Путіна».

«Протягом багатьох років підозра, що Путін має секретні статки, інтригувала вчених, аналітиків, представників опозиції, журналістів і спецслужби, але не піддавалася на їхні зусилля, аби її розкрити. Припускають, що Путін може управляти $40 млрд. доларів або навіть $70 млрд, що теоретично робить його найбагатшим главою держави у світовій історії», - пише видання. Інтерес до статків російського президента з’явився знову, оскільки у списку осіб, оголошеному минулого місяця, які підпадають під санкції США було також ім’я Ґенадія Тімченка – власника частини активів у компанії Gunvor Group. У повідомленні міністерства фінансів США, зокрема, йшлося про те, що Владімір Путін може мати інвестиції у Gunvor, або, можливо, має доступ до фондів компанії.

Вже сьогодні президент США пообіцяв оголосити про новий ряд санкцій щодо Росії, проте поки американський уряд не наважується застосувати санкції безпосередньо проти президента Росії. «Чиновники кажуть, що не робитимуть цього найближчим часом, оскільки, на їхню думку, накладати санкції особисто на главу держави дорівнюватиме «атомній» ескалації, як дехто вважає», - пише видання.

Читайте також: Європарламентарі про ситуацію на сході України: навіть якщо хочемо миру, треба готуватися до війни

Тим не менш дорогі годинники та різноманітні чутки вже давно привертають увагу до багатства Путіна, яке в тім його поки ніхто не довів.

«ЦРУ в 2007 році здійснило таємний підрахунок багатства Путіна, який ніколи не оприлюднювався, як кажуть чиновники, які його читали. Оцінка, за їхніми словами, значною мірою збігається із пізнішими твердженнями, зробленими публічно російським політологом [Станіславом Бєлковським – Ред.], який заявив, що Путін ефективно контролює вклади в Gunvor, Газпромі і Сургутнафтогазі, які складали приблизно до $40 млрд. в той час», - пише видання.

Оскільки 26 квітня згадували річницю Чорнобильської катастрофи, то видання не оминуло увагою цю дату і опублікувало велику інтерактивну статтю про будівництво об’єкту «Укриття».

Президент Броніслав Коморовський зустрічався з Папою Франциском. Доволі довга, як на насичений графік президента, за спостереженнями журналістів, зустріч, тривала 25 хв. На прес-конференції опісля польський президент та папа Франциск повідомили, що говорили по між іншим також і про Україну.

В цілому, попри те, що топ-темою минулих вихідних для польських медіа стала канонізація Папи Івана Павла ІІ, вони багато писали і про події в Україні. У польських журналістів, зокрема, цікаві репортажі із місця подій.

Так, у виданні «Polska. The Times» з’явився репортаж Бояна Пацевського та Метью Кемпбела «Їх вербують за горілку і гроші. Повзуча війна у східній Україні».

«Російська пропаганда не марна», - пишуть вони. На сході країни вона спотворює українські радіо- і телевізійні програми. «У той же час російські канали підходять як можна краще – передають навіть радянські військові фільми. Всі з однією метою - прокидання патріотичного духу в регіоні, який Кремль називає «ближнім зарубіжжям»», - пишуть журналісти Polska. The Times.

Читайте також: Хто стоїть за сепаратизмом у Донбасі?

«Журналістам вдалося поговорити із представниками української розвідки і останні їм розповіли, що російські агенти вербували розчарованих відставних українських військових, що живуть з дуже низьких пенсій. Безробітним пропонують працювати на контрольно-пропускних пунктах сепаратистів. Сепаратисти також забезпечують своїм послідовникам безкоштовну випивку», - пишуть вони.

Вже вкотре спекулює фактами і на цей раз у стилі Дмітрія Кісєльова Spiegel Online. У статті «Напівавтоматична зброя: Україна укладає угоди щодо поставки зброї через Німеччину», видання, завдяки сумнівним фактам робить припущення, що Україна постачає зброю для війни у Сирії: «Український державний концерн, за інформацією Spiegel, постачає зброю до Німеччини. Що стається зі зброєю – федеральний уряд не знає. Чи використовують її у війні у Сирії?».

Далі у тексті видання розкриває, що за запитом фракції «Лівих» у Бундестазі (саме їхні представники побували на референдумі у Криму 16 березня) до міністерства закордонних справ Німеччини, виданню стало відомо, що Укроборонпром постачає до Німеччин гвинтівки типу СКС (самозарядний карабін Сімонова). «Імпорт затверджено відповідними державними органами», - пише видання. А оскільки МЗС відмовилося говорити про кінцеве призначення цієї зброї, то видання і зробило висновок, що Україна укладає через Німеччину угоди про поставку зброї з третьою стороною. Відсилаючи читачів до нібито звіту американського дослідницького інститут The Jamestown Foundation про те, що є підозри у постачанні зброї Німеччиною до сирійських повстанців, видання припускає, що саме зброю з українських поставок перенаправляли до Сирії.