Політика

Резолюція ПАРЄ щодо України від 30 січня (повний текст)

30 січня, Парламентська асамблея Ради Європи двома третинами голосів ухвалила резолюцію «Функціонування демократичних інститутів в Україні». Тиждень.ua подає повний текст резолюції.

Резолюція 1974 (2014)*

Попередня версія

 

Функціонування демократичних інститутів в Україні

 

Парламентська Асамблея

 1. Парламентська Асамблея висловлює свою глибоку стурбованість у зв'язку з політичною кризою, яка виникла в Україні в результаті неочікуваного рішення української влади призупинити процедуру підписання угоди про асоціацію, в тому числі угоди про глибоку та всеохопну зони вільної торгівлі, з Європейським Союзом . Вона рішуче засуджує ескалацію насильства в протестах на Євромайдані, які вже призвели до щонайменше п'яти загиблих.
 2. Лише український народ, і тільки він, як суверенна держава, вирішує, без іноземного втручання, геополітичний напрямок країни і те, до яких міжнародних угод і спільнот Україна повинна приєднатися. Відповідь на запитання про те, підписувати чи не підписувати угоду про асоціацію з Європейським Союзом має дати лише український народ. Водночас, Асамблея вважає, що такі важливі рішення, як геополітичний напрямок країни повинні прийматися, ґрунтуючись на широкому політичному консенсусі, який є можливим між різними політичними силами в країні і також на основі широких консультацій із населенням.
 3. Асамблея нагадує, що до 21 листопада 2013 року влада і словом і ділом серйозно підтримувала підписання угоди про асоціацію з Європейським Союзом на саміті у Вільнюсі в листопаді 2013 року. Тому вона шкодує, що раптова зміна політики була вчинена без необхідних консультацій із суспільством і без будь-яких спроб пошуку загальнонаціонального консенсусу. Це підриває демократичну легітимність рішення призупинити підписання угоди в очах української громадськості, що також видно з початку масових загальнонаціональних протестів, які стали наслідком цього. Тому Асамблея закликає владу до відкритих, чесних та ефективних переговорів з опозицією, до негайного пошуку широкого консенсусу щодо геополітичного напрямку, подальшого демократичного розвитку, а також конституційного ладу країни.
 4. Асамблея бере до відома публічні заяви українського керівництва про те, що рішення не підписувати угоду про асоціацію було прийнято під сильним впливом тиску з боку Російської Федерації, і особливо загрозою з боку Росії закрити свої кордони для товарів, що походять з України, якщо угоду про асоціацію буде підписано. Загроза економічних чи політичних санкцій з метою впливу на політичні рішення в іншій країні суперечить загальноприйнятим дипломатичним та демократичним нормам і є неприпустимою. У зв’язку з цим Асамблея хотіла б нагадати Російській Федерації про її вступні зобов'язання «засудити як неправильну концепцію двох різних категорій іноземних країн, коли деякі з них вважаються зоною особливого впливу під назвою«близького зарубіжжя» і утримуватися від заохочення географічної доктрини зони ‘привілейованих інтересів’».
 5. Українська влада стверджує, що іноземна критика її ставлення до протестів на Євромайдані є іноземним втручання в її внутрішні справи. У зв’язку з цим Асамблея хотіла б підкреслити, що, як член Ради Європи, Україна зобов'язана дотримуватися найвищих стандартів демократії, захисту прав людини і верховенства закону. Крім того, Україна підписала, серед іншого, Загальну декларацію прав людини і Міжнародний пакт про громадянські та політичні права. Будь-які порушення прав людини і будь-який розвиток подій, який міг би підірвати нормальне функціонування демократичних інститутів не може таким чином вважатися внутрішніми справами у вузькому значенні слова, а є законними сферами для занепокоєння або критики з боку інших країн, особливо з боку інших країн-членів Ради Європи.
 6. Асамблея висловлює жаль, і стурбована надмірним і непропорційним застосуванням насильства з боку міліції стосовно протестувальників. З точки зору Асамблеї, спроби влади силою розігнати протести на Євромайдані лише загострили політичну кризу і підбурили протестувальників. Асамблея також стурбована з приводу жорстоких зіткнень і провокацій, ініційованих  праворадикальними демонстрантами. Право на свободу волевиявлення і зборів повинно повністю дотримуватися, але дії протестувальників не повинні суперечити загальноприйнятим демократичним нормам. Таким чином, Асамблея закликає владу утриматися від будь-яких спроб насильно розігнати акції протесту і табори. Водночас, вона закликає міліцію і протестувальників утриматися від будь-якого насильства чи дій, які очевидно спрямовані на провокування жорстокої реакції з іншого боку.
 7. Асамблея висловлює особливу стурбованість з приводу достовірних повідомлень про застосування тортур та жорстокого поводження з протестувальниками з боку міліції і сил безпеки. Така поведінка, яку транслювали кілька телеканалів, є неприйнятною, і винні мають бути покарані з усією суворістю відповідно до закону. Такі дії не можуть бути безкарними. Асамблея також стурбована повідомленнями про те, що сили безпеки навмисне ціляться у журналістів, що суперечить принципу свободи засобів масової інформації. Крім того, вона стурбована повідомленнями про те, що троє міліціонерів отримали ножові поранення протестувальниками, для одного з яких вони виявилися смертельними. Вона вважає, що такі акти насильства щодо військовослужбовців є неприйнятні у демократичному суспільстві і повинні бути цілком розслідувані.
 8. Спалахи насильства у грудні 2013 року і січні 2014 року, надмірне і непропорційне застосування сили з боку міліції та інші заявлені порушення прав людини необхідно повністю та неупереджено розслідувати, зосередитися і вирішити, а винні повинні бути притягнуті до відповідальності. Асамблея вітає ініціативу Генерального секретаря Ради Європи щодо створення незалежної консультативної групи з розслідування насильницьких інцидентів під час акцій протесту на Євромайлані і шкодує, що і влада і опозиція не змогли призначити своїх представників у цій групі. На думку Асамблеї, повне, прозоре і неупереджене розслідування спалахів насильства та порушення прав людини має важливе значення для мирного врегулювання політичної кризи, що перебуває в процесі обговорення. Таким чином, вона закликає і владу і опозицію призначити своїх представників до цієї групи без подальшого зволікання і забезпечити групу усією необхідною допомогою і співпрацею, яка їй потрібна для роботи.
 9. Асамблея висловлює жаль з приводу прийняття 16 січня 2014 року так званого пакета «законів, що обмежують протест» в хаотичних умовах, які підривають їхню легітимність, а також їхнє подальше затвердження президентом Януковичем 18 січня 2014, незважаючи на численні заклики не надавати цим законам сили. Ці закони порушують принципи свободи вираження, свободи зібрання і волевиявлення, а також свободи ЗМІ та інформації, і зазіхають на право справедливого судового розгляду. В цілому, ці закони недемократичні і репресивні і йдуть врозріз із зобов'язаннями України як члена Ради Європи і в рамках Європейської Конвенції про захист прав людини (ETS № 5). У зв’язку з цим, Асамблея вітає рішення Верховної Ради 28-го січня 2014-го року скасувати закони, що обмежують протест.
 10. Необхідно негайно припинити насильство та порушення прав людини і розпочати відкриті та ефективні переговори для досягнення угоди щодо вирішення кризи, що швидко зростає. На думку Асамблеї, така угода має бути заснована на запевненнях обох сторін не вдаватися до насильства, а також початку негайного, відкритого, серйозного і ефективного діалогу між можновладцями та політичними і громадянськими силами, об’єднаними навколо протестів на Євромайдані щодо майбутнього демократичного напрямку і геополітичного спрямування країни.
 11. Скасування законів, що обмежують протест і відставка уряду є першим кроком на шляху до мирного врегулювання політичної кризи. Асамблея вітає ці дії, а також ознаки того, що як влада, так і опозиція активізували свої зусилля у пошуку рішення протистояння шляхом переговорів. Вони пропонують важливе вікно можливостей, якому варто слідувати зараз обидвом сторонам разом із конкретними подальшими кроками по виходу з кризи мирним і демократичним шляхом.
 12. Українська влада раніше оголосили про кілька далекосяжних пакетів реформ, включно із конституційною реформою, аби відповідати своїм зобов'язанням, а також зобов'язанням для вступу до Ради Європи, які ще залишилося виконати. Асамблея очікує, що влада і опозиція зберігатимуть політичну волю і прихильність до здійснення цих реформ, які б також дозволили вирішити одразу кілька основних причин протестів на Євромайдані. Вона просить владу надати її моніторинговій комісії оновлений графік цих реформ.
 13. Зважаючи на ескалацію насильства і порушення європейських стандартів демократії і прав людини, з Україною не може бути «звичних відносин». Асамблея шкодує, що Верховна Рада посприяла насильницькій ескалації кризи, коли було прийнято спірні закони, що обмежують протест. Верховна Рада повинна нести повну відповідальність за свою роль і використовувати всі інструменти, які має у своєму розпорядженні, щоб посприяти досягненню мирного вирішення кризи шляхом переговорів. Таким чином, Асамблея вважає скасування законів, що обмежують протест, важливою ознакою того, що Верховна Рада має намір відігравати таку роль. Це, отже, не передбачає розгляду можливості призупинення права голосу української делегації в Асамблеї на цей момент. Тим не менш, вона може розглянути такі санкції під час часткової сесії у квітні 2014 року, якщо продовжуватимуться грубі порушення прав людини, або якщо протест на Майдані буде розігнано силою.
 14. Асамблея продовжуватиме уважно стежити за ситуацією в Україні на основі інформації, яку надає Моніторинговий комітет, який вона заохочує пропонувати подальші дії, якщо політичні події того вимагатимуть.

 

*Дебати в Асамблеї відбулися 30 січня 2014 року (7-ме засідання) (див. Doc. 13305 і Addendum, доповідь Комітету з дотримання обов'язків та зобов'язань державами-членами Ради Європи (Моніторингового комітету), співдоповідачі: Майліс Репс та Маріетта де Пурбе-Лундін). Текст прийнято Асамблеєю 30 січня 2014 року (7-ме засідання)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.