Політика

  ▪   Владислав Івченко
  ▪   Суми

Мер Сум Геннадій Мінаєв: «Не можна сьогодні грати в революцію, а завтра кричати про репресії»

Міський голова Сум, що прийшов до політики і влади завдяки Помаранчевій революції, ду­же обережно ставиться до нинішніх протестів і не поспішає ставати на чийсь бік. Навіть після жорстокого нападу міліції на сумчан, що зайняли одне із приміщень облради, він обме­жив­ся дуже поміркованими заявами. Причини своєї стриманості пан Мінаєв пояснив у інтерв’ю Тижню.
Матеріал друкованого видання
№ 5 (325)
від 30 січня, 2014

У. Т.: Чим відрізняються Суми-2014 від Сум-2004?

– Порівняно із 2004 роком протестні настрої в Сумах значно менші. І не тільки за кількістю людей на площі. На мою думку, це пов’язано з наявністю в 2004-му великих очікувань – тоді сподівалися, що багато чого зміниться: система влади, принципи її дії. Однак ті надії не справдилися. А зараз люди не вірять ані владі, ані опозиції. Сумчани дуже обережно ставляться до обох сторін нинішньої кризи. Хоча, безумовно, протест у місті є, і я оцінюю його як серйозний.

У. Т.: Чим найбільше, на вашу думку, невдоволені люди?

– У 2004 році в Сумах в основі протесту був потужний рух середнього та великого бізнесу, який дуже не любив тодішнього губернатора Володимира Щербаня. І було за що! Нині все інакше. Я маю дані соціологічних опитувань, згідно з якими в жовтні рейтинг довіри до губернатора Юрія Чмиря (у грудні 2013-го пан Чмирь перейшов на посаду заступника голови АП. – Ред.) був досить високим, навіть вищим, ніж у мене. Дутий він чи ні, створений телевізійною картинкою чи реальними справами, то інша річ. Тобто не можна сказати, що сумчани проти представника президента.

Читайте також: Україна: розчаклування. Євромайдани на місцях проти СРСР і мафії

Радше багато громадян повірили заявам, що в країні все погано. І в ній справді все погано, люди це бачать. Поступово руйнується інфраструктура. Хтось каже, що вся політика держави спрямована на те, щоб задовольнити апетити людей при владі та силових структур. Тобто це більше не політичний, а економічний протест. І центральній владі необхідно вже зараз замислитися над тим, що відбувається.

У. Т.: На вашу думку, нині багато сумчан на Майдані?

– За інформацією, яка надходить до мене з різних джерел у Києві, це здебільшого сумчани, які переїхали жити до столиці, так ось мова щонайменше про кілька сотень.
Розгром у Сумах

У. Т.: Уночі 27 січня кілька десятків городян, що ночували в Будинку рад Сумської облради, були досить жорстко атаковані міліцією. Частину людей затримали. Після цього в місті відбулися мітинги протесту. Яка ваша думка стосовно цього конфлікту?

– На мою думку, вина в тому, що сталося, лежить і на владі, і на опозиції. Передусім в нас у Сумах з’явився «піп Гапон» – нардеп Володимир Шульга (фракція ВО «Батьківщина». – Ред.), який безвідповідально поставився до того, куди він веде сумчан і навіщо. Якщо вже запросив громадян до себе на прийом, то проводь його, залишайся на ніч, будь гарантом безпеки людей. Але Шульга пішов із будівлі, і у влади з’явилася можливість визнати незаконним їхнє перебування там. На жаль, я не знав про плани силових дій. Станом на першу ночі мав інформацію, що звільнення приміщень від громадян не буде.

У. Т.: Але як так сталося, що ви, міський голова, не знали, що відбувається в місті?

– Річ у тому, що іще з другої половини дня 26 січня я був позбавлений інформації від силових органів, а також від владної вертикалі. Це відбулося внаслідок того, що у Партії регіонів на Сумщині сталася дуже серйозна дискусія про мою роль у протестах. Деякі гарячі голови висловили думку, що Мінаєв – дворушник, який таємно працює на опозицію. Вже після всього я розмовляв із начальником міської міліції Володимиром Рапутою, порадив йому піти на брифінг і розповісти, що ж трапилося. Але, на жаль, того не сталося. Вважаю, що це помилка влади, яка мусить оперативно інформувати городян про те, що діється.

У. Т.: Понад те, спочатку міліція не була настроєна агресивно...

– Так. Іще вдень, коли розмовляв із Рапутою, я не раз закликав його розрізняти так званих політичних ультрас та сумчан. Але «попи Гапони» повели людей до будівлі облради. Рапута сказав мені, що оскільки на площі сумчани, то він вирішив відчинити двері й пропустити їх для проведення депутатського прийому. Це дало змогу зняти напруження в момент присутності на площі великої кількості людей. А за те, що сталося далі, відповідають Шульга й той керівник, який безпосередньо віддав наказ звільнити будівлю від протестувальників.тай

Читайте також: Форум євромайданів: спротив узурпації є правомірним, конституційним та законним

У. Т.: Мені здалося, що як опозиції треба було доповісти про зайняття будівель, так і владі – про їх жорстоку зачистку.

– Думаю, ближче до вечора 27 січня по владній вертикалі надійшов наказ брати приклад із Черкас, де людей теж розігнали. На жаль, в обох сторін конфлікту не вистачає тих, хто правильно оцінював би ситуацію і приймав відповідні рішення. Я досі не знаю, хто давав наказ про так званий чи то розгін, чи то зачистку. Не думаю, щоб люди чинили спротив, якби їх попросили звільнити приміщення. Можна було мирно залагодити цю ситуацію, але всім зрозуміло, чому цього не було зроблено.

Прохолодністьіз вертикаллю

У. Т.: Ви говорили про інформаційну блокаду з боку владної вертикалі. Вона триває?

– Не сказав би, що триває, але на деякі запитання я і досі не дістав відповіді. Однак моє підключення до владного інформаційного простору більш-менш відновилося після розмов із Володимиром Рапутою та губернатором Ігорем Яговдиком.

У. Т.: До речі, яка його думкапро те, що сталося?

– Я не з’ясовував думки губернатора, а обговорював із ним дальші дії, чого не потрібно робити, щоб не збурювати ситуацію. Наприклад, я був проти того, щоб вивозити весь сніг із площі Незалежності. Так само не збагну, для чого в ніч розгону треба було поливати його з пожежних машин. (Жителі міста заклали мішками зі снігом входи до облдержадміністрації та мерії. – Ред.) Я не розумію таких дій і просив утриматися від провокаційних кроків. Учора була серйозна ситуація із затриманими сумчанами. На щастя, суди вирішили, як на мене, правильно: нікого не взяли під варту, обмежившись домашнім арештом, це теж дасть змогу зменшити конфліктність.

У. Т.: Була ще досить рішуча заява вашої фракції «Рідне місто» в Сумській міськраді з вимогою провести нюрнберзький процес над «Беркутом». Як її сприйняли у владній вертикалі?

– Заява зіпсувала взаємини з вертикаллю значно більше, ніж сніг. Але я підтримав свою фракцію, яка висловила низку чітких позицій. Зокрема, що «законів 16 січня» не слід було ухвалювати в такий момент, бо вони штовхають країну до розколу. Деяких місцевих представників Партії регіонів дуже занепокоїла вимога щодо процесу над «Беркутом». Проте я вважав і вважаю, що війна вій­ною, а знущатися з полонених, роздягати їх на морозі не можна. Не можна принижувати людську гідність. Не можна вбивати людей, не можна їх бити, так само як не можна і влаштовувати радикальні протести із захопленням адміністративних приміщень.

У. Т.: А як вертикаль сприймає ваші ініціативи стосовно демонтажу пам’ятників Лєніну і пропозиції до КПУ викупити один із цих монументів за 16 млн грн?

– Це теж псує стосунки, але настрій мій такий, що ось закінчиться січень і ми демонтуватимемо пам’ятник Лєніну. Складуємо його в КП «Шляхрембуд» і чекатимемо відповіді від КПУ.
Я можу їм навіть безкоштовно пам’ятник привезти, якщо заплатять 16 млн грн.
Він важить 16 т, то по мільйо­­ну за тонну бронзи.

Стримувати радикалів

У. Т.: Суми – одне з небагатьох міст на сході, де влада не використовує тітушків. Чому?

– Я був шокований, подивившись на кадри із Дніпропетровська та Запоріжжя. Це просто треба люто ненавидіти народ, щоб брати його представників, давати їм кийки й наказувати бити співгромадян. Це те саме, що фашистські дії «Беркута», який роздягав полонених. Я максимально стримую радикалів з обох сторін. Звертався до депутатів із Партії регіонів, які мають змогу зібрати такі угруповання, але, на щастя, цього не робитимуть. У Сумах усе вирішується за столом переговорів.

У. Т.: То ви за революцію чи проти?

– Я не за революцію і не за контрреволюцію. Знаю, що мою позицію частина сумчан оцінює досить негативно. Хтось каже, що Мінаєв зрадив і не підтримує протесту. Але подвійної гри з мого боку немає. Якщо громада скаже, залишу свою посаду. Однак вона мусить це сказати в законний спосіб – провівши референдум, якому я сприятиму. А то багато хто хоче погратись у революцію. Не можна сьогодні грати в революцію, а завтра кричати про репресії. Якщо робити революцію, то треба робити, а не шмарклі пускати. У 2004-му була революція. А зараз політична криза, у якій я не пристаю ані до опозиції, ані до влади.

У. Т.: Як ви розцінюєте закордонний вплив на події в Україні?

– Вважаю, вплив Заходу та Росії на нас дуже великий, але поки що гору бере Кремль, який після московських угод має його значно більше, аніж Держдеп чи ЄС. Але здається, що і США, і ЄС, і РФ зараз ведуть велику геополітичну гру, яка має задовольнити їх усіх. І я боюся, щоб це не призвело до розколу України, бо зараз ситуація підбурюється й на сході, й на заході держави.

У. Т.: Якщо це, борони Боже, станеться, де будуть Суми?

– У Малоросію ми точно не підемо. Думаю, що будемо таким собі анклавом західних регіонів на зразок Монако у Франції. Бо настрій сумчан, підтверд­же­ний соціологічними дос­лід­жен­ням, євро­інте­граційний. Сум­ча­­ни праг­­­­нуть до Європи, а не до Росії, незважаючи на те, що тут у нас 40 км до кордону з нею. Дві третини городян виступають за Європу, такий вибір Сум. І він правильний. Я в цьому впевнений.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.