Політика

  ▪   Ольга Ворожбит

Світ про Україну: «кубок з отрутою» для опозиції, ворожа міліція та план Маршалла

Цього тижня світові ЗМІ, експерти та політики писали про можливість санкцій до української влади через кровопролиття на Майдані, переговори опозиції з Януковичем, потребу повного реформування силових структур в Україні та про необхідність нового плану Маршалла для України

Європейські дипломати побоюються, що можливу участь єврокомісара з питань розширення Штефана Фюле у круглому столі між владою та опозицією Віктор Янукович може використати на свою користь. Про це пише видання The EUobserver з посиланням на дипломатичне джерело в ЄС

Як відомо, єврокомісар з питань розширення Штефан Фюле відвідає Україну у п’ятницю, 24 січня, і зустрінеться з представниками влади та опозиції, а також з представниками громадянського суспільства.

Проте деякі європейські дипломати побоюються, що Фюле ризикує зіграти на руку Януковичу. Одне з дипломатичних джерел The EUobserver повідомило, що Янукович уже одного разу скористався пропозицією щодо Угоди про асоціацію з ЄС, щоб «отримати нижчі ціни на газ від Москви».

Джерело повідомило: якщо Фюле візьме участь у круглому столі між владою та опозицією, це допоможе Януковичу стверджувати, що він намагався з благословення ЄС вирішити кризу, однак переговори провалились, і тим виправдає розгін Євромайдану.

«Таким чином, ЄС знову буде використано», – зазначає джерело.

Читайте також: Надзвичайні новини. Янукович закручує гайки, розкручуючи спіраль насильства

Депутат Європейського парламенту, лідер фракції Альянс лібералів і демократів за Європу, колишній прем’єр-міністр Бельгії Гі Вергофстадт закликав ЄС розглянути санкції щодо України. Про це повідомляє прес-служба Альянсу лібералів і демократів

«Президент України Віктор Янукович досі не розуміє, що тим часом, як ЄС запропонував співпрацю в межах зони вільної торгівлі та асоціацію, він ще може в кінцевому підсумку закінчити протилежним – заморожуванням активів і санкціями», – заявив Вергофстадт.

«Європейський Союз має розширити пропозицію посередництва, але водночас дати режиму Віктора Януковича чітко зрозуміти, що він готовий пройти весь шлях і запровадити санкції. Якщо різкі слова від ЄС не буде почуто, вони матимуть небагато впливу чи взагалі не матимуть, тоді треба застосувати цільові санкції ЄС, щоб змусити Януковича зупинити жорстокість до мирних демонстрантів», – заявив Вергофстадт.

Він також наголосив: «Президент Янукович втратив усю довіру, тепер його легітимність під загрозою».

Депутат Європейського парламенту Павел Залевський заявив в ефірі Польського радіо, що українська влада реалізовує сценарій, написаний у Москві

«ЄС повинен передусім звернутися до тих, хто є спонсором Віктора Януковича і несе відповідальність за події в Києві», – вважає Залевський.

Він також гостро розкритикував президента Росії.

«Владімір Путін профінансував кровопролиття в Україні. Той сценарій, який реалізовується в Києві, написано в Москві, йдеться про радикалізацію соціальних настроїв. Це відбулося через закони, які було прийнято минулого тижня. Вони спровокували радикальні протести», – заявив Залевський.

Україна потребує нового плану Маршалла, який би складався з двох основних складників: економічного та соціального. Економічний має полягати у відновленні газотранспортної системи та модернізації підприємств, а соціальний у скасуванні віз і започаткуванні нової освітньої організації – Університету Східного партнерства, вважає глава делегації Європейського парламенту зі співпраці з Україною Павел Коваль

На думку Павела Коваля, основною українською проблемою є структура економіки, відсутність середнього класу і широкий вплив олігархів. «Економічні ресурси закінчуються, без модернізації кожен втрачатиме. Українські політики самі мають вирішити, як вони хочуть вийти з цього глухого кута. Від Заходу вони повинні почути про три речі: основою змін є реформи, а не кадрові зміни; Угоду про асоціацію з ЄС може бути не підписано найближчими місяцями, принаймні до виборів; і є новий план для України, який буде створено за умови бажання змін», – вважає депутат. На його думку, започаткувати цю ініціативу має Польща, а першим кроком до цього має бути міжнародна конференція за участю ЄС і США.

«Звучить дивно, коли люди вмирають, а ЄС обмежує свої дії загальними закликами до української влади не вдаватися до насильства і неодноразовими заявами про те, що Угода про асоціацію досі на столі. Москва повинна отримати повідомлення, що вона ризикує подальшим співробітництвом з ЄС на попередніх умовах», – вважає Коваль.

«Україна потребує нового плану Маршалла. Відповідно до суспільства і основних політичних сил його суть має бути в тому, щоб змінити допомогу на демократизацію. Магнати повинні прийняти «нульовий варіант» в обмін на згоду цілковитої зміни правил гри та ліквідації олігархічних структур держави», – переконаний Коваль і додає, що саме новий план Маршалла може бути конкретною пропозицією та історичною можливістю для розвитку країни.

На його думку, такий план має два основні стовпи: економічний і соціальний. На економічному рівні план має полягати у відновленні газотранспортної системи та модернізації підприємств. На соціальному рівні план Маршалла має містити два ключові питання: скасування віз і започаткування нової освітньої організації – Університету Східного партнерства.

«На організаційному рівні реалізація такого плану має спиратися на доповнення до Угоди про асоціацію. Тільки якщо план буде зреалізовано, угода матиме сенс за допомогою коштів МВФ і додаткового вкладу Сполучених Штатів та інших країн, які хочуть змінити Україну на основі принципу «модернізація задля демократії», – наголошує Коваль.

Читайте також: Депутат Європарламенту Яцек Саріуш-Вольський: «Президент України втратив легітимність»

Die Welt пише, що своїм рішенням запропонувати опозиції посади в уряді Янукович показує свою слабкість і безпорадність, а такі дії спрямовано на розкол опозиції. Тому сьогодні майбутнє країни вирішується на вулиці

«У битві за майбутнє України демократично обраний автократ Віктор Янукович зробив дивовижний крок: він запропонував опозиції, яка впродовж двох місяців протестує, сформувати уряд під його керівництвом», – пише видання.

Такі дії, на думку Die Welt, передусім свідчать про слабкість і безпорадність. «Ще більш дивним є однак те, що так багато населення так довго і так важко протестує. Крім того, людей не налякали перші смерті кілька днів тому», – пише видання.

У всій цій ситуації, вважає видання, одне можна сказати з упевненістю: надія, гнів і страх є найбільш потужними рушійними силами для людей. І якщо вже ми говоримо про свободу і самовизначення, про законність і процвітання, можемо додати, що ці драйвери зрозумілі і законні.

Президент запропонував опозиціонерам очолити уряд, але вони відмовилися і тим самим врятували довіру до себе, пише німецька оглядачка Катрін Кальвайт у своїй статті для Süddeutsche Zeitung

Як пише видання, Янукович вручив опозиції «кубок з отрутою», запропонувавши співпрацю своїм противникам.

«На перший погляд, це видається привабливим, але з іншого боку – абсурдним», – вважає Катрін Кальвайт. На її думку, Янукович зробив таку пропозицію, щоб «врятувати свою шию і посаду».

«Після того, як повстання проти уряду вже охопило півкраїни в суботу, той, хто подивиться на карту, в яких містах і регіонах населення атакувало урядові споруди, побачить: розвал країни – це питання часу», – вважає вона.

Читайте також: Deutsche Welle: Україна оголосила Європу ворогом

На думку Кальвайт, випробуванням для Кличка та Яценюка буде припинити насильство без шкоди для цілісності країни і не залишитися для Майдану зрадниками.

«Обидва присягнули на Майдані ще в п’ятницю і в четвер, що вони представлятимуть народ і залишатимуться з народом», – наголошує вона.

Як пише Кальвайт, своїм рішенням відмовитися від посад обидва лідери опозиції розчарували тих, хто сподівався на швидкий компроміс. «Проте вони врятували свій авторитет і своє політичне майбутнє. Якби вони прийняли пропозицію Януковича, опозиція була б розколота. І насильство, де це можливо, ще більше загострилося б», – вважає вона.

Замість того, щоб служити громадянам у запобіганні злочинів, українська міліція використовує силу для досягнення своїх власних матеріальних інтересів, пише Еріка Марат у своїй статті для The Foreign Policy

Як пише видання, тим часом, як інші правоохоронні органи та органи безпеки зазнали реформи в роки після Помаранчевої революції, українська міліція залишається в основному не реформованою на відміну від Молдови, Грузії та країн Балтії, де правоохоронні органи зазнали суттєвих змін.

«Замість того, щоб служити громадянам у запобіганні злочинів, українська міліція використовує силу для досягнення своїх власних матеріальних інтересів, регулярно використовуючи тортури, щоб змушувати зізнаватися. Міліція – лише одна з частин складного механізму в рамках Міністерства внутрішніх справ – головного урядового департаменту, відповідального за внутрішню безпеку, яка працює для вимагання хабарів від населення», – пише Foreign Policy.

Спецпідрозділ «Беркут», – зазначає видання, – один із найбільш тренованих підрозділів міліції у колишніх радянських республіках. «Хоча офіційно він відповідальний за дотримання громадської безпеки, боротьбу з організованою злочинністю, «Беркут» здобув репутацію глибоко політизованого органу, призначеного для захисту політичного режиму», – пише Foreign Policy.

Реформи намагався провести Юрій Луценко, коли був міністром внутрішніх справ, проте коли Віктор Янукович став президентом, а Віталій Захарченко – міністром внутрішніх страв, міліція, – як пише видання, – також почала виконувати функцію захисника режиму.

«Сьогоднішня українська міліція – жорстока і безвідповідальна не в останню чергу тому, що вона відчужена від населення, якому вона покликана служити», – пише видання і додає: «У деяких частинах країни міліція нагадує мафію, яка залякує безкарно місцеве населення».

Як пише Foreign Policy, сьогодні найгучніші заклики до реформи силових структур надходять з Майдану. «Протестувальники єдині у своїх зусиллях, щоб тримати державну владу під наглядом, і на шляху до того, щоб зробити проведення поліцейської реформи питанням номер один в Україні. Реформована міліція, підзвітна суспільству, а не режиму, охоронятиме шлях України до більшої демократизації», – підсумовує видання.

Україна й далі зберігає негативну тенденцію в рейтингу Freedom House «Freedom in the World» («Свобода у світі 2014»). Про це йдеться у щорічному звіті організації, оприлюдненому 23 січня

2014 року Україна й далі перебуває в групі частково вільних демократій з трендом до погіршення у рейтингу Freedom House «Freedom in the World» («Свобода у світі 2014»).

«Україна отримала негативну тенденцію в рейтингу через насильство проти журналістів і маніпуляції в ЗМІ, пов’язані з дискусією щодо рішення президента Віктора Януковича відмовитися від угоди з Європейським Союзом і прийняти пакет фінансової допомоги від Росії. Це рішення було прийнято без консультацій з громадськістю і проти волі більшої частини українського народу», – ідеться у звіті.

У звіті також зазначається, що поведінка уряду під час кризи, яка включала в себе збільшення контролю над медіа та насильство над журналістами, призвела до зниження оцінки рівня свободи в Україні в рейтингу.

Згідно з дослідженням Україна належить до десятка країн, що втратили найбільшу кількість балів за загальним рівнем свободи у період 2009–2013 років (Україна втратила 17 балів). Більше ніж Україна в рейтингу свобод за цей час втратили лише Центральноафриканська Республіка, Малі та Ґамбія.

Рейтинг політичних прав в Україні цього року оцінили на 4 бали, рейтинг громадянських свобод – на 3 (найкращий бал – 1, найгірший – 7). Торік ці свободи мали таку ж оцінку, проте також відрізнялися тенденцією до спаду.

Низькі бали в рейтингу політичних і громадянських свобод отримали й деякі інші пострадянські країни: Росія (6,5), Казахстан (6,5), Киргизстан (5,5), Узбекистан (7,7), Азербайджан (6,6).

У цілому у світі, вперше за 41 рік існування рейтингу, восьмий рік поспіль спостерігається більше падіння свобод у світі, аніж зростання.

У межах регіону (Євразія) відзначається негативна тенденція до застосування Росією тактики погроз, «щоб перешкоджати меншим державам регіону робити все необхідне для укладення Угоди про асоціацію з ЄС».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.