Пандемія. Герої та антигерої

  ▪   Підготував: Олег Фея

Імунітет та вакцини – огляд наукових новин про коронавірус

фото: Depositphotos.com
Як реагує на вірус імунітет та що відбувається із розробкою вакцин

Вчені дослідили варіанти імунної відповіді на SARS-CoV-2, вперше було проведено дослідження колективного імунітету для цілої країни, а через декілька днів розпочнеться третя і остання фаза клінічних досліджень однієї із найперспективніших вакцин. Про це докладніше в науковому огляді Тижня

 

 

Три форми імунної відповіді

Тяжкість перебігу COVID-19 та ризик смерті від хвороби залежать від низки особливостей кожної людини. Тиждень уже писав про індивідуальні чинники, що призводять до тяжкої форми хвороби – вік, наявність інших хвороб, або ж перенесених у минулому. Також важлива сила імунної відповіді – ще у 2016 році вчені дослідили три варіанти реагування організму на вірус SARS. Сильна запізніла відповідь призводила до тяжкої хвороби, коли імунітет нібито сам «поїдав» легеневі клітини, намагаючись захиститися від вірусу. А от слабка та вчасна реакція імунітету ні до яких ускладнень не призводила. У свіжій статті в журналі Science вчені із медичної школи Університету Пенсільванії виявили три типи імунної відповіді і на SARS-CoV-2. Їхніми піддослідними стали 163 людини, серед яких 90 – госпіталізовані в університетську клініку, 29 – хворі на COVID-19, які лікуються вдома, а 44 – контрольна група, не заражена вірусом.

 

Читайте також: Сюжети коронавірусної міфології

 

Перший імунотип полягає в сильній активації CD4+ T-лімфоцитів, або ж Т-хелперів, при цьому інші клітини імунної системи, як-от Т-кіллери, активуються значно менше. Взагалі, гіперактивація Т-хелперів вказує на неадекватно сильну імунну відповідь. Люди із таким імунотипом мають виражені сильні симптоми хвороби, запалення легень, ураження інших органів. Другий тип імунної відповіді – сильна активація Т-клітин пам’яті (що відповідають за розпізнавання хвороб, які людина вже перенесла) та невеликій активності інших типів Т-кілерів, клітин пам’яті В-лімфоцитів. Цей імунотип не корелює із важкими симптомами COVID-19, проте пов’язаний із попереднім ослабленням імунітету, викликаним іншими причинами, та більшим ризиком смертності. Третій імунотип – майже відсутня відповідь імунної системи на проникнення вірусу, і він не пов’язаний із певними симптомами хвороби (людей з таким імунотипом було близько 20% серед усіх обстежених).

 

 

Іспанія та друга хвиля

Як повідомляє The Guardian, ще на початку липня Іспанія почала посилювати карантинні заходи в окремих регіонах – на карантин закрили частину Каталонії із населенням понад 200 тис. людей, потім в ізоляції опинилися приблизно 70 тис. жителів Галісії. Влада країни побоюється, що зростаюча кількість нових випадків (приблизно 1000 на день проти 200-300 місяць тому) свідчить про «другу хвилю» хвороби.

 

Між тим, якраз на початку липня у The Lancet вийшла стаття про колективний імунітет в Іспанії. Наразі це найдетальніше і наймасовіше із схожих досліджень, та єдине, що охоплює цілу країну – в ході нього 61 075 людей пройшли опитування, чи мали вони симптоми, пов’язані з COVID-19, після чого їм пропонували пройти тест на антитіла і більш точний тест зразка крові в лабораторії. До роботи над дослідження вчені залучили понад 4400 медичних працівників з усієї країни.

 

Роботу проводили з 27 квітня до 11 травня. Як зазначають дослідники, на той час приблизно 5% іспанців мали антитіла Ig G до коронавірусу. Ці дані не залежали від статі, зате варіювалися за віком – серед людей старших за 65 років антитіла знайшли у 6%, а у дітей та молоді (віком до 19 років)  - у 3,4%. Цікавий розподіл також за родом занять – серед працюючих людей 5,8% (більше за середнє значення) показали антитіла до вірусу, серед безробітних таких було 3,3% (можливо, за рахунок меншої кількості соціальних контактів). Найбільша доля людей з антитілами серед робітників сфери охорони здоров’я – понад 10% (з урахуванням можливої похибки дослідження – навіть 13%), чимало у полісменів, пожежників та працівників транспорту – близько 6% (робота цих людей пов’язана із соціальними контактами і не може бути переведена на дистанційну основу).  З вірусом зіштовхнулися близько 6,4% жителів великих міст (понад 100 тис. населення), а от маленькі міста серед нижчу загальну економічну активність мали приблизно 4% таких людей.

 

Читайте також: Пандемія: між гребенями хвиль

 

Цікаво, що приблизно третина людей, у яких тест показав наявність антитіл, не мала ніяких симптомів, схожих на COVID-19. А серед тих, хто мав позитивний ПЛР-тест, антитіла знайшли лише у 88%. Що може свідчити або про те, що антитіла не обов’язкові для формування імунітету до SARS-CoV-2, або що цей імунітет з часом «вивітрюється». З 5% людей, що мають антитіла до вірусу, до колективного імунітету в країні, яка була серед найбільш уражених вірусом (близько 260 тис. хворих, більше 28 тис. смертей), ще дуже далеко. Тому побоювання іспанської влади щодо можливої другої хвилі цілком доречні – вірусу ще є кого заражати.

 

 

Друга та третя фаза тестування РНК-вакцини

Наприкінці травня Тиждень писав про попередній звіт американської компанії Moderna, що розробляє вакцину mRNA-1273, заснованій на матричній РНК шипоподібного білка SARS-CoV-2. 14 липня компанія опублікувала детальну статтю у The New England Journal of Medicine щодо першої фази досліджень.

 

45 добровольців, розділених на 3 групи, отримали різні дози вакцини – 25 мкг, 100 та 250 мкг. Щеплення проводили двічі з перервою у 28 днів. У попередньому звіті нічого не говорилося про третю групу добровольців, яким вкололи 250 мкг вакцини. Перші дві групи показували наявність нейтралізуючих антитіл (які, якраз, і відповідальні за видалення вірусу з організму), при тому що у першій групі їх було менше. Після першого щеплення нейтралізуючі антитіла з’явилися у половини добровольців, після другого – уже у всіх. Медичні дані по концентрації 250 мкг не відрізнялися від 100 мкг. Вакцина не показала жодної токсичності. Щоправда, деякі добровольці відмічали втому, головний біль, після другої вакцинації у кількох з них піднялася температура, та ці симптоми швидко минули. У статті зазначається, що наразі за добровольцями спостерігають усього 57 днів (з моменту першого щеплення), і не можна робити висновки про тривалість імунітету у них, та вони будуть під пильним спостереженням щонайменше рік.

 

Читайте також: Кібер-COVID-19 і трагедія MH17

 

Для другої фази клінічних досліджень, яка проходить зараз, компанія обрала дози 50 та 100 мкг, які тестуватимуть на 300 здорових людях у віці 18-54 років. Також вперше вакцину тестуватимуть на старших за 55 років, компанія відібрала також 300 добровольців. Кожному учаснику дають або плацебо, або одну із зазначених вище доз. За планами Moderna, третя фаза стартує 27 липня. Число добровольців буде доведено до 30 тис. осіб старше 18 років, вони отримають або 100 мкг вакцини (з інтервалом в 28 днів), або плацебо. В разі успіху, компанія планує виробляти мільярд доз щорічно.

 

Як зазначається на сайті Всесвітньої організації охорони здоров’я, наразі 3 компанії впритул підійшли до третьої фази клінічних досліджень вакцини проти коронавірусу. Окрім Moderna це китайська SINOVAC, а також колаборація Оксфордського університету та компанії AstraZeneca.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.