Пандемія. Герої та антигерої

  ▪   Підготував: Олег Фея

Ризики смерті від COVID-19, ефективність масок та повітря у Китаї – огляд наукових новин про коронавірус

Чи є користь від масок та карантину

Дані понад 17 млн медичних анкет британців, включаючи тих, хто помер від COVID-19, дозволили встановити фактори, що збільшують ризики критичного перебігу хвороби. Маски залишаються найкращим способом захисту від коронавірусу, а локдаун таки має позитивний ефект на чистоту повітря, принаймні у Китаї. Про ці новини детальніше в науковому огляді Тижня

 

Хто помирає від COVID-19

Раніше Тиждень писав про індивідуальні особливості людей, які збільшують вірогідність тяжкого перебігу хвороби або навіть смерті. Серед них – похилий вік та зниження кількості лейкоцитів (T-кілерів та T-хелперів) у крові, що може бути наслідком перенесених тяжких хвороб. Це було показано на медичних даних 222 пацієнтів із Уханю.

8 липня у журналі Nature вийшло значно більше за масштабом дослідження.  Його автори використали платформу OpenSAFELY, що зберігає медичні дані понад 17 млн. жителів Великої Британії, які зверталися у лікарні. Також там були медичні картки 10 926 померлих від COVID-19. Маючи таку кількість інформації, вчені змогли виділити ті фактори, які підвищують ризик смерті.

 

Читайте також: «Комета» для медиків

 

Так, люди старші за 80 років в разі захворювання на COVID-19 ризикують померти у 20 разів більше, ніж люди віком 50-59 років. Ризик смерті чоловіків у 1.59 раза більше, ніж у жінок (науковці не пояснюють цей факт). Майже вдвічі більше ризикують померти люди із ожирінням (особливо з індексом маси тіла більше 40). Також більший ризик мають хворі на діабет, астму, інші респіраторні захворювання, хронічні серцеві захворювання, печінкові розлади, знижену функцію нирок, ревматоїдний артрит. Куріння вони не віднесли до факторів, які можна оцінити за презентованою у статті моделлю. За поправкою статистики тільки на стать та вік людей, паління зменшувало ризик смерті від COVID-19, проте цією звичкою можуть бути викликані легеневі та респіраторні захворювання, і весь «позитивний ефект» нівелювався, коли були враховані ці фактори. Вчені зазначають, що коректна оцінка самого факту паління без урахування усіх факторів (що зробити важко) неможлива.

 

Від чого захищають маски

Автори дослідження в журналі Cell придумали стандартизовану методику оцінки ефективності тканинних та медичних масок з покращеною точністю відносно існуючих тестів.

У статті зазначається, що віріони SARS-CoV-2 переміщуються у повітрі в аерозолях розміром до 10 мікрометрів, в тому числі у краплинах, які люди виділяють під час дихання, кашлю чи розмови.  Вчені вимірювали концентрацію частинок розміром менше 0.3 мкм у повітрі перед маскою та того, що пройшло повз неї. Також для порівняння додали маску-респіратор марки N95 (в Україні ціна таких респіраторів - близько 100 грн). За їхніми даними, звичайні медичні маски фільтрують 50-75% дрібного пилу із повітря, а якщо поверх них одягнути шар нейлону - до 90%. Ефект від застосування нейлону полягає в тому, що він закриває дялянки нещільного прилягання маски до обличчя.

 

Читайте також: Уляна Супрун: «Жодна країна не була готова до пандемії, всі спочатку реагували хаотично»

Тканинні маски можуть фільтрувати від 28 до 91% частинок, проте вони гірше прилягають до обличчя, ніж медичні. При цьому маски конусоподібної форми забезпечують кращий захист. Респіратор же, як і очікувалося, фільтрує понад 99% пилових частинок із повітря. В одному із попередніх оглядів Тиждень писав про загальний масковий режим як найбільш ефективний захід проти розповсюдження вірусу. За умови, що люди користуються масками правильно і не носять їх під носом або на підборідді.

 

Природа настільки відновилася…

… що науковці, нарешті, порахували покращення якості повітря в Китаї через локдаун. В журналі Nature Sustainability вийшла робота з оцінки впливу карантинних заходів на індекс якості повітря та, окремо, вміст у повітрі частинок PM2.5 у 324 містах Китаю. Індекс якості повітря (Air Quality Index, далі - AQI) – показник, що враховує концентрацію діоксиду азоту (NO2), чадного газу (СО), озону (О3), діоксиду сірки (SO2) та частинок розміром менше 10 мікрон (PM10) та менше 2.5 мікрон (PM2.5). У різних країнах можуть розраховуватися різні варіації індексу.

Частинки PM10 та PM2.5, по суті – дуже дрібний пил, проникають у легені, і можуть ставати причиною великої кількості захворювань – фіброзу, раку, ускладнювати астму, викликати алергії. Загалом, за даними ВООЗ, у світі близько 7 млн людей щорічно помирають через погану якість повітря, більшість – у Китаї та Індії. І не тільки тому, що там живе багато людей – великі міста цих країн є світовими рекордсменами за поганою якістю повітря (щоправда, у квітні їх ненадовго потіснив Київ через пилову бурю). Тому група дослідників із Гонгонзького інституту науки та технологій і взялася за вимір впливу карантину на одні з найбільш забруднених міст світу, де ці ефекти більш помітні, ніж у регіонах с кращою екологією.

 

Читайте також:  Пожежі й загострення на Донбасі та зараження інформаційного простору

 

Вони обрали 95 китайських міст, в яких були введені обмеження, і 229 міст без обмежень в якості контролю, дані знімали з понад 1600 станцій моніторингу якості повітря з 1 січня до 1 березня. Порівняно із незакритими містами в зоні локдауну AQI впав на 17%, а показник небезпечних частинок PM2.5 – на 14 мікрограм на кубічний метр повітря, або також на 17%. Для порівняння – середньорічний нормальний рівень концентрації цих частинок у повітрі, за даними ВООЗ, не має перевищувати 10 мкг/м3, а середньодобовий – не більше 25 мкг/м3. Порівняно із минулим роком в незакритих містах індекси також покращилися, на 5% та 7%. Дослідники це пов’язують із тим, що рівень економічної активності загалом по країні все ж знизився. Порівняно із минулим, «докоронавірусним» роком рівень забруднення у закритих містах знизився ще більше – на 22% та 24% відповідно.

Науковці зазначають, що покращення якості повітря може врятувати тисячі життів (на додаток до тих, хто не заразився і не помер від коронавірусу завдяки карантину). Хоча економічна ціна таких змін занадто висока. Водночас, за даними дослідження подібних змін можна досягти і легшим шляхом. Наприклад, запровадивши більш жорсткі вимоги щодо якості палива можна покращити якість повітря на 13%, а регулювання викидів діоксиду сірки знизить концентрацію цього газу в повітрі на 15-20%.

Перевірити стан повітря у вашому місті можна на сайті всесвітнього онлайн-моніторингу якості повітря.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.