Герасимчук Вікторія редактор відділу “Соціум”

ПАНдемІЧНИЙ ГРИП

ut.net.ua
6 Листопада 2009, 00:00

Normal
0

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4



/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Звичайна таблиця”;
mso-style-parent:””;
font-size:10.0pt;”Times New Roman”;}

Сьогодні тиждень, як країна запанікувала. Усе почалося минулої середи, 27 жовтня, коли на прес-конференції тернопільські лікарі оголосили, що епідемія під контролем, приводу для хвилювань немає, хоча в області й зафіксовано два летальні випадки. Інформація про смерть двох осіб від грипу миттєво поширилася Україною. Мешканці західних областей, де вирував грип, підтверджували побоювання киян та східняків: на Заході епідемія, а від нас це приховують, загудів інтернет. За день загиблих від ГРВІ західніше від Рівного нарахували вже понад десяток, тему підхопили політики, телебачення, в країні почалася паніка. За даними на вечір середи, 4 листопада, на грип та ГРВІ в країні захворіло 478 тис. осіб, померло 86. Встановлених випадків захворювання на пандемічний грип А/H1N1 Каліфорнія, або свинячий – 17.

 
Тернопіль пахне хлоркою

На Тернопільщині оголошено карантин і вищий, третій, рівень небезпеки. За цей час в області від вірусу грипу А/H1N1 померло 13 дорослих (зокрема, вагітна жінка) і 5-річна дитина. На вулицях малолюдно, нечисельні перехожі ховають обличчя під марлевими пов’язками. Молодь прикрашає їх веселими малюнками або смайликами, але ніхто не сміється. Дітей на вулицях узагалі немає.

На дверях багатьох промислових магазинів таблички «Зачинено». Не працюють ринки і базари секонд-хенду. В гастрономах пахне хлоркою, а найбільший попит мають лимони та горілка.

«Купують переважно чоловіки середнього віку та юнаки. Люди почули, що всі, хто помер від грипу, – молоді, здорові, працездатного віку люди, тож і «лікуються», – пояснює продавець центрального гастроному Любов Ящук, притримуючи на обличчі пов’язку.

Незвично порожньо у церкві Різдва Хрестового, розташованій на протилежному боці вулиці. «У ці вихідні на службу Божу прийшло вдвічі менше прихожан, чоловік тридцять, і всі в пов’язках», – каже продавець свічок пані Мирослава. За традицією голова жінки запнута хусткою, і вже зовсім не за канонами рот і ніс прикриває маска. Вона зітхає: «Береженого Бог береже. Хоч і говорять, що запах ладану вбиває мікроби, краще підстрахуватися». Пані Мирослава розповіла, що настоятель підтримав звернення Тернопільської обладміністрації і зробив служби коротшими.

Біля готелю «Україна» волонтери роздають городянам разові пов’язки. Пізніше керівник прес-служби Тернопільської міськради Олег Удич повідомив, що за останні дні в місті роздали 10 тис. масок, в області – 97 тис. «Та це як крапля в пісок, пов’язку можна носити щонайбільше три години», – каже він. У жодній аптеці в центрі масок або потрібних медпрепаратів не виявилося.

В області хворі 30% медперсоналу, але ніхто з медиків від грипу поки що не помер. Усі лікарні переповнені. Зараз для прийому хворих на ГРВІ переобладнують Тернопільську районну поліклініку та поліклініку комбайнового заводу. За крайньої потреби хворих планують розміщати у спортзалах і казармах військових частин.

Жанна Попович, спеціально для Тижня з Тернополя

 
ФОТО: УНІАН

Normal
0

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4



/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Звичайна таблиця”;
mso-style-parent:””;
font-size:10.0pt;”Times New Roman”;}

Гра в цифри

Утім, лабораторного підтвердження, що всі померлі були заражені саме свинячим грипом, немає – процедура дослідження у лабораторії тривала й дорога, тож аналізи взяли лише у кількох жертв вірусу. Клінічна картина, як її описують лікарі, у більшості померлих схожа: грип ускладнюється вірусною пневмонією, і за кілька днів настає смерть або ж лікарям вдається (а загинув все ж таки невеликий відсоток заражених) врятувати хворого. «Вірус грипу часто провокує пневмонію, – розповідає лікар-педіатр вищої категорії столичної приватної клініки Анна Горбань. – Каліфорнійський грип – частіше за інші віруси. Але в попередні роки теж були смерті від грипу та вірусної пневмонії». Найбільшу паніку в українців викликають описи легенів померлих і те, як швидко настає смерть. Проте пані Горбань каже, що за наявності вірусної пневмонії смерть за три дні – це звичайна клінічна картина, яку лікарі спостерігають аж ніяк не перший рік.

Дров до багаття підкладає відсутність адекватної статистики смертей унаслідок грипу – в попередні роки реєструвалося то два, то п’ять випадків, проте лікарі ще тоді казали: грип забирає значно більше життів, просто їх ніхто не ­рахує. Наприклад, у США протягом сезону грипу реєструють 30–40 тис. смертей. До них зараховують смерті від пневмонії, серцево-судинних захворювань тощо у випадку, якщо померлий хворів на грип. Натомість в Україні смертю від грипу до цього року вважалася лише смерть, що настала безпосередньо внаслідок дії вірусу грипу.

Зараз ми спостерігаємо, як вітчизняні чиновники раптово перейшли від українського статистичного методу до американського. Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко заявила, що 2007 року внаслідок грипу та його ускладнень, виявляється, померло 4720 осіб, а за дев’ять місяців 2009-го – 3822 особи. Вона посилається на Держкомстат, хоча раніше ця поважна установа фіксувала лише по­одинокі випадки таких смертей. Скільки саме людей померло від грипу за останні півтора тижня і скільки з них від ­А/H1N1, буде встановлено значно пізніше, і не факт, що громадськість про це повідомлять.

Що ж стосується захворюваності, то, за даними санепідемслужби, щороку в Україні на грип та ГРВІ хворіє приблизно кожен шостий мешканець країни. Не можна сказати, що сьогодні в країні не відбувається нічого надзвичайного: новий вірус грипу однозначно має тяжчий перебіг і більшу летальність. Проте він залишається грипом, й суттєво ця епідемія, якщо вірити непричетним до Міністерства охорони здоров’я лікарям, не відрізняється від епідемій попередніх років. Тож панікувати не слід.

В Івано-Франківську грипу немає, але люди помирають

2 листопада в Івано-Фран­ків­сь­кій області у зв’язку з поширенням епідемії грипу продовжили карантин до 20 листопада. На цей час закрили навчальні заклади й заборонили будь-які публічні заходи, зокрема й весілля, вінчання в церкві. Хоча «якщо люди зберуться приватно і повінчаються вдома, звичайно, ми їх не розганятимемо», – каже губернатор Івано-Франківської області Микола Палійчук.

Начальник облуправління охорони здоров’я Любомир Малофій повідомив, що станом на 2 листопада в області по лікарську допомогу звернулося 35 842 хворих (21 102 дітей). З них госпіталізовано 2461 особу, зокрема 1132 дитини, зафіксовано 12 летальних випадків. За словами Миколи Палійчука, люди померли внаслідок двобічної пневмонії, а вірусу каліфорнійського грипу в області не зафіксовано. «Принаймні немає підтвердження з київських лабораторій. Хоча наші симптоми подібні до вірусу H1N1», – каже він.

Марія Гаврилюк, спеціально для Тижня з Івано-Франківська


ФОТО: ЕРА

 

Саме час закривати аптеки?

«Якщо на букву А ви знаєте чотири нових слова: «Амізон», «Аміксін», «Арбідол», «Афлубін» – значить, в країні епідемія грипу», – цей жарт із сайта «Обком» заполонив увесь український сектор інтернету. Буквально протягом двох днів українці не лише дізналися про існування цих медичних препаратів, а й скупили всі їхні запаси в аптеках. Кажуть, що «Афлубіну» та оксолінової мазі не знайти вже навіть у Криму, до якого епідемія ще й близько не дісталася. А в Києві чи західніше з аптек вимели не тільки антивірусні препарати, але й інші медикаменти, які мають до лікування грипу дуже опосередкований стосунок.

Підприємець, який займається текстильним бізнесом, розповів Тижню, що в перші дні паніки йому вдалося збути навіть будівельні маски. І, звісно, всі медичні – за завищеною ціною.

Прем’єр-міністр Юлія Ти­мошенко пообіцяла з екранів телевізорів, що всі потрібні антивірусні ліки в аптеки надійдуть. Подекуди, наприклад у Житомирі, вони справді надійшли, але в багатьох інших містах з’явилися лише міліціонери, які, виконуючи публічну обіцянку прем’єрки, вимагають в аптекарів повний перелік противірусних ліків під загрозою позбавлення ліцензії.

«Політики кажуть, що відправили до Львова маски і ліки, але це неправда, – розповів Тижню комерційний директор львівської аптеки «Фарматон» Олександр Туісов. – До нас приходять міліціонери, але ми тільки руками розводимо – ліків немає. Навіть коли завозимо машину ліків, за 15–20 хвилин уже нічого не залишається». На багатьох львівських аптеках навіть вивішують таблички з переліком препаратів, яких немає у продажу. За офіційною інформацією, протягом суботи та неділі працівники органів Державної податкової служби провели майже 300 обстежень і 99 перевірок, що виявили відсутність антигрипозних та імунопідтримуючих препаратів. За словами заступника міністра охорони здоров’я Василя Лазоришинця, у суботу в Києві закрили 19 аптек, які не мали потрібного набору ліків.

Хмельницький ринок закрито

Ще минулого тижня ситуація із застудними захворюваннями на Хмельниччині була стабільною і спокійною. За словами завідувачки епідеміологічного відділення обласної санепідемстанції Лариси Калінер, рівень захворюваності на грип та ГРВІ не перевищував межі сезонних коливань. У лікарнях та аптеках панував спокій. До минулої п’ятниці.

Синхронний «виступ» новинних програм телебачення у четвер зі страшилками про Західну Україну переломив ситуацію: виник ажіотаж і в поліклініках, і в аптеках. Із прилавків фармзакладів вимітали все, що має стосунок до застуди. Як розповіли в одній аптеці, до вечора у Хмельницькому розкупили всі запаси аспірину, засобів проти респіраторних інфекцій: «Фармацитрон», «Колдрекс», «Фервекс», проти нежитю: «Нафтизин», «Сонорин», «Нокспрей», антивірусні: «Амізон», «Афлубін», «Анаферон» тощо. Усі пов’язки теж продали за кілька годин. У суботу допродували бинти і марлю. Фармацевт зазначила, що купували, як це у нас традиційно трапляється під час ажіотажу, із запасом.

Та якщо фармація наразі має жнива, то збитки відчувають базарники – так називають у Хмельницькому продавців місцевого ринку, одного з найбільших в Україні. На ньому торгують близько 30 тис. мешканців міста, загалом у Хмельницькому 260 тис. населення. З 2 листопада торгівлю тут призупинено, для початку на тиждень.

Костянтин Зварич, спеціально для Тижня з Хмельницького


ФОТО: Юрій Дячишин

 

Завжди несподіваний грип

Лікарі запевняють, що ажіотаж навколо «Амізону» та компанії абсолютно марний і жодного ефекту в профілактиці та боротьбі з каліфорнійським грипом ці препарати не матимуть. «В усіх розвинених країнах є запас «Таміфлю» – єдиного препарату, який ефективний проти цього грипу, – каже Анна Горбань. – В Україні його запасу не виявилося, хоча чиновники начебто готувалися до пандемії. Натомість вітчизняні фармацевти заробили мільйони на «Аміксині», «Афлубіні» та іншому лайні, які насправді є неефективними у лікуванні грипу».

Відомий педіатр, автор книжок про здоров’я Євген Комаровський у своїх рекомендаціях щодо профілактики та лікування грипу (зокрема, і нового типу H1N1) теж називає всі відомі противірусні та імуностимулюючі ліки, які вживаються, препаратами з недоведеною ефективністю. Замість них він радить уникати зайвих контактів із людьми, частіше мити руки, провітрювати приміщення, підтримувати вологість у слизових оболонках верхніх дихальних шляхів – тобто крапати в ніс соляний розчин.

«Таміфлю» (озельтамівір), який уже завезли в Україну і подекуди розповсюджують через аптеки, лікарі не рекомендують вживати для профілактики або за наявності легкої форми захворювання на грип. По-перше, він може мати серйозні побічні дії. По-друге, вживати цей препарат потрібно під наглядом лікаря.

До початку епідемії (адже наразі не всі регіони країни охоплені хворобою) можна зробити щеплення. Як пояснив Тижню імунолог Федір Лапій, вакцина проти сезонного грипу буде ефективною і проти каліфорнійського вірусу. Специфічну вакцину проти свинячого грипу в Україну ще не завезли. Втім, у державних медичних установах у п’ятницю не було навіть сезонної вакцини – інфекціоністи скаржилися, що втратили можливість вакцинувати українців перед епідемією.

Також не виявилося в країні експрес-тестів на визначення каліфорнійського грипу. В Європі, розповідає Анна Горбань, його визначають за 40 хвилин. Україна спромоглася витратити 50 млн грн, які ще навесні було виділено для протидії пандемічному вірусу грипу, просто дивовижним чином: ані запасу масок, ані запасу ліків, ані експрес-текстів…

Натомість грип став чудовим приводом для політичного піару. Спочатку Партія регіонів звинуватила Юлію Тимошенко у проведенні мітингів та концертів. Мовляв, на білосердечних майданах українці з різних регіонів обмінялися вірусами і поїхали по своїх домівках заражати земляків. Потім прем’єрка перехопила ініціативу й очолила боротьбу з епідемією – жодна «грипозна» подія не відбувається без її участі, прем’єр проводить термінові телезвернення щодо грипу до народу, особисто їздила в аеропорт зустрічати противірусні ліки.

Не залишився осторонь і президент Віктор Ющенко: 2 листопада він підписав наказ про боротьбу з епідемією грипу, в якому вимагає налагодити функціонування всіх дотичних до епідемій служб. Такі накази виглядають особливо жалюгідно, зайвий раз підкреслюючи, скільки ж бюджетних установ у країні не працюють належним чином під пильним наглядом виконавчої влади. Крім того, президент доручив звернутися до Всесвітньої організації охорони здоров’я та Європейського Союзу з проханням про допомогу.

Майданчиком для імпровізацій політиків на тему життя і смерті традиційно виступає програма «Шустер Live». На ній представники різних політичних сил переказують одне одному і телеглядачам чутки про нових померлих, легеневу чуму та розпилення хімічних речовин із літаків над містами. Можна впевнено стверджувати, що саме ці виступи в поєднанні з відсутністю адекватної статистики, а не власне грип стали причиною тієї паніки, яка сьогодні охопила Україну.

Наляканий Лев

Недуга по Львову почала гуляти ще три тижні тому. Майже щодня хтось із моїх друзів потрапляв до лікарні із запаленням легенів. Ще тиждень тому в палаті мого знайомого помер чоловік. Хотілося «списати» його смерть на похилий вік і слабке серце, але вже тоді закрадалися думки, що надто сильно людей валить пневмонія і щось занадто вірусний вона має характер. Ми провідували знайомого в лікарні, приходили туди й сиділи годинами. Жодного разу нам ніхто не запропонував ні халатів, ні масок. Влада мовчала про епідемію, доки масово не почали вмирати люди.

У сусідів захворіла дворічна дитина. Температура 40. Викликали швидку. Приїхали… і поїхали. Медики відмовляються госпіталізувати людей, бо нікуди, і відверто кажуть: вони не знають, що робити. Радять протиратися розчином оцту і пити чай, про ліки не говорять – їх усе одно немає. На щастя, малечі вже краще. А ось ще двом людям оцтові компреси не допомогли. У Дрогобичі померла мама знайомого. Жінка опиралася хворобі лише добу. У Львові помер ще один знайомий.

Ранок, обід, вечір. Телефон, аська, «Однокласники». Щоденний триразовий караул з одним запитанням: «У тебе все нормально?»

Тетяна Турчинова, спеціально для Тижня зі Львова

 [1605][1606]

 

 
ЗАКОРДОННИЙ ДОСВІД

Normal
0

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4



/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Звичайна таблиця”;
mso-style-parent:””;
font-size:10.0pt;”Times New Roman”;}

Мексика

Саме з цієї країни почалося поширення нового різновиду H1N1 Каліфорнія. Протягом першої хвилі епідемії навесні 2009 року в країні було зареєстровано понад 6 тис. випадків захворювання на H1N1, 109 осіб померло. А до цього часу кількість жертв свинячого грипу сягнула 354 особи.

Навесні влада Мексики запровадила радикальні методи боротьби з грипом: було закрито всі заклади громадського харчування, скасовано всі розважальні заходи, зачинили навіть музеї та церкви. Мексиканці виходили на вулицю лише за крайньої потреби, а маски їм на кожному кроці роздавали безплатно. 

 
США

У країні оголошено надзвичайну ситуацію в зв’язку з новим спалахом каліфорнійського грипу. Проте паніки немає. «Я бачив тільки одну жінку в масці, – розповів Тижню Олексій Петренко із Запоріжжя, який два останні тижні перебуває в Техасі.– В аптеках жодних черг, усі ліки й вітаміни доступні. Люди збираються на вечірки, наприклад, на честь Гелловіна. Американці не хвилюються, бо вони довіряють своїм сенаторам і конгресменам. Немає істерії в ЗМІ, тема висвітлюється дуже помірковано й спокійно».

У штаті Нью-Йорк усіх медиків зобов’язали зробити щеплення від свинячого грипу. За оцінками експертів, із часу появи нового вірусу грипу в регіоні в США захворіло близько 5,7 млн осіб, майже 1,3 тис. померло.   

Польща

У Європі кількість підтверджених випадків захворювання на свинячий грип сягнула 63 тис., 261 особа померла. У Польщі захворіло 170 осіб, жодного летального випадку не зафіксовано. За даними фахівців, у Польщі вірус грипу поширюється в 10 разів повільніше, ніж в Україні. Польські медики навіть заявили, що вважають сезонний грип небезпечнішим за свинячий. Польща не лише справляється з лабораторними дослідженнями власних випадків захворювання на ГРВІ, а й запропонувала допомогу в проведенні швидких аналізів на каліфорнійський грип Україні. У Польщі працює спеціальна гаряча лінія з питань грипу: кожен, хто запідозрив у себе свинячий грип, може зателефонувати й отримати консультацію. Паніки в країні немає.  

Велика Британія

Тут створили незвичайну гарячу лінію. Окрім того, що британці можуть отримати консультації щодо симптомів та лікування грипу по телефону, фахівці ставлять діагнози ще й на інтернет-сайті. І якщо свинячий грип діагностували через інтернет, людині видають ідентифікаційний номер, за допомогою якого вона може безплатно отримати препарат «Таміфлю». Загалом британці намагаються всіма засобами мінімізувати контакти між людьми. Уряд країни дозволив карати дрібних правопорушників, не викликаючи їх до суду, – це також має зупинити поширення епідемії. Крім того, футбольним союзам запропоновано обмежити відвідування матчів. Протягом останнього тижня в Британії зафіксовано майже дві сотні нових випадків захворювання на каліфорнійський грип. Загалом від нього в країні померло 137 осіб

 

 
Кому війна, а кому прибутки

Normal
0

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4



/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Звичайна таблиця”;
mso-style-parent:””;
font-size:10.0pt;”Times New Roman”;}

 
Політики, які зароблять на ліках
 

Раїса ­Богатирьова,
секретар Ради національної безпеки і оборони України

Почесний президент харківського підприємства «Біолік». За неофіційною інформацією, Богатирьова та її син Олександр Богатирьов є власниками цього підприємства. ЗАТ «Біолік» випускає імуномоделюючі ліки («Інтерферон», «Імуноглобін»), нібито дуже ефективні для профілактики грипу, а також препарат «Ліпін» для лікування різноманітних захворювань легенів (нагадаємо, вірусне запалення легенів є основним ускладненням пандемічного грипу).

 

 

Павло ­Жебрівський,
народний ­депутат від блоку «Наша Україна – ­Народна самооборона»

Його сестра Філя Жебровська (прізвища брата і сестри пишуться по-різному) є головою правління і співвласником ВАТ «Фармак», що забезпечує десяту частину виробництва всіх ліків в Україні. Зокрема, й «Амізону», за яким сьогодні стоять черги в аптеках.


Сергій ­Тігіпко,
кандидат у президенти

Групі компаній «ТАС», власником якої є Сергій Тігіпко, належить мережа цілодобових аптек TAS (раніше вона називалася «Даша»). До мережі входять дев’ять аптек у Києві, п’ять – у Київській області, а також дві оптики в столиці й інтернет-аптека.