Пандемія. Герої та антигерої

  ▪   Вікторія Романюк
  ▪   заступниця головного редактора StopFake

Сюжети коронавірусної міфології

Як мутує дезінформація під час пандемії
Матеріал друкованого видання
№ 28 (660)
від 8 липня

На початку червня Київський міжнародний інститут соціології опитав жителів України (окрім АР Крим та ОРДіЛО), наскільки схильні вони вірити в теорії змови щодо походження коронавірусу. Майже кожен третій (37% українців) переконаний, що коронавірус був «спеціально розроблений і навмисно поширений у світі для зменшення чисельності населення та/чи завдання шкоди окремим країнам». Тож, попри всі зусилля офіційних організацій, які надають вичерпну інформацію про природу вірусу та засоби протидії інфекції, аудиторія і далі дослухається до безглуздих порад та фейкових повідомлень. Чому, попри зусилля офіційних джерел комунікації, журналістів та фактчекерів, неправдиві, а часто шкідливі для суспільства версії досі домінують? Причин цього чимало. Одна з них полягає в масштабах та всеохопності дезінформації — професійній і систематичній роботі інформаційних зловмисників. За допомогою безлічі каналів комунікації роздавати неправдиві пояснення одночасно взялися не лише медіа, а й громадські активісти, блогери, користувачі соціальних мереж, анонімні автори онлайн-платформ. Їхня мета — не донести істину, яку важко знайти в кризових умовах, а підбурити, дезорієнтувати й у такий спосіб поглибити кризу.


Якщо наприкінці лютого цього року коронавірус здавався чужою, далекою від нас трагедією, про яку ми переважно дізнавалися з рубрики міжнародних новин, то вже через місяць ця проблема постукала до українців прямісінько у Viber і Telegram. Хвиля фейкових повідомлень, які супроводжували перші офіційні карантинні заходи в Україні, традиційно мала абсурдний характер. Це були лякливі розсилки про агресивну дезінфекцію вулиць. Найвідоміше повідомлення, яке поширювалося у Viber, було про те, що за допомогою військових вертольотів планують розпорошувати засоби дезінфекції. Жителям міста радили «з 23:00 до 05:00 не виходити на вулицю й зачинити вікна та балкони». Цікаво, що ні дати, ні місця проведення «знезараження» автори фейку не написали, що від самого початку має насторожувати в таких публікаціях. Посилалися агітатори на якесь невідоме «джерело серед військових». Служба безпеки України спростувала цей фейк, додавши, що автори таких «новин» перебуватимуть під особливою увагою спецслужби.

 

Читайте також: Еволюція збудників хвороби та обстеження європейських дітей - огляд наукових новин про коронавірус


Відсутність конкретних відповідей — які джерела пандемії, скільки вона триватиме та як її подолати — миттєво породила альтернативні варіанти розв’язання проблеми, а також рецепти, які нібито здатні вилікувати цю інфекцію. Повідомлення про цілющі властивості часнику, лимонів та імбиру, на жаль, спричинили лише здорожчання цих продуктів. І хоча саме ці засоби для здоров’я реально не зашкоджували людині, разом з ними просували й небезпечніші рецепти, наприклад фейк про те, що нібито вдихання парів або пиття хлорки чи інших дезінфекційних засобів захищає від COVID-19. Очевидно, що такий рецепт є надзвичайно небезпечним. За даними ВООЗ, «у жодному разі не слід вдихати пари або іншим чином вводити в організм хлорне вапно чи інші дезінфекційні або відбілювальні засоби». Вживання цих засобів викликає отруєння, а вдихання — пошкоджує шкіру, слизову оболонку й очі. Поступово фейки про лікувальні рецепти стали «професійнішими» та складнішими. Від рекламування горілки, сигарет, хлорки та гарячої води поширювачі фейків перейшли до просування й рекламування різних медичних препаратів, ефективність яких у лікуванні коронавірусної інфекції не доведена. Гомеопатія, різні біологічно активні добавки та навіть препарати, які зазвичай використовують у ветеринарії, фігурують у фейках як ефективні засоби боротьби з COVID-19. Наприклад, користувачі соціальних мереж і низка українських медіа поширювали інформацію про те, що український препарат «Протефлазід» нібито «блокує» COVID-19. Однак цю інформацію підтвердити не вдалося. Український сервіс «Ліки контроль», який містить всі зареєстровані в Україні лікарські засоби з інструкціями, зокрема й «Протефлазід», запевняє, що ліків проти COVID-19 на кінець березня не існувало. Як не існує їх і нині.

 

Епоху коронавірусу, безперечно, можна назвати розквітом конспірології. Усі питання, на які офіційна медицина не може надати відповідей, одразу обростають міфами та альтернативними теоріями


Отже, численні неправдиві варіанти лікування поширювались у фейках, що дискредитували не лише Всесвітню організацію охорони здоров’я, а й офіційну медицину загалом. Із середини квітня почала набирати обертів інформація про те, що коронавірусу не існує і що це афера ВООЗ всесвітнього масштабу. Що ніякої епідемії, а тим більше пандемії немає, усе це вигадки для того, щоб «збагатитися на виробництві вакцин від коронавірусу». Що ВООЗ надає неправильні статистичні дані, завищуючи показники, а смертність від коронавірусу менша, ніж від сезонного грипу. До посилення цієї брехні була причетна Росія. У відкритому листі, який було опубліковано на сайті Всенародного союзу відродження Росії, ВООЗ звинувачують у поширенні паніки навколо нового коронавірусу й перебільшенні масштабів небезпеки хвороби COVID-19. Лист також активно поширювали в соціальних мережах. Конспірологічні теорії про те, що пандемія COVID-19 є «коронавірусною аферою століття» під прикриттям ВООЗ, помістили й інші ресурси. Автори цих матеріалів стверджували, що ніякої пандемії немає, що все це підступи світових змовників, що «ВООЗ теж нагнітає паніку», оскільки є повністю «проамериканською та пов’язаною з фармацевтичним бізнесом». Чимало блогерів-агітаторів, які систематично розбурхують аудиторію, налаштовуючи проти офіційних медичних організацій, систематично працює і в Україні. Ці брехуни розповідають про шкоду ПЛР-тестів, поширюють інформацію, яка заперечує важливість вакцинації, організовуючи цілі антивакцинні рухи. Та найгірше те, що, підриваючи довіру до офіційної інформації, сьогодні дедалі більше фейків дискредитують і офіційні засоби боротьби з інфекцією. Дезінформатори активно критикують та називають неефективними й навіть шкідливими носіння масок і дотримання карантинних заходів. На тлі офіційних показників, які стверджують про зростання кількості хворих на COVID-19, суттєво збільшилася кількість повідомлень про непотрібність дотримання індивідуальних заходів безпеки.


Наприклад, на сайті Glavnoe.ua була опублікована стаття про те, що ВООЗ нібито визнала самоізоляцію марною в боротьбі з коронавірусом. Цією публікацією поділилося понад 6,5 тисячі користувачів соцмереж. У своїй статті Glavnoe.ua навіть надає посилання на офіційну заяву генерального директора ВООЗ Тедроса Гебреісуса. Але насправді в заяві очільника ВООЗ немає твердження про те, що самоізоляція громадян є марною для боротьби з COVID-19. Навпаки, Тедрос Гебреісус акцентує увагу на тому, що цього заходу недостатньо. «Заклики до населення залишатися вдома та обмеження на пересування людей дають змогу виграти час і знизити навантаження на системи охорони здоров’я», — сказано в офіційному зверненні. А це вже досить важливо, оскільки саме одномоментне навантаження на систему охорони здоров’я значно збільшить кількість людей, що помруть внаслідок вірусу, оскільки їм просто не встигнуть вчасно надати потрібну допомогу.

 

Читайте також: Олена Годлевська: «Наразі взагалі не доведено, що нинішній коронавірус передався людям саме від кажанів»


Чимало фейків ставлять під сумнів і ефективність масок. В українському сегменті соцмереж поширюють інформацію про те, що медична маска під час пандемії нібито є ознакою відсутності здорового глузду, покори й згоди з поточним «режимом геноциду». Фотографія, прикріплена до посту, стверджує, що «за масками стоїть придушення духу і вказівка на рабський статус людини». Цей наратив підтримує конспірологічну теорію про те, що коронавірус нібито є геноцидом, влаштованим невеликим панівним класом. Цей геноцид начебто покликаний придушити свободу людей і контролювати їхні дії. Насправді носіння масок та респіраторів не має нічого спільного з «покорою» або рабською психологією, натомість має цілком конкретні медичні показання.


Епоху коронавірусу, безперечно, можна назвати розквітом конспірології. Усі питання, на які офіційна медицина не може надати відповідей, одразу обростають міфами та альтернативними теоріями. Походження COVID-19 дезінформатори пов’язували з Китаєм, США та євреями, говорять про причетність американського мільярдера Білла Ґейтса до чіпування людства з метою зменшення кількості людей на планеті та глобального контролю. Фактично всі офіційні заходи боротьби з коронавірусом та спроби подолати кризу отримують конспірологічну версію, яка добре приживається у свідомості аудиторії. Носіння масок конспірологи називають тавруванням, дотримання карантину — обмеженням свободи та глобальним контролем, вакцинування — біологічним чіпуванням, яке до того ще й нібито змінить генетичний код людства. А все це разом — кінцем демократичних суспільств. Недовіра, страх перед могутніми ворогами, які прагнуть знищити людство, та непокора до всього — результат роботи дезінформаторів.

 

Читайте також: Пандемія: між гребенями хвиль


Особливістю коронавірусної інфодемії є те, що потужний вплив на аудиторію мають не лише конкретні фейкові повідомлення в медіа чи соціальних мережах, а систематичні випуски блогерів-дезінформаторів. Зазвичай у своїх відео вони поєднували всі ці теми в одне ціле, емоційно розставляючи акценти абсурдної конспірології. Розкриваючи сенсаційні таємниці, розв’язуючи світові загадки та посилаючись на таких самих проповідників теорій змов, демонструючи псевдодокази, вони паралізують критичне мислення глядачів, які охоче долучаються до поширення такої брехні.


Назвати роботу дезінформаторів стихійною не можна. Ще 18 березня в Брюсселі під час брифінгу для преси представник ЄС Пітер Стано заявив про зростання потоку дезінформації про коронавірус, частина якої надходить від провайдерів, розташованих на території РФ, або від джерел, пов’язаних із прокремлівськими силами. Та Росія є не єдиним творцем коронавірусної міфології. Скористатися кризою знайдеться чимало охочих. Тому критичне мислення та інформаційна гігієна повинні стати важливим засобом самозбереження. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.