НОВИНИ

  ▪   Оксана Хмельовська

Експерт: Закон про наклеп може торкнутися 2-3 мільйонів українців

Майже всі сайти новин, які продукують власний інформаційний контент, підпадають під визначення «діяльність інформаційних агентств». Про це в коментарі Тиждень.ua заявив засновник порталу Watcher.com.ua Максим Саваневський.

За його словами, майже всі сайти новин, які продукують власний інформаційний конвент, «тобто ті, хто не має 100% копіпасту – підпадають під визначення «діяльність інформаційних агентств»».

«Це означає, що вони зобов‘язані зареєструватись, як інформаційне агенство. Інакше їх діяльність як суб‘єкта підприємництва можуть припинити, або ж можуть зобов‘язати провайдерів припинити доступ до сайту видання як такого, що порушує законодавство. Але навіть, якщо видання зареєструється як інформаційне агентство, в нього можуть анулювати ліцензію, а це означає його зупинку до отримання нової ліцензії. Для новинарного ЗМІ – це фактично кінець діяльності», – наголошує експерт.

За його словами, закон про наклеп може торкнутися 2-3 мільйонів українців.

«Думаю, що 15-20% українців у соцмережах ВКонтакте та Facebook закон про наклеп і екстремістську діяльність точно торкнеться. А це мова про 2-3 мільйони українців», – наголошує Саваневський.

Щодо положення про обов'язок операторів і провайдерів телекомунікацій на підставі рішення комісії здійснювати обмеження доступу своїх абонентів до таких сайтів, Саваневський наголошує, що подібний досвід використовується в інших країнах.

«Провайдери в багатьох країнах зобов‘язані ставити обладнання для можливості доступу спецслужб до каналів, але я вперше чую, щоб таке обладнання зобов‘язували ставити за кошти самих провайдерів. Держава повинна надавати таке обладнання. Така норма закону в нас досі діє. Провайдер лише повинен за свій кошт здійснити процедуру його підключення. Новий закон зобовязує і підключення, і придбання обладнання за кошт провайдера», – вважає Саваневський.

На думку експерта, в межах нинішніх українських реалій немає жодного варіанту протистояння цьому тиску в правовому полі.

«Тому єдиний шлях – недопущення підписання цього закону президентом», – наголошує експерт.

Як повідомлялось, в Україні введено кримінальну відповідальність за наклеп і екстремістську діяльність. Відповідні норми містяться в законі № 3879 (авторства депутатів Партії регіонів Вадима Колесніченка та Володимира Олійника), прийнятому на останньому засіданні третьої сесії Верховної Ради у четвер, 16 січня.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.