НОВИНИ

  ▪   Оксана Хмельовська

Правозахисник: судові заборони мирних зібрань є неправосудними, незаконними та необґрунтованими

Судові заборони мирно збиратися протестувальникам в центрі Києва та біля Межигір'я суперечать національному і міжнародному законодавству. Про це у коментарі Тиждень.ua заявив Михайло Лебедь, член правління правозахисної організації Інститут Республіка.

«Останні судові заборони мирно збиратися "всім на світі" в центрі Києва та біля Межигір'я прямо суперечать національному і міжнародному законодавству. Раджу ігнорувати подібні заборони, оскільки вони є злочинними наказами», – зазначає експерт.

За його словами, загалом з часу початку "євромайданів" «неправосудні обмеження свободи мирних зібрань щодо невизначеного переліку суб’єктів окружні адміністративні суди встановлювали мінімум у 16 населених пунктах України».

«Людей не було належним чином поінформовано ні про відкриття проваджень, ні про призначення судових засідань. Таким чином люди були позбавлені прав, гарантованих ст. ст. 10, 11, 16, 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС). Вони не могли бути присутніми на судових процесах, за результатами яких їх обмежено в праві на свободу мирних зібрань. Таким чином, було порушено принцип змагальності сторін і конституційне право рівності учасників судового процесу перед законом (ст.129 Конституції України). Суди порушили право людей на справедливий суд, гарантоване ч.1 ст.6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод», – зазначає правозахисник.

Лебедь стверджує, що такі заборони є «апріорі неправосудними, незаконними та необґрунтованими».

«Тому існують всі підстави для кримінального переслідування, зокрема, суддів А.І. Савченка та А.В. Шевченка за ст.375 (“постановлення суддею (суддями) завідомо неправосудного вироку, рішення, ухвали або постанови”) Кримінального кодексу України», – вважає експерт.

За його словами, поки триватиме слідство та судова тяганина, члени правозахисної організації радять протестувальникам не боятися виходити на протести всупереч таким автоматичним судовим заборонам мирних зібрань, «коли суди неправосудно обмежують свободу зібрань геть усім на певній території на певний час».

«Бо згідно з ст. 60 Конституції України ніхто не зобов’язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази, а за віддання і виконання явно злочинного розпорядження чи наказу настає юридична відповідальність", – зазначає правозахисник.

Він переконує, що "перешкоджання проведенню мирних зібрань з боку працівників міліції та судових виконавців можуть бути кваліфіковані за низкою статей Кримінального кодексу України".

«Зокрема, за ст.41 (“виконання явно злочинного наказу або розпорядження”), ст. 371 (“завідомо незаконні затримання, привід або арешт”), ст.372 (“притягнення завідомо невинного до кримінальної відповідальності”), ст.340 (“незаконне перешкоджання організації або проведенню зборів, мітингів, походів і демонстрацій”), ст.364 (“зловживання владою або службовим становищем”), ст. 365 (“перевищення влади або службових повноважень”). Тому міліції і судовим виконавцям слід пам'ятати, що ст.207 Кримінального процесуального кодексу дозволяє людям власноруч затримувати міліціонерів-правопорушників при вчиненні, замаху на, або після вчинення кримінальних злочинів», – пояснює Лебедь.

Як повідомлялось, 15 січня Окружний адмінсуд Києва за позовом Київської міськдержадміністрації заборонив проведення акцій протесту у центрі столиці до 8 березня 2014 року. 

Нагадаємо, суд до 31 січня заборонив проводити будь-які акції біля резиденції Віктора Януковича Межигір’я, що у Нових Петрівцях на Київщині.  

Раніше суди забороняли мирно збиратися громадянам багатьох міст України. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.