НОВИНИ

Експерт: Майданом українці проголосили декларацію незалежності від режиму Януковича

Українці, взявши участь у масових демонстраціях проти режиму протягом більше п'яти тижнів, заявили, що режим Януковича керує без їхньої згоди і тому є нелегітимним, - вважає професор політології Роджерського університету Олександр Мотиль. Про це він пише у своєму блозі на сайті журналу The World Affairs.

«Єврореволюція і ганебна угода режиму Януковича з путінською Росією є настільки ж концептуально важливими, наскільки й політично, вимагаючи новий спосіб мислення про те, що трапилося в Україні і як можна найкраще зрозуміти її», - вважає Мотиль і пропонує своє тлумачення ситуації, що склалася в Україні.

На його думку, українці, взявши участь у масових демонстраціях проти режиму протягом більше п'яти тижнів, заявили, що режим Януковича керує без їхньої згоди і тому нелегітимний.

«По суті, українці проголосили декларацію незалежності від режиму, використовуючи ту ж логіку (і часто ту ж мову), яку використовували американські революціонери у 1776 році. Оскільки Янукович систематично мучив український народ, знехтувати його інтересами, і порушував суспільний договір між демократично обраними правителями і людьми, які їх обрали, він перестав бути їхнім «сувереном».Як тільки суверен відвертається від людей і діє деспотично, він перетворюється на узурпатора і люди більше не зобов'язані йому коритися. Справді, як і американські революціонери, вони мають право і обов'язок захищати себе від його хижацтва», - вважає Мотиль

На його думку, саме тепер, коли українці звільнилися від страху, безсилля і самоприниження, яким сприяли десятиріччя комуністичного і посткомуністичного деспотизму сприяло, шляху назад більш немає.

«Порушивши довіру народу, Янукович втратив усю демократичну легітимність, яку він набув під час президентських виборів 2010 року. Деякі аналітики постійно посилаються на демократичне обрання Януковича, так ніби це безумовний мандат. Це далеко не так. Демократичне обрання – це не мандат для жорстокого ставлення до людей, які вас обрали», - наголошує експерт.

За його словами, своїми діями, Янукович обрав тиранію, і «таким чином став тираном, перетворивши свій грабіжницький режим в окупаційні сили, а його Партію регіонів та її олігархічних прихильників в групу колаборантів».

На думку Мотиля, віддавши Україну в заставу Владіміру Путіну в обмін на його тимчасову фінансову підтримку, Янукович розпочав процес трансформації України в колонію Росії.

«Розірвавши суспільний договір з українським народом, Янукович підписав новий з Путіним. Янукович прийняв статус скромного сатрапа в обмін на здатність й далі експлуатувати Україну економічно і жорстоко поводитися з українцями політично», - вважає експерт.

Проте, як стверджує експерт, Путін вочевидь ще не розуміє, що Росії бракує економічних ресурсів і державної сили, щоб домінувати у такій великій і нестабільній країні, як Україна.

«Витрати на імперіалізмом виявляться занадто великими для економічно застійної і нестійкої нафтової держави Путіна», - вважає Мотиль.

Він наголошує, що неоколоніальний статус України буде недовгим, а крах неоімперського проекту Путіна може означати крах самого Путіна.

«Без Путіна Янукович не матиме куди повернути і що робити, як не тікати світ за очі. Проте, Інтерпол, ймовірно, слідуватиме за ним по п'ятах», - вважає експерт.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.