НОВИНИ

Андерс Аслунд: від угоди з Росією найбільше програли прості українці

Для Владіміра Путіна і Віктора Януковича домовленості про кредит на суму $15 млрд – це перемога: єдиним, хто програв у російсько-українських домовленостях, є український народ. Так вважає відомий економіст, дослідник Інституту Петерсона Андерс Аслунд.

Зустріч президента Росії Владіміра Путіна та українського президента Віктора Януковича 17 грудня в Москві, на думку Аслунда, «треба розглядати як цілковиту перемогу Путіна». Крім цього, домовленості, зроблені під час зустрічі у Москві, можна розглядати і як перемогу для Януковича. «Тепер, зважаючи на те, що Україна тимчасово буде фінансово стабільною, він та його сім'я можуть дозволити собі вдатися до більш авторитарного правління і практики викачування корупційних коштів», - вважає експерт.

Проте є й ті, хто програв від укладання цієї угоди.

«Найбільше програв від укладання цієї угоди український народ», - наголошує Андерс Аслунд.

Якщо опозиції не вдасться "завербувати" достатню кількість депутатів із фракції Януковича у парламенті, щоб відправити у відставку уряд, Україна, на думку експерта, «Україна може стати на сумний авторитарний шлях Білорусі та Росії, прирікаючи себе до похмурого економічного майбутнього, залежного від Росії та скованого корупційною системою, яка збагачує близьких друзів Януковича».

«Деталі продовжуватимуть з'являтися, можливо, виставивши в центр уваги ширшу картину, але зараз видається, що ця угода є значно однобокою на користь Росії. Так, фонд національного добробуту Москви збирається купити $15 млрд українських облігацій. Але це не грант, це всього лише кредит, який потрібно буде повернути, а умови кредиту не пільгові», - пояснює Аслунд

Росія погодилися відмінити торгові санкції, проте згідно з правилами СОТ вони були незаконними і «це ганьба, що Сполучені Штати та ЄС не вдалися до рішучіших дій від імені України в межах СОТ», - стверджує Аслунд. Зменшення ціни на газ також не подарунок – це приблизно ринкова ціна. Були також інші угоди щодо авіабудування та космічній галузі.

«Проте така співпраця мала трапитися давно, але Росія була більш зацікавленою ​​у покаранні України, ніж у взаємній співпраці, на зразок цієї»,  - вважає експерт.

Зрештою, успішна стратегія Путіна обійшлася йому дешево, але принесла значний прибуток. «Вона заблокувала Україну від спрямування економіки на Захід і збільшила російську владу і престиж на її колишніх територіях. Для Януковича, це перемога також», -  ще раз наголошує експерт і додає, що найбільше у цій ситуації втратив український народ, чиє майбутнє під загрозою. «Залишається лише питання, чи терпітимуть вони таке ставлення до себе». – риторично підсумовує Аслунд.