НОВИНИ

  ▪   Оксана Хмельовська

Експерт: Янукович – не державний символ, щоб судити людей за наругу над його портретами

Наруга над портретом президента не передбачає ні адміністративної, ні кримінальної відповідальності. Про це у коментарі Тиждень.ua заявив Микола Хавронюк, директор з наукового розвитку Центру політико-правових реформ, експерт з кримінального права, коментуючи арешт активістки у Луцьку.

«Кримінальний кодекс України передбачає відповідальність за наругу лише над державними символами (герб, прапор, гімн). Ні президент, ні тим більше його портрет, не є ними», – наголошує експерт.

За його словами, у деяких державах прямо передбачено відповідальність за образу президента, зокрема у Білорусі й Казахстані.

«У нас вона в КК не встановлена. Отже, якщо президент України вважатиме себе ображеним, він може подати в суд позов про захист його честі і гідності, який розглядатиметься в порядку цивільного судочинства», - зазначає Хавронюк.

Як стверджує експерт, в Україні були незаконні судові рішення, коли дії, пов'язані з образою президента, кваліфікувались за ст. 296 як хуліганство.

«Підкреслюю: такі рішення є незаконними, бо не відповідають загальним положенням КК України», – зазначив експерт.

У той час Михайло Лебедь, член правління правозахисної організації Інститут Республіка, вважає це «суто актом політичного залякування активістки».

«Де-юре це свобода самовираження – обертати портрети Януковича, як хочеш. Якщо президента це не влаштовує, то хай особисто звертається в суд про захист своєї честі та гідності, але треба буде ще довести, що такий акт дійсно принижує його честь і гідність», – зазначає Лебедь.

За його словами, за образливі плакати активістів можуть переслідувати, «але якщо це буде масова акція за участі правозахисників і відомих діячів міста, то бєспрєдєлу можна уникнути».

Як повідомлялось, у ніч на 17 грудня Луцький міськрайонний суд обрав запобіжним заходом голові громадської організації «Національний Альянс» Майї Москвич двомісячний домашній арешт за акцію із портретами Януковича.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.