НОВИНИ

Спостерігачі ОБСЄ не побачили особливих проблем на перевиборах

Керівник спостерігачів від Бюро демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки і співробітництва в Європі Джонатан Стоунстріт вважає, що ситуація щодо проведення виборів народних депутатів у п’яти округах у порівнянні з минулим роком значно покращилась. Про це Стоунстріт заявив на зустрічі з головою Центральної виборчої комісії Михайлом Охендовським, повідомляє прес-служба ЦВК.

Стоунстріт зазначив, що нинішня група спостерігачів БДІПЛ ОБСЄ не була повноцінною місією спостереження, яка могла би надати комплексний звіт щодо повторних виборів народних депутатів.

«Остаточний звіт за результатами наших спостережень буде підготовлено орієнтовно через два місяці. Але, попри це, можу відзначити, що на виборчих дільницях, які ми мали можливість відвідати, мої колеги не помітили істотних проблем під час голосування. Звісно, можна згадати кілька випадків і поставити по ним запитання, проте, навіть незважаючи на деякі процедурні відхилення, процес голосування та підрахунку голосів відбувався досить організовано», – наголосив керівник групи спостерігачів.

Стоунстріт навів приклади поодиноких недоліків, які зафіксували представники БДІПЛ ОБСЄ на виборчих дільницях, але підсумував: «З огляду на те, що ми побачили, узагальнювати такі випадки ні в якому разі не можна. І, безумовно, ситуація щодо проведення виборів у порівнянні з минулим роком значно покращилась».

В свою чергу Охендовський зазначив, що ЦВК у цілому задоволена тим, як пройшло голосування та підрахунок голосів на виборчих дільницях.

“Разом з тим, велике занепокоєння комісії викликали повідомлення в засобах масової інформації про те, що окремі спостерігачі відзначали випадки підкупу виборців до дня голосування. Такі дії за законодавством України є злочином. Розслідування повідомлень про відповідні злочини належить до компетенції органів МВС України. І Центральна виборча комісія сподівається, що розслідування таких фактів буде швидким і ефективним", - додав Охендовський.

У прес-службі ЦВК нагадали, що на повторні вибори народних депутатів України 15 грудня 2013 року Комісія зареєструвала 7 офіційних спостерігачів Бюро демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ. Загалом було зареєстровано 385 офіційних спостерігачів від 11 держав та 10 міжнародних організацій.

Як повідомлялось, на повторних виборах народних депутатів у п’яти одномандатних виборчих округах, кандидат від опозиції здобув перемогу в Каневі, тоді як у Києві, Обухові, Первомайську та Черкасах перемогли провладні самовисуванці.

Вибори відбулись 15 грудня, загальна явка виборців скала 48,39%. Найбільш активними виборці були в 94-му окрузі на Київщині –  61,78% прийшли на дільниці, найменша явка зафіксована в 197-му окрузі на Черкащині – 38,04%.

Дані  екзит-полу, проведеного соціологічною групою «Рейтинг», показали, що у трьох з чотирьох виборчих округах перемагають кандидати від опозиції. Даних щодо 94-го округу в Обухові соціологи не надали.

Громадянська мережа ОПОРА також заявила, повторні вибори відбулися згідно з чинним законодавством та міжнародними стандартами лише в одному 197-му окрузі.

Голова Комітету виборців України Олександр Черненко відзначив, що результати довиборів у п’яти округах будуть оскаржуватись. На його переконання, в першу чергу під сумнівом голосування у  Києві та Первомайську.

Міжнародні спостерігачі також  заявили про порушення на виборах в Україні. Зокрема, спостережна місія Світового Конґресу Українців заявила, що повторні вибори до Верховної Ради не відповідають повною мірою міжнародним стандартам проведення демократичних виборів.  Канадська місія спостереження за виборами – CANADEM, в своєму попередньому звіті  відзначила, що більшість відхилень, що спостерігалися під час повторних виборів 15 грудня були подібними на ті, що були вказані під час парламентських виборів 2012 року.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.