НОВИНИ

  ▪   Оксана Хмельовська

Політолог: російський сценарій в Україні загрожує громадським організаціям репресіями

У разі реалізації російського сценарію громадські організації, яких визнають «іноземними агентами», можуть стати об’єктом прямих чи непрямих репресій із боку влади. Таку думку у коментарі Тиждень.ua висловив директор політико-правових програм Центру Разумкова Юрій Якименко.

На думку політолога, зараз спостерігається новий виток у розвитку теми «іноземних агентів».

«Ця тема час від часу повторюється у період особливого загострення політичної ситуації в країні. Це пов’язано з тим, що в Україні можлива реалізація російському сценарію, який би відповідав інтересам Росії, зокрема спочатку дестабілізації, потім авторитарної стабілізації і повернення країни до євроазійської інтеграції», – зауважує Якименко.

За його словами, у цьому процесі організаціям, «які виступають від імені громадянського суспільства, за європейські цінності, за права людини, демократію, і значною мірою мають серед своїх джерел західне фінансування», загрожує ярлик «іноземного агента».

«Громадські організації стають зручними об’єктами для проголошення їх агентами впливу. Якщо події будуть розгортатися за таким сценарієм, то, звичайно, уникнути цього буде важко. Принаймні такі спроби будуть, особливо, якщо зважати, що відповідні законопроекти й раніше вносилися на розгляд Верховної Ради», – підкреслює експерт.

На його думку, якщо в Україні буде організований силовий варіант, то громадські організації «можуть стати об’єктом прямих чи непрямих репресій, вони матимуть проблеми у своїй діяльності».

«А проблеми можуть бути різними – від пожежної охорони. Діяльність може значно зменшитись у своїх обсягах. Звичайно, вони доповнюватимуться тими організаціями, які залишаться – тими, які працюють або в інтересах влади, або кого влада толерує», –  вважає Якименко.

За його словами, іноземними агентами може стати більшість неурядових громадських організацій.

«Але зверніть увагу, найбільший грантоотримуч від Заходу – це держава, включно з силовими міністерствами й відомствами. Але про них же ніхто не говорить, як про агентів іноземного впливу, хоча держвідомства отримують коштів значно більше, ніж неурядові організації», – наголошує Якименко.

Як повідомлялось, сімферопольські активісти написали звернення до президента Віктора Януковича з вимогою прийняи закон про діяльність "іноземних агентів" в Україні. 

Окрім того, у грудні зареєстрували проект закону  № 3718 про протидію екстремізму, ініціатором якого є народний депутат Вадим Колесніченко (Партія регіонів).

Нагадаємо, у липні президент Росії Владімір Путін підписав федеральний закон "Про внесення змін до окремих законодавчих актів РФ в частині регулювання діяльності некомерційних організацій, що виконують функції іноземного агента". Законопроект викликав різку критику з боку російських правозахисників, громадських активістів, а також світової громадськості.

Винахід терміну "агенти впливу" приписується Юрію Андропову. Формулювання відкривало широкий простір для довільних оцінок, фактично дозволяючи оголосити "агентом", з усіма наслідками, будь-кого.