НОВИНИ

Експерт: уцілілі олігархи тепер вважають Януковича найбільшою загрозою власному виживанню

Олігархи, що змогли вижити за час президентства Віктора Януковича та зосередження бізнесу в руках його «Сім’ї», вбачають у ньому свою найбільшу загрозу, але занадто слабкі, щоб повстати публічно, - вважає старший науковий співробітник американського Інституту міжнародної економіки Петерсона, шведський економіст Андерс Аслунд. Про це він написав у своїй статті для BBC.

Прийнято вважати, що президент Янукович живе у симбіозі з українськими олігархами.

«Спочатку це було значним чином правильно, але після вступу на посаду президента 2010 року він швидко зосередив в руках своєї сім’ї не тільки владу, а й багатство – відвернувши великий бізнес проти себе», - пише Андерс Аслунд.

«Уцілілі олігархи тепер вважають Януковича найбільшою загрозою для свого виживання, яка зробила більшість з них прихильниками Угоди про асоціацію з ЄС, який президент відклав минулого місяця», - зауважує експерт.

У лютому 2010 року, коли Януковича лише обрали, він користувався підтримкою більшості великих бізнесменів. Він швидко сформував кабінет, який представляв, за підрахунками Андерса Аслунда, дев'ять фінансово-промислових груп. Але через швидкі  серії урядових змін він скоротив це число до двох у грудні 2013 року.

Єдиним великим винятком є український «шоколадний король» Петро Порошенко, власник популярної кондитерської компанії Roshen, який підтримує Євромайдан відкрито і виступає зі сцени разом із іншими опозиційними політиками. А серед олігархів, які існували до Януковича лише Рінат Ахметов і Дмитро Фірташ все ще "усередині президентського намета".

На думку експерта, великим здивуванням був прес-реліз компанії Ріната Ахметова, виданий 2-го грудня через кілька днів після того, як Янукович відмовився підписати угоду з ЄС, а міліція розігнала протестувальників  в Києві. Було не дивно, що "Група СКМ прагне сильної і незалежної України" і є "надійним партнером в першу чергу Європейського Союзу і Росії". Хоча політичний зміст доволі не чіткий, «проте уся заява читалася як ясна догана президенту за його непідписання Угоди про асоціацію та застосування сили», - вважає Андерс Аслунд.

«Таким чином, вплив великих бізнесменів на президента не слід перебільшувати. Крім того, вони всі виступають за Угоду про асоціацію з ЄС, почасти тому, що вони хочуть експортувати до Європи, але найбільше, тому що вони хочуть правового  захисту від набігів з боку «Сім'ї» Януковича», - вважає Аслунд і додає, що навіть ті, хто успішно експортував до Росії втомилися від численних несподіваних перебоїв у цій торгівлі через безсистемні російські торговельні санкції.

«Вони (олігархи – ред.), як правило, дають фінансову підтримку також і опозиції, про всяк випадок, але вони занадто вразливі, щоб хотіти повстати проти Януковича публічно», - наголошує експерт.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.