НОВИНИ

  ▪   Оксана Хмельовська

Експерт: Інвестиції з Китаю допоможуть залатати дірку в економіці, але не активізують її розвитку

Можливі інвестиції Китаю в економіку України матимуть тимчасовий результат, позаяк позичені кошти потрібно повертати. Про це у коментарі Тиждень.ua заявив економіст Любомир Шавалюк.

«Найбільше очікувань у нашої влади від інвестицій Китаю, проте навіть якщо така допомога для економіки України буде, вона матиме лише тимчасовий результат, адже гроші треба рано чи пізно потрібно віддавати, а вони рано чи пізно закінчується. Але якщо говорити про довгостроковий розвиток, то ці гроші не особливо нічого не нададуть», – вважає економіст.

На його думку, для розвитку потрібні «не гроші, а технології, праця й інвестиції у якісному відношенні й обладнанні, підприємницькі ідеї».

«Цього китайці нам не нададуть. Хоча технології у Китаї активно розвиваються, вони відстають від технологій провідних економік світу, зокрема від технологій ЄС, до яких ми могли б наблизитись, підписавши угоду про асоціацію», – зазначає експерт.

На його думку, «інвестиції наразі можуть залатати дірку в економіці України, і якщо саме цього очікує влада, то цей ефект від співпраці з Китаєм є позитивним».

Окрім того, за його словами, є думка, що «Китай розглядає Україну як плацдарм для виходу на ринок Європи».

«Китайців безпосередньо цікавить сільське господарство України, земля, збіжжя, тому що Китай є нетто-імпортером їжі. На базі українських майданчиків державної власності китайці зможуть організовуввати якісь свої виробництва, створювати  продукцію для українського ринку. Так, для українців це може повернутись зростанням зайнятості. Але де гарантія, що китайці не будуть будувати в Україні свої заводи, і за свої гроші  не будуть купувати у себе ж техніку – і знову ж таки не звозити своїх людей, аби вони на них працювали», – зазначає економіст.

За його словами, така схема Україні зовсім невигідна, «хоча подейкують, що у сільському господарстві така схема дійсно розглядається».

«Якщо у китайські виробництва будуть залучені українці у великих кількостях, то таке співробітництво може бути цікаве Україні – народу України. Але якщо китайці купують майданчики, щоб робити плацдарм на європейський ринок, то народу це невигідно. Але вигідно владі, бо китайці мають гроші і готові платити», – вважає Шавалюк.

На думку директора економічних програм Центру Разумкова Василя Юрчишина, швидше за все, «китайці не будуть привозити в Україну простих робітників, хоча топ-менеджмент й управлінці приїдуть саме з Китаю».

Як повідомлялось, Янукович назвав розширення стратегічного партнерства з Китаєм пріоритетом зовнішньої політики України.

Нагадаємо, Янукович перебуває з візитом у Китайській Народній Республіці. Візит триватиме до 6 грудня.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.