НОВИНИ

Кравчук, Кучма і Ющенко підтримали Євромайдан і надіються на адекватність Януковича

Три президенти України - Леонід Кравчук, Леонід Кучма та Віктор Ющенко - підтримують протест українців проти відмови від євроінтеграції. Вони закликали владу не вдаватися до будь-яких дій, які передбачають застосування сили до мирних громадян і адекватно оцінити значимість подій, що розгортаються в країні. Про це йдеться у спільній заяві Кравчука, Кучми та Ющенка, оприлюдненій у середу.

"Ми висловлюємо солідарність із мирними громадянськими діями сотень тисяч молодих українців. Практика вирішення стратегічних питань розвитку України без публічного обговорення і раціонального обґрунтування, розбіжності тлумачень українських урядовців щодо європейського курсу є неприпустимою", - йдеться в спільній заяві.

"Вперше український народ вийшов на вулиці з неполітичною вимогою, яка має безпрецедентну масову підтримку. Проте розв’язку кризи поки що не знайдено. Криза поглиблюється, і ми бачимо ризики втрати контролю над ситуацією", - зазначено в заяві.

На думку президентів, "апогеєм стало застосування надмірної сили до мирних демонстрантів".

"Створено перший за роки української незалежності небезпечний прецедент, коли влада вдалася до силового розгону мирного Майдану. Жорстокість, з якою діяли спецпідрозділи міліції, має бути не лише публічно засуджена, але й покарана відповідно до українського законодавства як абсолютно неприйнятна у демократичній країні", - наголошується в заяві.

При цьому, на їхню думку, "стихійність масових виступів та вкинутий у протестні настрої радикалізм можуть мати небезпечні наслідки".

"Сторони мають негайно відмовитися від будь-яких спроб вирішити політичні питання силовими методами. Заклики до захоплення адміністративних будинків, революційних дій, запровадження надзвичайного стану, непокори окремих міст і регіонів центральним органам влади, протиставлення українців Сходу і Заходу мають бути припинені як небезпечні та непередбачувані", - зазначають президенти.

Кравчук, Кучма та Ющенко закликали владу не вдаватися до будь-яких дій, які передбачають застосування сили до мирних громадян, та адекватно оцінити значення подій, які розгортаються в країні.

"Закликаємо об’єктивно розслідувати кожен випадок застосування насильства та не вдаватися до кримінального переслідування тих, хто протестував мирно", - наголошується в заяві.

На їхню думку, "вихід із ситуації має бути знайдено через відкритий діалог із громадянським суспільством".

"Вирішення політичної кризи необхідно терміново починати шукати у форматі загальнонаціонального круглого столу. Учасниками такого формату мають стати справжні інституції громадянського суспільства, які спираються на широку підтримку українських громадян і можуть представляти їхню позицію послідовно і чесно. Ціннісною основою такого діалогу мають стати демократія, рівність, свобода вираження своєї позиції, європейські устремління українського народу, довіра і чесність усіх учасників", - пропонують президенти.

При цьому вони констатують, що уряд України "не забезпечив належної підготовки до підписання угоди про асоціацію з ЄС, чим спричинив ескалацію політичної кризи".

Президенти закликають до повернення до переговорів з європейськими інституціями щодо укладення угоди про асоціацію та переконані, що цей крок стане основним стабілізаційним пунктом узгодженого плану дій.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.