НОВИНИ

Янукович не підписав угоду про асоціацію з ЄС

Україна не підписала угоду про асоціацію з ЄС на саміті Східного партнерства у Вільнюсі.

Наразі лідери країн ЄС і Східного партнерства вирушили на пленарне засідання саміту, після чого відбудеться підсумкова прес-конференція.

Як повідомлялося, під час офіційної церемонії підписання документів були парафовані угоди про асоціацію ЄС з Грузією і Молдовою, а також угоду про спрощення візового режиму між ЄС і Азербайджаном.

До речі, під час заходу президента України Віктора Януковича посадили поруч з представниками Білорусі. 

Довідка 

Переговорний процес щодо угоди про асоціацію Україна-ЄС розпочався 5 березня 2007 року.  Для цього у січні 2007 року Радою ЄС затверджено Мандат Європейської комісії на проведення переговорів з Україною та указом президента України від 5 лютого 2007 року затверджено перший склад Делегації України для участі у переговорах із Європейським Союзом, а також відповідні директиви цій делегації.

Назва угоди була попередньо узгоджена міністрами закордонних справ ЄС 22 липня 2008 у Брюсселі на засіданні Ради ЄС. На початковому етапі документ носив назву "Нова посилена угода". Рішення про те, що в його найменуванні з'явиться слово "асоціація", було прийнято на саміті Україна-ЄС у Парижі 9 вересня 2008 року.

Частиною угоди є розділ про створення зони вільної торгівлі. Переговори щодо цього розділу почалися 18 лютого 2008 року. Узгодження політичної та економічної частин УА велося паралельно, різними переговорними командами.

Перші роки переговори просувалися важко, проблемною була економічна частина договору. Прорив стався в жовтні 2010 року - сторони повідомили про несподівано успішний 13-ий раунд переговорів. Після цього на кожній зустрічі переговорні команди закривали переговори по одній або декількох глав.

14 жовтня 2011 року сторони оголосили про завершення переговорів. Залишалося лише одне неузгоджене питання – Київ наполягав на фіксації в УА перспективи членства України в ЄС, Брюссель був проти. У результаті українська сторона поступилася, і 19 грудня 2011 року переговори були остаточно завершені.

Процес підготовки УА до підписання затягнувся через судове переслідування опозиції в Україні – ЄС не хотів підписувати договір в цих умовах і штучно затягував юридичну звірку документа. 18 вересня Кабмін схвалив проект угоди про асоціацію.

30 березня 2012 року у Брюсселі відбулося парафування УА.

На черговому саміті 25 лютого цього року Україна зобов'язалась вирішити наявні проблеми щодо підписання Угоди про асоціацію. Позитивом стало помилування Юрія Луценка 7 квітня, що дуже схвалили європейські високопосадовці, але вони таке очікували від української влади й стосовно Юлії Тимошенко.  Для пришвидшення підписання угоди була створена спеціальна Моніторингова місія Європарламенту під керівництвом Пета Кокса та Александра Кваснєвського. Вона працює з червня 2012 року. Востаннє - продовжена до листопада цього року. 

А 12 березня цього року президент Віктор Янукович підписав указ про введення в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про невідкладні заходи щодо європейської інтеграції України».

Однак, 21 листопада цього року Кабінет Міністрів на засіданні прийняв розпорядження «Питання укладання угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їх державами-членами, з іншої сторони», згідно з яким в інтересах національної безпеки України процес підготовки до укладання угоди про асоціацію між Україною та ЄС призупинено.

В інтерв'ю українським телеканалам Віктор Янукович заявив, що буде готовий підписати угоду про асоціацію тоді, коли умови підписання влаштовуватимуть обидві сторони.

У свою чергу представники ЄС наголошують, що пропозиція підписати угоду з Україною залишається в силі.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.