НОВИНИ

Президент Польщі: Тиск Путіна збільшує шанс на формування єдиної позиції країн ЄС щодо України

Президент Польщі Броніслав Коморовський обіцяє сприяти формуванні мудрої та рішучої реакції Європейського союзу на тиск Росії щодо України, - заявив президент Польщі Броніслав Коморовський в інтерв’ю Gazeta Wyborcza.

Коморовський заявив, що вже після саміту у Вільнюсі має заплановані зустрічі з президентом Януковичем. «Їду до Вільнюса, а на початку грудня до Будомєжа, аби разом з президентом Віктором Януковичем відкрити новий прикордонних перехід і до Львова на польсько-український економічний форум... Я твердо вірю, що «Ще не вмерла Україна». Вражаюче, що наші гімни починаються так схоже», - заявив він.

На думку президента Польщі, вже зараз треба думати про роботу після саміту у Вільнюсі. «Крім того, зберігається шанс на обмежений успіх, тобто на парафування угоди про асоціацію з Молдовою і Грузією. Ми будемо працювати над мудрою та рішучою реакцією Європейського союзу на російський тиск на Україну. Польща абсолютно не може відмовитися від підтримки України, зректися від пошуку для неї відповідного місяця в Європі», - вважає президент Коморовський.

На думку Коморовського, за час поки ЄС та Україна готувалися до підписання угоди про асоціацію, українці переконалися у необхідності  зближення з ЄС, а ключові країни ЄС у необхідності підписати угоду про асоціацію з Україною. «Тепер жорстка позиція Путіна збільшує шанс на формування єдиної позиції країн ЄС і солідарних дій щодо України після саміту у Вільнюсі», - заявив він.

«Допомагає в цьому також становище Юлії Тимошенко, яка підтвердила сьогодні, що єдиним шансом вирішити "проблему Юлії Тимошенко" є підписання угоди про асоціацію. Вона змінює логіку дій у багатьох країнах ЄС», - заявив Броніслав Коморовський. Він також додав, що Брюссель допустив помилку в оцінці характеру проблеми у відносинах між ЄС - Україна. «Нею (проблемою – ред.) не є Тимошенко. Проблемою є політика тиску й шантажу, який застосовує проти України східний сусід. На це не може бути  згоди західного світу. Так не вирішуються справи стратегічної ваги. Вибір України між Сходом і Заходом має бути її суверенним вибором», - заявив він.

На запитання, чи існує ще хоча одновідсотковий шанс на те, що у Вільнюсі може дійти до перелому і підписання угоди про асоціацію, президент Польщі заявив, що надія помирає останньою. Він також додав, що поляки бажають українцям лише найкращого і порадив дослідити статистику. У 1990 році прибуток на душу населення у Польщі та Україні був одинаковий. За більш ніж 20 років, прибуток середньостатистичного поляка у тричі вищий, ніж українця.

Також Коморовський заявив, що не повністю розділяє думку свого радника професора Романа Кужняра, який вважає, що Янукович від початку не хотів підписувати угоду про асоціацію і, що ця гра була для зміцнення його власної позиції перед Росією.

«З часу здобуття незалежності Україна завжди лавірувала між інтеграцією із Західною Європою та Сходом. Нинішній президент також так діє, шукаючи, в іншому випадку справедливо, вигоди для своєї країни. Тільки, що сьогодні Україна може пропустити свій історичний шанс. У відповідь на це лавірування ми маємо показати, що ці переваги він може знайти в інтеграції з Заходом», - вважає Коморовський.

Також президент Польщі заявив, що хоче, аби під час саміту у Вільнюсі українцям  створили «можливість безвізового пересування» Європою.

«Це те, чого хочуть усі українці, а не лише влада і це конкретний вимір підтримки для них», - заявив він.