НОВИНИ

Експерт: Фінансове становище українських підприємств повертається в 90-ті, а розвиток економіки – у брєжнєвський застій

За нинішніх умов падіння української економіки чимало компаній не переживуть і року. Про це у свіжому числі "Українського тижня" пише економіст Любомир Шавалюк.

Як зазначає експерт, «на сьогодні практично всі подушки безпеки для української економіки спрацювали».

«Банки дуже слабо кредитують бізнес, бо чимало грошей спрямовують на ОВДП (облігації внутрішньої державної позики. - Ред.) уряду, та й самі не можуть похизуватися достатньою ліквідністю. За дев’ять місяців 2013-го бізнес отримав від фінустанов нових кредитів на 42 млрд грн. Але цього виявилося вкрай мало, тож йому довелося продавати запаси, зменшуючи середні залишки сировини та готової продукції на складах», – зазначає Шавалюк.

Як зауважує економіст, підприємства стали жертвувати інвестиціями.

«Якщо у III та IV кварталах минулого року реальний обсяг інвестицій в основний капітал зменшився відповідно на 6,9% та 7,5%, то в II кварталі 2013-го – на 19,7%. Усе це сталося задовго до того, як на кордоні з Росією з’явилися масштабні проблеми з розмитненням українських вантажів», – зауважує він.

Поки підприємства витрачали запас своєї фінансової міцності для забезпечення незмінних масштабів діяльності, додає Шавалюк, більшості простих українців криза не стосувалася. Втім, така "економічна політика до виборів-2015 призведе до втрати ними останніх резервів на чорний день".

«Якби в Україні була ринкова економіка, це закінчилося б зменшенням зарплат і різким зростанням безробіття. Але в наших реаліях залишаться і низьке (офіційне) безробіття, і високі зарплати, зате з’являться заборгованість із зарплат, масові відпустки за власним бажанням та безліч фірм-фантомів, фактичних банкрутів із високими обсягами кредиторської заборгованості. Фінансове становище підприємств нагадуватиме лихі 1990-ті, а розвиток економіки – часи брєжнєвського застою», – підсумував експерт.

Детальніше читайте у статті "Хроніки системної рецесії" у №47 "Українського тижня"

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.