НОВИНИ

  ▪   Оксана Хмельовська

Скандальні підручники: математика з 153 помилками, історія без Голодомору й букварі з дивними мапами

За останні півтора року в Україні сталося кілька скандалів із шкільними підручниками: експерти критикували навчальні видання за наявність у них помилок, історичну заангажованість, перекручування авторського тексту й невідповідність ілюстративного матеріалу.

Букварі

Минулого року скандал спричинив «Буквар» Захарійчука М. Д., Науменка В. О, який тоді ж вийшов у видавництві "Грамота".

Зокрема в «Українській правді» йшлось про нелогічні вірші та спотворення авторських текстів.

Проте у Міносвіти так пояснили скандальний "Буквар" для перших класів: "За оцінкою науковців, методистів та вчителів "Буквар" є інноваційним сучасним підручником - "підручником нового покоління", навчальний зміст якого відповідає Державному стандарту щодо вивчення української мови в початкових класах, новій програмі, методичним та психолого-педагогічним вимогам роботи з першокласниками".

А вже цього року у Луганську першокласникам видали букварі з картами України, на яких немає Луганська, Кіровограду, Луцька, Сум, Херсону, Хмельницкого, Ужгороду, Чернівців та Черкас.  Проте позначено місто Єнакієве – батьківщина президента Януковича.

Посібник «Україна і Росія на перехрестях історії»

Розголосу набув і методичний посібник з історії для вчителів «Україна і Росія на перехрестях історії», розроблений українськими й російськими істориками, що вийшов у грудні минулого року. Його надрукували у «Видавничому домі «Освіта».

Підручник складається з чотирьох модулів. Про спірні моменти історії автори вирішили не згадувати. У книзі повністю опущений період з 1600 по 1946 рік, нічого не розповідається про діяльність Богдана Хмельницького, Івана Мазепи, Голодомор, ОУН й УПА.

Підручник із історії для 5-го класу

На початку року стало відомо, що з «підручника історії для 5 класу вилучено «помаранчеві» події 2004 року, факт союзництва СССР з нацистською Німеччиною, боротьбу УПА з нацистами, портрет Романа Шухевича, Голодомор як геноцид нації, масштабну повоєнну русифікацію українських шкіл у 50-х роках, масові репресії українців у 30-80-і роки, большевицьку колективізацію тощо. 

Автори скандального підручника – Пометун О. І., Костюк І. А., Малієнко Ю.Б. Сам підручник вийшов у видавничому домі "Освіта" 2013 року.

Згодом ВО «Свобода» закликала бойкотувати цей підручник. 

Українська мова для 2-го класу

У підручнику авторів Мар’яни Захарійчук і Віри Науменко «Українська мова» для 2-го класу знайшли десятки змістових помилок, а також звинуватили авторів у надмірному засиллі ілюстрацій із національними символами і оберегами. Згодом автори підручника надіслали гнівного листа, у якому звинуватили журналістів у небажанні берегти українські традиції.

Історія рідного краю Донеччини для 9-го класу

Черговий скандал стався через посібник для учнів 9 класу "Історія рідного краю (Донеччина з кінця ХVIII до кінця ХIX століття)", який був схвалений Міністерством освіти. У виданні історію Донецької області пропонували вивчати на прикладах протистояння в регіоні "шахтарів" і "хохлів".

Зокрема у підручнику наводився нарис "Невінчана губернія", в якому є такі цитати: «В серцях батьків, чоловіків і братів росте глуха, важка ненависть до пришельців-шахтарів. І ненависть ця не лишається без прояву: хохли уміють жорстоко мститися», «Взагалі ворожнеча між шахтарями та місцевими хохлами украй жорстока, шахтарі при кожній зручній нагоді лупцюють хохлів, хохли – шахтарів. Це два ворогуючі табори, які не знаю між собою перемир'я».

Математика для 1-го та 2-го класів

Нещодавно тернопільські педагоги знайшли 153 помилки і неточності на 149-ти сторінках підручника із математики для 1-го та 2-го класів авторства Ф М. Рівкінда й Л. В. Оляницької. Зокрема в книжках знайшли грубі русизми, пунктуаційні й фактологічні помилки.

Начальник відділу науково-методичного забезпечення змісту загальної середньої освіти Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Галина Древаль пояснила, що ці підручники зараз проходять апробацію.

Проте міністр освіти та науки Дмитро Табачник заперечив наявність помилок у цих підручниках.

«По-перше, цих помилок немає, тому що це відверта неправда. По-друге, так би мовити, принесіть мені цей підручник і, не спираючись на думку шанованого народного депутата, який не є педагогом, а зробіть експертизу, покажіть мені помилки. Якщо він намагається у вигляді помилок подавати різницю між діалектними словами, прийнятими в його регіоні, й загальновживаними, то це не помилка, і навіть не друкарська помилка», - зазначив міністр.

Згодом у Міносвіті заявили, що організаторами розгорнутої кампанії у ЗМІ щодо помилок у нових шкільних підручниках для 1 і 2 класів є низка тернопільських видавництв-аутсайдерів.

У той час Інститут української мови надіслав до парламентського комітету висновок, згідно з яким підручники з математики для 1-го і 2-го класів, схвалені Міністерством освіти і науки, не можуть використовуватися у навчальному процесі через велику кількість мовних помилок. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.