НОВИНИ

Експерт: виборча кампанія у проблемних округах відбуватиметься спокійно лише до саміту у Вільнюсі

До саміту у Вільнюсі виборча кампанія у п’яти округах буде значно спокійнішою, ніж після нього. Про це в інтерв’ю Радіо Свобода заявила координатор виборчих і політичних програм Громадянської мережі «ОПОРА» Ольга Айвазовська.

«Вибори у п’яти округах будуть особливими, тому що їхня організація і оголошення про їхній початок супроводжувалися не просто прогнозованим виборчим процесом, а завдяки політико-правовим і дипломатичним аргументам української влади. Крім того, є певний контекст. На цих виборах вже є кандидати, які перемогли у 2012 році. Тобто, є кандидати, які оголошуються від опозиції, це фактично ті, які брали участь у виборах 2012 року. Лише є питання по 94-му округу Київської області, де кандидат перебуває за кордоном, тож він не зможе сам подати документи на реєстрацію у ЦВК. У той же час, кандидати від влади офіційно не заявлені», - розповіла Айвазовська.

Вона вважає, що виборча кампанія буде спокійною і прозорою до саміту у Вільнюсі, а от після нього все може змінитися.

«Безпосередньо голосування відбудеться вже за три тижні після закінчення саміту у Вільнюсі. Це якраз є найкритичнішим періодом для таких швидкоплинних виборів. Загалом ця кампанія 60 днів, а не більше, як це передбачається на чергових виборах. Тому до Вільнюса ми матимемо набагато спокійніше кампанію, ніж після нього. В тому числі в інтересах і цих виборів підписати угоду про асоціацію, щоб цей контакт з європейськими цінностями і спільнотою залишився і до дня голосування, а не зник, і, відповідно, у хід можуть піти зовсім інші ресурси і противаги», - вважає експерт.

За її словами, втім проблема може виникнути і на першому етапі кампанії, під час формування окружних виборчих комісій.

«Мажоритарні кандидати, які висуваються в одномандатних округах не мають права делегувати своїх представників в ОВК. Самовисуванці за фактом будуть позбавлені свого представника в окружній комісії. Зараз для політичних сил є проблемою зібрати з’їзди, щоб висунути кандидатів. Формально, це локальні вибори. Але цей з’їзд треба провести, зібравши всі місцеві регіональні представництва, щоб він був повноважним. Тому партії, які не мають великої мотивації не будуть цього робити. Партія регіонів офіційно заявляла, що не буде проводити цей захід і не буде висувати своїх кандидатів, але там зовсім інші причини. Зважаючи на те, що на попередніх виборах округи обрали опозиційних кандидатів, офіційно реєструвати висуванців від ПР– малодоцільно. Набагато ефективніше забезпечити своє представництво на окрузі через технічні маловідомі партії, або ж через само висуванців». – пояснила Айвазовська.

На її думку конфігурація у парламенті завдяки перемозі п’ятьох опозиційних чи провладних кандидатів, не зміниться, але ці вибори є моральним фактором для наступних президентських виборів.

«Ці вибори – це виклик. З одного боку, вони можуть мобілізувати опозицію напередодні президентських виборів. З іншого боку, вони можуть заспокоїти владу напередодні саміту у Вільнюсі щодо агресивної чи активної поведінки у виборчому процесі, як це було у 2012 році», - розповіла Айвазовська.

Як повідомлялось, партії "Батьківщина" та "Свобода" провели з'їзди, на яких затвердили кандидатів у народні депутати у мажоритарних округах на повторних виборах до Верховної Ради 15 грудня 2013 року. Делегати з’їзду "Батьківщина" проголосували за те, щоб висунути: у 94-му виборчому окрузі – Романюка Віктора Миколайовича, у 132-му виборчому окрузі – Корнацького Аркадія Олексійовича, у 194-му виборчому окрузі – Булатецького Миколу Івановича, у 197-му виборчому окрузі – Даценка Леоніда Миколайовича.

З’їзд "Свободи" одностайно підтримав кандидатом Юрія Левченка (округ 223), а також чотирьох висуванців "Батьківщини" на решту проблемних округів.

Нагадаємо, сьогодні, 16 жовтня, в Україні стартувала виборча кампанія у п'яти проблемних округах

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.