НОВИНИ

  ▪   Вікторія Матола

Експерт: На початок жовтня Держказначейство заблокувало 1,6 млрд грн у 137 містах

Держава безвідсотково кредитується за рахунок місцевих бюджетів для закривання «дірок» у державному бюджеті. Таку думку в коментарі Тиждень.uа висловив експерт з бюджетних питань Асоціації міст України Олександр Слобожан, коментуючи тривале блокування Держказначейством коштів місцевим органам влади.

«У цій ситуації держава безвідсотково кредитується за рахунок місцевих бюджетів для закривання своїх проблем, наприклад невиконання дохідної частини бюджету, розрахунки за внутрішніми і зовнішніми боргами тощо. Тобто це довготривале використання певних інструментів Держказначейства, щоб закрити «діру» в бюджеті. Однак, такими методами вона навпаки збільшуватиметься», – заявив він.

Слобожан пояснює, що, неотримавши коштів з бюджету, місцеві органи  не сплачують за певні послуги, а отже не нараховуються податки до держбюджету.

«Компанії-підрядники не оплачують за виконану роботу своїм працівникам, а тому в бюджет не нараховується податок на доходи фізосіб, не йдуть відрахування до соціальних фондів, що зумовлює зокрема зріст дефіциту Пенсійного фонду. Зменшення доходів населення супроводжується скороченням виробництва і загальним уповільненням темпів соціально-економічного розвитку. Тобто це – втрати місцевого і державного бюджетів», – пояснив експерт.

Як зауважує він, станом на 30 вересня цього року Держказначейство заблокувало у 137 містах України 1,6 млрд грн.

«Зважаючи на те, що проблема з блокуванням і затриманням коштів в місцеві бюджети почалася з вересня 2012 і триває досі, хоча в першій половині цього року Держказначейство розблокувало частину коштів, то заблоковані кошти за минулий рік перейшли на цей. За нашими оцінками, це понад 4 млрд коштів місцевих бюджетів», – зазначив він, додавши, що зокрема влітку цього року обсяг заблокований коштів зріс втричі.

Експерт визначає кілька проблем, що виникають для місцевих органів влади у зв’язку з цією ситуацією.

«По-перше, бюджетні установи не можуть виконати поставлені на них обов’язки, від чого страждають пересічні громадяни. По-друге, виникають судові позови до місцевих органів влади з боку підрядників, з якими не розрахувалися за виконані завдання.

Крім цього, експерт зауважує, що і в попередні роки спостерігалося блокування коштів Держказначейством, втім, це було офіційно обґрунтовано.

«Коли раніше відбувалося таке блокування, то видавалися постанови, де пояснювалися причини. Держказначейство офіційно на це посилалося і ні в кого не виникало питань. Якби це відбулося законно і тепер, то ми би чули таку ж відповідь. Нині ж Держказначейство на такі закиди відповідає, що кошти на захищені статті видатків не блокуються», – пояснив він.

Стосовно коментарів Держказначейства про ненадходження коштів до державного бюджету з місцевих, то Слобожан зауважує, що місцеві органи роблять відповідне платіжне доручення на певні кошти, спираючись на власні відрахування в держбюджет. В іншому випадку цього зробити неможливо.

Нагадаємо, влада низки міст України скаржиться на блокування коштів Держказначейством.

Прем'єр-міністр Микола Азаров визнав цей факт і пояснив складною економічною ситуацією.

Водночас у Держказначействі всі звинувачення відкидають і пояснюють, що станом на 1 липня заборгованість місцевих бюджетів перед державним бюджетом складала майже 11 млрд 960 млн грн.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.