НОВИНИ

  ▪   Вікторія Матола

Юрист: на лікування за кордон Тимошенко можуть не пустити борги перед Нафтогазом

Однією з перепоною для виїзду Юлії Тимошенко на лікування за кордон можуть стати невиплачені нею за рішенням суду 1,5 млрд грн Нафтогазу. Про це в коментарі Тиждень.ua заявила кандидат юридичних наук, кримінолог Ганна Маляр.

«Це - обов’язок відшкодувати півтора мільярди гривень НАК «Нафтогаз». Позивач має право звертатись до суду з клопотанням про заборону виїзду боржника за кордон до погашення боргу. Ще одним формальним приводом для заборони виїжджати за кордон може стати те, що «справу Щербаня» зупинено (у зв’язку з виконанням компетентними органами іноземних держав запитів про міжнародну правову допомогу), а не закрито», – пояснила вона.

За словами Маляр, рішення щодо відшкодування півтора мільярда гривень НАК «Нафтогаз» скасувати не можна.

«Наслідки його такі, що до повного погашення цієї суми Тимошенко не зможе мати щось у приватній власності, бо власність підлягатиме вилученню в рахунок погашення боргу. Єдиною підставою для зміни цього рішення може бути повна реабілітація Тимошенко, тобто визнання її невинуватості і, відповідно, відсутності заподіяної шкоди», - зазначила експерт.

Крім цього, Маляр називає можливі юридичні способи звільнення Тимошенко:

"Перший і найшвидший шлях — помилування президентом. Другий -  перегляд судового рішення стосовно Тимошенко за нововиявленими обставинами. Третій — українське законодавство дозволяє суду звільняти людину від подальшого відбування покарання, якщо та в період відбування покарання тяжко занедужала. Наступний спосіб - процедурно складніший і неоднозначний: Верховна Рада може ухвалити зміни до статті, за якою було засуджено Юлію Тимошенко або зовсім декриміналізувати ст. 365 КК України. Однак, такі спроби вже мали місце".

Список шляхів звільнення Тимошенко Маляр доповнює й такими: амністія або заміна решти терміну ув'язнення м'якшим покаранням.

"Верховна Рада щорічно ухвалює "Закон про амністію" (після відбуття двох третин основного покарання, тобто в 2016 р., Тимошенко могли б амністувати, якщо законом передбачать цю категорію засуджених осіб). Відбуття тих-таки двох третин основного покарання є підставою для умовно-дострокового звільнення засудженого. Таке звільнення є правом (але не обов'язком) суду. Інший механізм пов'язаний із правом суду замінити невідбуту частину покарання м'якшим покаранням. Однак, враховуючи, що злочин, за який засуджено Тимошенко, належить до категорії тяжких, питання про заміну покарання можна ставити після відбуття половини терміну покарання - в лютому 2015 року", - роз'яснює Маляр.

Детальніше про правові способи звільнення Юлію Тимошенко читайте у колонці Ганни Маляр.

Нагадаємо, 4 жовтня захисник Юлії Тимошенко Сергій Власенко заявив, що екс-прем’єр приймає пропозицію екс-президента Польщі Александра Квасневського й екс-президента Європарламенту Пета Кокса про лікування в Німеччині. Захисник Тимошенко також повідомив, що члени місії Європарламенту Пет Кокс та Олександр Кваснєвський передали президенту Віктору Януковичу прохання про помилування Тимошенко.

МЗС Німеччини знову підтвердило, що пропозиція німецького уряду щодо лікування Юлії Тимошенко у Берліні залишається в силі.  Водночас, за словами міністра закордонних справ Леоніда Кожари, МЗС України не веде переговорів з Німеччиною щодо лікування екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко у ФРН. 

Як відомо, 11 жовтня 2011 року Юлія Тимошенко була визнана винною в перевищенні влади або службових повноважень та засуджена  до семи років позбавлення волі з позбавленням права займати посади в органах державної влади, пов'язані з організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями терміном на три роки. 

Крім того, суд ухвалив стягнути з Тимошенко збиток, заподіяний НАК «Нафтогаз України», у розмірі 1,516 млрд. грн.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.