НОВИНИ

Янукович "хотів би", щоб Тимошенко була на волі, але йому "бракує" підстав, повноважень і законів

Після парафування угоди про асоціацію з ЄС президент Віктор Янукович неодноразово виступав із заявами, у яких переконував журналістів та політиків у неможливості звільнити Тимошенко законним шляхом.

Так, 12 квітня 2012 року під час зустрічі з представниками українських церков Янукович заявив, що екс-прем'єр не мала права підписувати директиви Кабінету міністрів і давати вказівки тодішньому голові правління НАК "Нафтогаз Україна" Олегу Дубині укладати контракт на поставку газу в Україну, яким закріплювалася базова ціна в $ 450 за тисячу кубометрів. Янукович також підкреслив, що "завжди намагався не сперечатися з Юлією Тимошенко", "хотів би, щоб вона була на волі", і що на сьогоднішній день "вона не є для нього серйозним політичним конкурентом".

У травні, напередодні Євро-2012, Янукович в інтерв’ю донецьким журналістам розповідав, що якби лікування Тимошенко залежало від нього – екс-прем’єра б уже відправили за кордон.

«Закони не дозволяють, і потрібні відповідні рішення в рамках закону, щоб це можна було зробити», – уточнив президент.

У червні в інтерв'ю німецькому журналу SUPERillu Янукович заявив, що співчуває Тимошенко, бажає їй якнайшвидшого завершення судових процесів та обіцяє спробувати знайти гуманне рішення в питанні про її помилування.

Вже у липні під час неформальної зустрічі з Клубом головних редакторів країн СНД, Балтії та Грузії Янукович заявив, що коментувати справу Тимошенко можна буде лише після завершення усіх судів.

У лютому 2013 року під час прес-конференції у Литві президент пояснював журналістам, що проблема Тимошенко «є дуже болючою».

«Потрібен час, щоб знайти відповідь на це питання, для нас дуже важливо, щоб рішення, які будуть прийматися найближчим часом, вони приймалися в межах чинного законодавства, у юридичній площині», – сказав він.

21 лютого, після завершення трьохсторонніх переговорів із президентом Польщі Броніславом Коморовським та президентом Словаччини Іваном Гашпаровичем, Янукович заявив про необхідність знайти «найближчим часом» компроміс у питаннях Тимошенко і Луценка.

1 березня під час прес-конференції Янукович порадив Тимошенко юридично захищатись і подумати про компенсацію завданих державі збитків.

11 квітня Янукович заявив журналістам, що не може звільнити Тимошенко, доки тривають суди.

«Я неодноразово відповідав на це запитання (про можливість помилування Тимошенко), воно перебуває в юридично-правовій площині. Доки не завершаться судові розгляди у справах Тимошенко, розглядати питання помилування неможливо», - сказав Янукович.

18 квітня прес-служба президента повідомила, що глава держави «взяв до уваги» прохання жінок-депутатів з опозиції про звільнення екс-прем’єра. Згодом, однак, спеціальна комісія не знайшла підстав для звільнення Тимошенко.

19 червня Янукович під час зустрічі з опозиціонерами запевняв, що питання про можливість лікування Тимошенко за кордоном розглядається.

«Ми, в процесі перемовин з цього питання, передали пакет пропозицій нашим європейським партнерам. І нам ніхто не сказав «ні». Для виконання гуманітарної місії можливо треба буде змінити законодавство. Питання про можливість Юлії Тимошенко отримати медичну допомогу за кордоном розглядається», – процитував президента лідер фракції "Батьківщина" Арсеній Яценюк.

30 серпня в інтерв’ю українським телеканалам Янукович заявив, що питання про можливість лікування Юлії Тимошенко за кордоном має вирішуватись в рамках закону і у питанні Тимошенко має бути «гуманітарний підхід».

«Гуманітарний підхід повинен бути, тому що випадки є різні. Мені на це питання доводилось багато разів відповідати. Будь-яка посадова особа, в тому числі і президент, може діяти в межах своїх повноважень, згідно з законами, що є в державі. І тут підхід також буде такий. Іншого підходу немає», – сказав президент.

20 вересня під час Ялтинської європейської стратегії заявив, що Україна поки не знайшла рішення щодо долі екс-прем'єра Юлії Тимошенко.

«Ми шукаємо, яким чином підійти до цього найскладнішого питання щодо Тимошенко», - зазначив він і подякував місії Європарламенту Кокса-Кваснєвського, які «разом з Україною шукають вихід з ситуації».

Він додав, що в судах перебувають справи стосовно Тимошенко, які "ще не розглянуті і якими нанесені Україні великі матеріальні збитки".

Та 25 вересня у Нью-Йорку під час зустрічі з главами держав «Групи друзів України» заявив, що на шляху євроінтеграції України залишилося ще кілька питань, зокрема питання Тимошенко.

«Працює зараз місія, вона дуже важлива. Раніше складалось враження, що ми не бажаємо чогось робити. Сьогодні є спільна точка зору по багатьом питанням. Якою вона буде - буде відомо тоді, коли будуть підводитися підсумки цієї місії, вже ближче до засідання Ради міністрів закордонних справ, яке відбудеться 21 жовтня», - сказав президент.

Водночас в інтерв’ю Bloomberg Янукович заявив що чинне законодавство не дозволяє звільнити Юлію Тимошенко або ж відпустити її на лікування за кордон.