НОВИНИ

Французький філософ: не можна виправдовувати комунізм через те, що СРСР брав участь у перемозі над нацизмом

Французький філософ та політолог Філіпп де Лара вважає, що не потрібно співставляти нацизм та комунізм для пояснення подій Другої світової війни. Про це він сказав під час лекції «Відлуння великих східноєвропейських політичних репресій ХХ століття у сьогоднішній Європі» в книгарні «Є» 20 вересня.

Філіпп де Лара нагадав слова історика Тімоті Снайдера,  що «німецька та радянська влада накралась одна на одну».

«Існують складні зв’язки між цими двома режимами. З одного боку, і треба завжди пам’ятати про цю послідовність, ці вбивства, ці розстріли не тільки в часі йшли один за одним, але вони часто тягли за собою одне і інше», - сказав де Лара, додавши цитату Снайдера, що  «часто німці та радянські взаємно підтримували та підштовхували до ескалації репресій».

Він вказав, що потрібно бачити картину ХХ століття вцілому. Наприклад, зміни населення через депортації цілих регіонів відбувались у двох напрямках «Совєти так би мовити копіювали нацистів, а нацисти – копіювали радянських», - сказав філософ.

Водночас він підкреслив, що порівняння нацизму та комунізму для кращого розуміння подій ХХ століття є проблемою.  «Не можна постави знак рівності між нацизмом та комунізмом. Це було б неправильно. З іншого боку, не можна виправдовувати та звільняти комунізм від покарання, тому що Радянський Союз брав участь у перемозі над нацизмом», - сказав він.

Він вказав на випадки подвійною або потрійної окупації, яка відбувалась під час Другої світової війни. «Це стосувалось українців, мешканців балтійських країн, поляків…Великі розстріли, великі бійні, те що називається «кривава земля» – це стосувалось і України, і Прибалтики », - сказав Філіпп де Лара.

«Парадокс полягає в тому, що на цих кривавих землях, ідеологія та форми насильства – нацистські та радянські – відрізнялись одна від іншої. Тому не можна їх порівнювати напряму, але водночас вони доповнювались. Вони навіть посилювались одна іншою», - сказав філософ.

 Читайте також: Філіпп де Лара: «Тоталітарні режими мертві, але вони донині справляють сильний вплив на різні держави та їхню культуру»

Як відомо, Філіп де Лара – професор університету Париж II (Університету Пантеон-Ассас). Викладає філософію  та політичні науки. Досліджує питання антропології тоталітаризму. Співпрацює як критик із відомим у Франції інтернет-виданням nonfiction.fr.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.