НОВИНИ

Генеральний секретар ООН назвав застосування в Сирії хімзброї воєнним злочином

Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун представив доповідь інспекції ООН, яка засвідчила застосування хімічної зброї в Сирії, на закритому засіданні Ради Безпеки організації 16 вересня, передає Associated Press.

"Це воєнний злочин і серйозне порушення міжнародного права. Результати масштабні і беззаперечні. Факти говорять самі за себе", - заявив  Пан Гі Мун.

Пан Гі Мун підкреслив, що результати дослідження інспекторів ООН вказують, що хімічну зброю широкомасштабно використовували в районі Гута. Це  призвело до численних жертв, особливо серед цивільного населення.

"Це найбільш  значний підтверджений випадок застосування хімічної зброї проти цивільних осіб з моменту використання її Саддамом Хусейном в Халабаджі в 1988 році" , - заявив Пан Гі Мун.

Він пообіцяв, що ООН докладе всіх зусиль для запобігання застосування хімічної зброї в майбутньому.

Водночас генеральний секретар ООН додав, що місія ООН повернеться в Сирію для продовження розслідування обставин застосування хімічної зброї, як тільки буде досягнуто відповідної домовленості з сирійським урядом.

Він відзначив, що інспектори дотримувалися строгих вказівок під час проведення розслідування, зокрема щодо охорони взятих на аналіз зразків, які відправили на аналіз в чотири лабораторії під контролем Організації заборони хімічної зброї.

У підсумку Пан Гі Мун звернувся до Ради Безпеки ООН із закликом проявити єдність щодо проблеми використання хімічної зброї в Сирії. "Єдність РБ ООН буде ключовим фактором. Враховуючи важкість ситуації, я закликаю РБ ООН розглянути можливості виконання плану ( міжнародного контролю над хімзброєю в Сирії – ред.) через ухвалення ясної резолюції» , - заявив він.

Він наголосив, що позиції США і Росії збігаються в тому, що ця резолюція РБ ООН повинна передбачати регулярні перевірки виконання рішень керівництва Організації з заборони хімічної зброї «У разі невиконання – неофіційне  транспортування або використання хімічної зброї будь-ким у Сирії - РБ ООН має вжити заходи відповідно до глави 7 Статуту ООН ( ЯкДії щодо загрози миру, порушень миру й актів агресії)", - підсумував Пан Гі Мун.

Як стало відомо, у звіті інспекторів ООН значилось, що "природні, хімічні та медичні зразки надають виразні і переконливі докази", що в районі Дамаска 21 серпня були використані ракети класу "земля -земля", що містять нервово - паралітичний газ зарин .

«Висновок такий, що хімічна зброя була використана в ході конфлікту між воюючими сторонами в Сирійській Арабській Республіці проти цивільних осіб, в тому числі дітей, у відносно великих масштабах» , - йдеться у звіті.  

Інспектори описали використані в ході атаки ракети як різновид артилерійської ракети М14 із заводською або модифікованої боєголовкою. У звіті говориться, що ракети летіли з північного сходу, проте даних про точне місце їх запуску немає.

 У звіті ООН згадуються квартали Гути Ейн Тарма , Моадаміе і Замалька. Найближчим часом очікуються звіти щодо можливих хімічних атак ще в трьох районах Сирії.

Як повідомлялось, раніше сирійський уряд   погодився на ініціативу Росії надати хімічну зброю країни під міжнародний контроль, аби уникнути військового удару.

25 серпня влада Сирії вперше дозволила інспекторам відвідати одне з місць неподалік столиці, де, як стверджує опозиція, внаслідок кількох ударів урядових військ ракетами з хімічними боєголовками загинули сотні людей. Зокрема, сирійська опозиція запевняє, що на район Гута 20 серпня скинули ракети з боєголовками, начиненими отруйними речовинами. Унаслідок атаки загинули 1300 людей.

Уряд і армія Сирії заперечують використання хімічної зброї та звинувачують в цій атаці опозиційні сили.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.