НОВИНИ

Експерт: податкові надходження від олігархічних галузей економіки різко скорочуються

В умовах поглиблення бюджетної кризи та посилення фіскального тиску на неолігархічний бізнес олігархи уникають сплати податків в Україні. Про це пише економіст Любомир Шавалюк у черговому числі «Українського тижня».

Експерт зазначає, що у розрізі галузей промисловості надходження податку на прибуток свідчить, що у 2012-му відбулося різке падіння обсягу фіскальних платежів від олігархічних галузей економіки: металургії – на 87%, хімії – майже на 1/3, видобувної промисловості – на 29%.

«Загалом дві найбільш олігархізовані галузі – металургія та хімія, – отримавши торік близько 11,3% усіх валових доходів в українській економіці, сплатили лише 2,1% загального обсягу податку на прибуток, тобто уп’ятеро менше», - зауважує Шавалюк. За металургією розрив іще помітніший і сягає 10 разів - 8% та 0,8% відповідно.  

«Основний аргумент: ці галузі у 2012-му зазнали найбільших збитків у промисловості –  відповідно 16 і 7 млрд грн. Тож, мовляв, їм немає з чого платити податок на прибуток», - пише експерт. При цьому додає, що якщо глянути на фінансові звітності компаній, з’ясовується: причина в тому, що значну, коли не левову частку податків сплачують не в Україні, а в офшорах.

«Наприклад, із усіх податків, сплачених Інтерпайпом Віктора Пінчука у 2012 році, на Україну припало лише 12%. Решта 88% завдяки різноманітним схемам надійшла до бюджетів інших країн. Інший металургійний гігант, Метінвест, на відміну від Інтерпайпу, у своїй звітності не наводить регіонального розрізу сплаченого податку на прибуток. Однак якщо об’єднати податки, сплачені всіма українськими виробничими активами групи (їх дев’ять, коли не рахувати МК «Запоріжсталь», що його Ментінвест контролює від минулого року), то вийде, що із $266 млн податку на прибуток, сплаченого холдингом торік, лише $166 млн потрапили у вітчизняний бюджет, майже виключно за рахунок гірничо-видобувних підприємств», - пише Шавалюк.

Детальніше читайте у матеріалі «Тягар для економіки» у №36 «Українського тижня».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.