НОВИНИ

Transparency International радить Мін'юсту збільшити штрафи для чиновників за недостовірні декларації

Громадська організація Transparency International в Україні рекомендує Міністерству юстиції збільшити розмір штрафу за надання недостовірних даних державними чиновниками в їхніх деклараціях з 425 гривень до 5,1 тис. - 17 тис. гривень. Про це повідомили в організації.

Експерти Transparency International, проаналізувавши новий антикорупційний законопроект Мін'юсту, дійшли висновку, що він має певні ризики  щодо декларацій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, які мають подавати держслужбовці.

В організації відзначають, що введення відповідальності за недостовірні відомості, зазначені в деклараціях про доходи, є великим плюсом, але сума штрафу в розмірі 425 гривень дозволить чиновникам нехтувати даною нормою.

"Ми пропонуємо збільшити розмір штрафу таким чином, щоб він був адекватним правопорушенню, тобто від 300 до 1 тис неоподатковуваних мінімумів (5,1 тис -17 тис. гривень)", - повідомив  старший аналітик з питань антикорупційної політики організації Наталія Ковальчук.

Крім того, представники організації ставляться з пересторогою до того, що функція фінансового контролю за деклараціями, яка зараз покладена на спеціальні підрозділи в органах влади, буде передана до Міністерства доходів.

"Антикорупційні підрозділи органів влади не могли б ефективно здійснювати контроль за деклараціями держслужбовців. Адже ці підрозділи фактично залежні від керівництва органів влади, при яких вони і створені, тут очевидний конфлікт інтересів. Але й самі працівники Міндоходів підпадають під декларування, тому виникає питання - яким чином буде вирішено цей конфлікт?", - вказали в Transparency International.

Також в організації підкреслюють, що новий законопроект не надає чітку методологію, за допомогою якої буде здійснюватися контроль за деклараціями.

Нагадаємо, у травні Верховна Рада ухвалила антикорупційний закон, який зменшив обов'язковий для декларування мінімальний розмір витрат (вкладів, внесків) вищих посадових осіб з 150 тис. до 80 тис. гривень.  Крім керівництва держави, міністрів, народних депутатів, суддів та керівників окремих центральних органів виконавчої влади подавати декларації будуть зобов'язані заступники міністрів, керівники та заступники керівників органів виконавчої влади Криму та органів місцевої влади.

При цьому парламент встановив, що посадові особи у своїх деклараціях повинні вказувати не тільки суму коштів, витрачену на певні потреби, але й повне найменування банків, фондів або організацій, через які вони були проведені. Депутати зобов'язали вищих посадових осіб протягом 10 днів після призначення (обрання) на посаду передати в управління іншій особі належні їм підприємства та корпоративні права. При цьому забороняється передавати таке майно на користь членів їх сімей, перелік яких пропонується розширити повнолітніми дітьми і батьками.

Рада також ввела логічний та арифметичний контроль над даними, зазначеними в деклараціях, а також ввела перевірку декларацій на наявність конфлікту інтересів. Порядок контролю повинні будуть визначати Міністерство доходів і зборів, а також Міністерство юстиції.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.