НОВИНИ

The Jamestown Foundation: Росія може використати комуністів і русофілів для дестабілізації Молдови

Поки погрози Кремля на адресу Молдови є недієвими, проте вони можуть стати козирем у руках русофільської опозиції у Молдові, вважає аналітик The Jamestown Foundation Владімір Сокор.

“Посланцю Путіна Роґозіну не вдалося настільки вплинути на молдавський уряд, аби той погодився піти на поступки. Він не отримав згоди Кишинева на відкриття російського консульства у Тирасполі або переоснащення російських військ там, або відкриття тираспольського військового аеропорту. Молдовський уряд та ЄС є незворотними на шляху до укладення угод про асоціацію, торгівлю та візову лібералізацію ”, - стверджує Сокор, і додає, - «Хоча російські економічні санкції можуть дестабілізувати Молдову економічно і стати козирем у руках комуністичної та русофільської опозиції».

Під час останнього візиту заступника голови уряду Російської Федерації Дмітрія Роґозіна до Молдови, він ще раз довів, що для Росії молдовський суверенітет існує лише на папері. «Паралельні зустрічі Роґозіна  як посланця президента Росії щодо Придністров’я та як голови російсько-молдовської міжурядової комісії є уособленням цієї навмисної двозначності», - вважає експерт. «Російський уряд працює із Кишиневом і Тирасполем через окремі канали. Москва веде відносини із двома частинами молдовської території у двох різних напрямках, обидва вони під контролем Роґозіна, але працюють окремо один від одного. Уряд Росії регулярно працює із Тирасполем безпосередньо, оминаючи Кишинів. Незаконна присутність російських військ також заперечує суверенітет Молдови та територіальну цілісність на практиці, попри її визнання на папері».

Аналізуючи виступ Роґозіна у Молдові, Владімір Сокор стверджує, що він натякає молдовським урядовцям про «зменшення популярності ЄС у Молдові та зріст популярності Росії», що «заохочує місцеві проросійські партії вимагати дострокових виборів чи референдуму щодо зовнішньої орієнтації Молдови». Його виступ також демонстрував «позицію Росії щодо того, що її тираспольські протеже мають відігравати роль у зовнішньополітичних рішеннях Кишинева».

Кишинів не раз запрошував Тирасполь до переговорів, особливо в межах переговорів Молдова-ЄС, проте Тирасполь рідко відповідає на ці запрошення.

«Молдова зацікавлена у тому, щоб заохочувати Придністров’я до проектів у межах співпраці Молдова-ЄС», - вважає експерт, проте поки що проблема Придністров’я разом із торговельним санкціями можуть дестабілізувати Молдову.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.