НОВИНИ

Рада Європи знайшла підтвердження факту побиття Тимошенко в ув’язненні

Вранці 5 версня Комітет із запобігання катувань (КЗК) Ради Європи оприлюднив звіт про візит своєї місії в Україну наприкінці 2012 року. Він став першим документальним підтвердженням факту активного опору Юлії Тимошенко транспортуванню її до лікарні Укрзалізниці, та намагання влади «зам'яти» розслідування її заяв про побиття. Київ у листуванні з КЗК не надав аргументів, що виправдали б ці дії.

Звіт, оприлюднений прес-службою Ради Європи, присвячений візиту місії комітету в Україну 1-10 грудня 2012 року. Така затримка публікації документа є стандартною в практиці Ради Європи, пише «КоммерсантЪ-Украина».

Тоді місія відвідала 4 колонії у Дніпропетровській , Харківській та Вінницькій областях.

Качанівська колонія виявилася найбільш благополучною, відзначили європейські експерти. Місія не отримала серйозних скарг від ув'язнених, крім кількох випадків «словесних образ і ляпасів з боку чоловічого персоналу колонії». «Звинувачення у застосуванні сили проти Юлії Тимошенко під час її транспортування в госпіталь 20 квітня 2012, виглядають цілком винятковими», - йдеться у документі.

Досі джерелами інформації про проблеми, з якими зіткнулася екс-прем'єр у той день, були лише прихильники Тимошенко і працівники офісу омбудсмена, що зустрічалися з ув'язненою кількома днями пізніше. Сьогоднішній звіт КЗК надає нові свідчення, що підтверджують позицію Тимошенко.

«Значна кількість опитаних (міссією – Ред.) ув’язненних пам'ятають крики Тимошенко, коли її переміщували за межі колонії. Сама Тимошенко в окремому інтерв'ю заявила, що її бив персонал колонії, переважно в живіт, а руки були зв'язані, в результаті вона кричала від болю», - йдеться у звіті. Необхідно відзначити , що місія КПП має право опитувати ув'язнених без присутності персоналу колонії, що підвищує достовірність отриманих нею свідчень.

Після візиту до Харкова КЗК і влада України почали в листування з приводу виявлених проблем. Київ відзначав, що Тимошенко подала першу скаргу лише через три дні після описаних подій, а потім відмовлялася від медогляду. Прокуратура опитала більше 80 людей, але їхні свідчення нібито не підтвердили звинувачення ув'язненої.

Місія КЗК у звіті пояснює цей факт. «Серйозні побоювання викликають отримані місією заяви, що потенційних свідків залякували, примушуючи їх відкликати свої свідчення, що підтверджують версію Тимошенко, - йдеться у документі. - Дані, отримані делегацією КЗК, порушують питання, чи дійсно влада розібратися у тому, що сталося».

Місія КЗК також вивчала скарги на некоректну поведінку влади щодо Тимошенко в госпіталі. У Страсбурзі вважають, що влада ввела непропорційні заходи безпеки в місцях утримання ув'язненої та мають докази, що відео з камер спостереження було доступне для перегляду не тільки охоронцями - жінками, але й чоловіками.

Листування Ради Європи з українською владою з приводу відеоспостереження зайняло особливе місце у звіті. Київ наполягає, що установка камер відповідає законодавству, що  підтверджено судом. "На жаль, владі так і не вдалося надати інформацію про будь-які оцінки ризиків, що у даному випадку можуть виправдати цілодобове спостереження як в колонії , так і в госпіталі ... Юридичне обґрунтування законності спостереження не знімає ці питання", - наголошується у звіті.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.