НОВИНИ

Експерт: Податковий тиск на бізнес посилюється

Попри об’єктивне зменшення бази оподаткування підприємств податком на прибуток, тиск на бізнес із боку фіскалів посилюється. Про це пише економіст Любомир Шавалюк у черговому числі «Українського тижня».

Експерт зазначає, що така тенденція спостерігається вже протягом кількох кварталів.

«Почалося це торік, коли впродовж перших трьох кварталів податкове навантаження на підприємства було аномально високим: ефективна ставка оподаткування становила 29%, 36% та 24%, що на 4–7 відсоткових пунктів більше, ніж 2011-го», - пише Шавалюк.

У I кварталі цього року вона зросла до 41%. Причому, зауважує експерт, відбувається це на тлі зниження основної ставки податку на прибуток, визначеного Податковим кодексом 2010 року, із 23% у 2011-му до 19% у 2013-му.

Шавалюк наголошує, що саме цю ставку, як і деякі інші позитивні зрушення в податковому законодавстві (наприклад, певне зменшення кількості податків та часу на їх сплату), влада афішує перед міжнародними структурами.

«Однак на ділі фіскали мають власне трактування закону та своїх повноважень і фактично займаються вимаганням, забезпечуючи рівень надходжень із податку на прибуток, непропорційно високий порівняно з розміром самих прибутків. Наприклад, протягом I кварталу 2013-го більшість прибуткових середніх і великих підприємств сплачували не податок на прибуток, а авансові платежі, розраховані пропорційно до прибутку, отриманого в попередньому році (за січень – лютий платили 1/9 прибутку за три квартали 2012-го, а далі – 1/12 прибутку за весь минулий рік)», - зазначає Шавалюк. Він додає, що наслідки такої новели й призвели до того, що в I кварталі 2013-го ефективна ставка оподаткування сягнула рекордного 41%.

Детальніше читайте у матеріалі «Тягар для економіки» у № 36 «Українського тижня».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.