НОВИНИ

  ▪   Оксана Хмельовська

"Циганське питання" розбурхує Європу

Протягом останніх років масові акції протесту проти ромів відбулися у Чехії, Словаччині, Болгарії й Україні. Натомість самі роми майже не відстоюють свої права на мітингах і демонстраціях.

Найчастіше протестують проти ромів у Чехії.

2011 року такі демонстрації пройшли у містах Вансдорф, Новому Борі і Румбурку. Організатором таких акцій виступила Робоча партія соціальної справедливості, основною вимогою якої стали претензії у невмінні ромів пристосовуватись.

Чергову хвилю протесту у червні цього року спричинило побиття ромами на дитячому майданчику хлопця Петра родом з України. Тоді близько двох тисяч чехів вийшли на вулиці, вимагаючи від влади припинити безчинства ромів.

У липні на півдні Чехії в місті Ческе-Будейовіце під час антициганської демонстрації поліція застосувала сльозогінний газ. До 30 осіб затримали, троє отримали поранення.

Згодом кілька акцій протестів відбулись у Остраві, Пльзені, Ческе-Будєєвіце, Йічіне й Духцове. Переважно демонстрації завершилися зіткненнями з поліцією: загалом арештували 75 людей.

Натомість активісти правозахисних організацій організували контр-демонстрації в низці міст, включаючи Прагу.

2009 року пройшла масова акція проти циган на сході Словаччини. Мітинг був організований неонацистським угрупуванням "Словацька єдність", що звинувачувала ромів у нападів на місцевих жителів. Поліція придушила акцію протесту, а також затримала її організатора.

2010 року у Франції пройшли демонстрації проти висилки циган, які раніше прибули до країни з Румунії і Болгарії. Учасники звинувачували президента Франції Ніколя Саркозі в неповазі до меншин і пошуку політичної вигоди. Організаторами протестів виступили групи з прав людини і антирасизму, профспілки і лівонаправлені політичні партії.

У цілому у країні пройшло більше 130 демонстрацій, наймасовіша акція протесту відбулася в Парижі.

У Болгарії найбільші антициганські заворушення розпочались наприкінці вересня 2011 року, приводом для яких послужила смерть болгарина, якого збив машиною циганський барон.

Хвиля протесту охопила 14 болгарських міст, серед яких Благоєвград, Бургас, Варну, Пазарджик, Плевну, Пловдив, Софію. Основна вимога протестувальників – вигнання циган з країни, а також вимоги запобігти безчинствам, які здійснюють роми. Під час заворушень постраждало кілька циган, що, у свою чергу, спричинило протест 200 озброєних циган, який поліції вдалось приборкати.

Згодом у столиці Болгарії Софії пройшла багатотисячна антициганська демонстрація під гаслами: «Болгарія без циган», «Не будь рабом у своїй країні».

2011 року на Житомирщині в Україні близько 500 людей провели акцію протесту проти побиття циганами свого односельця. Протестувальники на півтори години перекрили рух по головній дорозі, вимагаючи покарати винних і вигнати з селища всіх циганів.

У жовтні минулого року кілька сотень циган вийшли на вулиці міст у східній Угорщині, протестуючи проти образ, які висловлюють на їхню адресу представники ультраправої партії «За кращу Угорщину».

Нещодавно сотні ромів в угорському місті Озд протестували проти обмеження доступу до води. Натомість місцева рада звинуватила ромів у безкоштовному витрачанні водних ресурсів.

Минулого року у Греції близько ста циган пікетували будівлю муніципалітету на півночі Афін, який постановив знести їхній табір під приводом незаконного будівництва.

Протест біля будівлі мерії заможного району Халандрі проходив мирно, за участю жінок і дітей, які тримали грецькі прапори і гасла з вимогою гідного рівня життя.

Також 2012 року у Сербії в одному з передмість столиці Белграда пройшла акція протесту проти будівництва селища для ромів, внасліок зіткнень із поліцією постраждали 14 людей. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.