НОВИНИ

В Україні перші суди присяжних за вісім місяців роботи не ухвалили жодного виправдовувального вироку

Перші українські суди присяжних винесли з початку цього року вже вісім вироків і жодного виправдувального. Про це повідомили в Держсудадміністрації.

Три вироки припали на Луганську область, два – на Крим і по одному – на Миколаївську, Хмельницьку та Рівненську області. В більшості випадків вердикти стосувалися вбивств після прийому спиртного. У шести випадках присяжні засуджували вбивць до 14 або 15 років в'язниці, замість довічного.

Один із перших процесів з присяжними відбувся у Луганській області засудив мешканця райцентру Попасна, який вбив свого сусіда, до 15 років в'язниці. «П'яний слюсар прийшов у двір до потерпілого, викликав його на вулицю і почав бійку, потім дістав ніж і вбив знайомого», – розповів представник прокуратури Луганської області Андрій Перов.

У райцентрі Білокуракине Луганській області відбулися одразу два судові процеси з присяжними. У першому випадку був засуджений місцевий житель за те, що під час п'яної сварки вбив свою співмешканку, а також побив і погрожував вбивством свідкам. Другий суд за участю присяжних у Білокуракине розглядав подвійне вбивство. Місцевий безробітний під час застілля вбив відразу двох товаришів, а третьому зламав щелепу. Провину намагався перекласти на свою співмешканку та її дітей.

За порадою адвоката вбивця попросив суд присяжних. Основними присяжними обрали директора будинку культури, вчителя та начальника бюро технічної інвентаризації.

Як розповів суддя Віктор Поліно, який працює в Білокуракинському суді, в якому відбулися два суди присяжних, ще важко оцінити новий склад суду – мовляв, мало практики.

«Але якщо порівнювати з народними засідателями, то ті були більш підготовленими. До цього стажувалися в суді, наприклад. Присяжні ж – це, швидше, моральні авторитети», – зазначив він.

Нагадаємо, 20 листопада минулого року набрав чинності новий Кримінальний процесуальний кодекс, згідно з яким в Україні вводиться інститут суду присяжних.

Так, КПК передбачено, що суд присяжних утворюється при місцевому загальному суді першої інстанції. Обвинувачений у вчиненні злочину, за який передбачене покарання у вигляді довічного позбавлення волі, під час підготовчого судового засідання має право заявити клопотання про розгляд кримінального провадження стосовно нього судом присяжних.