НОВИНИ

Німецький політолог: звільнення Тимошенко не вписується в уявлення Януковича про владу

Попри наближення саміту у Вільнюсі, ставлення українського президента до підписання угоди про асоціацію залишається незрозумілим. Про це йдеться у статті Рудольфа Германа у виданні Neue Zürcher Zeitung.

«Аби не зірвати угоду про асоціацію, Янукович помилував колишнього міністра внутрішніх справ Луценка та інших затриманих політиків з оточення Тимошенко, спровокувавши спекуляції щодо свого наміру звільнити з ув’язнення саму Тимошенко. Тим не менш, у справі колишньої прем’єр-міністра політичні спостерігачі досі змушені ворожити на кавовій гущі», – пише Герман.

«Янукович показово противиться виявленню готовності до “проблеми Тимошенко”, аби не подавати сигналів відхилення від своєї жорсткої політичної лінії», – зазначає експерт. Герман спирається на думку німецького політолога Андреаса Умланда, щоб продемонструвати двоякість позиції Януковича по відношенню до підписання угоди про асоціацію, а відповідно – і звільнення Тимошенко.  

З одного боку, за версією Умланда, запропонована ЄС угода поки що видається українським політикам недостатньо вигідною: «для України угода про асоціацію поки що виглядає несерйозно, оскільки із нею не пов’язано перспективи до вступу. Як показав приклад Туреччини, така перспектива може допомогти прискорити реформи. Так, як вона виглядає наразі, угода видається привабливою для українських лідерів, але вони не бажають отримати її політичною ціною».

«Цією ціною для Януковича може стати не лише звільнення Тимошенко та спричинений цим ризик, пов’язаний із популярністю харизматичної опонентки, але й підвищення прозорості у сфері політики загалом. Таким чином він почне підпилювати гілку, на якій зручно сидів протягом останніх трьох років», – зазначається у статті Германа.

З іншого боку, Умланд наголошує і на вигодах, які український лідер може здобути, забезпечивши підписання угоди про асоціацію: «Президент Янукович, підтримка якого серед виборців меншає, таким чином може звести собі пам’ятник. Крім того, корисним може бути і очолене ним наближення східноукраїнської політичної еліти з країнами ЄС, оскільки це дещо згладить тліючий конфлікт між Заходом країни, який дивиться у бік Європи, та досі дружнім по відношенню до Росії Сходом». 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.