НОВИНИ

  ▪   Вікторія Матола

Влада "законсервувала" п'ять кримінальних справ проти Тимошенко

Сьогодні минає два роки з дня арешту колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко. Окрім "газової справи", за якою її засудили до семи років, екс-прем'єр фігурує ще у п'яти кримінальних справах.

Справа ЄЕСУ

Уже більше року, а саме з 17 квітня 2012 року, триває судовий розгляд справи ЄЕСУ. Тимошенко «обвинувачують в організації ухилення від сплати податків на загальну суму понад 4,7 млн грн, розкраданні та замаху на розкрадання бюджетних коштів шляхом незаконного відшкодування понад 25 млн грн податку на додану вартість, службовій підробці та в ухиленні від сплати 681 тис. грн прибуткового податку».

СБУ порушила цю справу у жовтні 2011 року. А вже 8 грудня у рамках цієї справи Тимошенко було заарештовано вдруге та безстроково.

На запитання, чому справу відкрили через 15 років після події можливого злочину, в СБУ пояснили: «У червні цього року надійшов лист-вимога Міністерства оборони РФ до кабінету Міністрів України щодо погашення боргу. Кабінетом Міністрів України було проведено перевірку з цього приводу. Матеріали перевірки були направлені до Служби безпеки, в результаті було порушено дану кримінальну справу».

Генпрокурор Віктор Пшонка стверджує, що ця кримінальна справа була незаконно закрита у 2005 році під тиском тодішнього президента країни Віктора Ющенка, відразу після призначення Тимошенко главою уряду.

Слідство звинувачує Тимошенко в тому, що вона перевела борг ЄЕСУ перед Міноборони Росії на суму $405 млн 500 тис. на державний бюджет України.

Водночас прокуратура заявила позов про відшкодування Тимошенко збитків у 19,5 млн гривень у справі ЄЕСУ.

Натомість у партії Тимошенко заявляють, що справа сфабрикована з метою якнайдовшого її утримання за ґратами та посилення тиску на опозицію.

Після передачі справи до суду засідання щораз переносять через відсутність Тимошенко. 

Справа про вбивство Щербаня

18 січня цього року Генеральна прокуратура заявила, що завершила розслідування кримінальної справи щодо вбивства народного депутата Євгена  Щербаня у 1996 році. Тимошенко було "вручено підозру" в організації цього злочину.

На стадії досудового розслідування справи про вбивство Щербаня як свідків допитали  Ігоря Мар'їнкова, Сергія Зайцева, Володимира Щербаня, Олександру Кужель, Сергія Таруту, Віталія Гайдука та Петра Кириченка.

Тимошенко на допитах не була присутня, хоча неодноразово заявляла про своє бажання брати в них участь.

Про готовність передати справу Щербаня до суду представники ГПУ заявляли неодноразово. Так, наприкінці травня перший заступник генпрокурора Ренат Кузьмін заявив, що "сукупність доказів дає нам можливість представити цю справу до суду і звинуватити Тимошенко у вбивстві українського депутата".

Однак згодом стало відомо, що ГПУ призупинила досудове слідство у справі Щербаня. 12 липня захисник Тимошенко Сергій Власенко заявив, що слідство досі не відновлено.

А на початку травня стало відомо, що Україна звернулась до Чехії з проханням про правову допомогу у розслідуванні справи про вбивство Щербаня. Втім, у ГПУ відмовляються назвати, які саме документи просять надати.

Перша справа Тимошенко - кіотський протокол і автомобілі Combo

Ще до засудження Тимошенко стосовно неї порушили справу про нецільове використання коштів Кіотського протоколу та закупівлі машин «швидкої допомоги». Прокуратура повідомила, що слідство у цих справах завершилося у лютому 2011 року.

Зокрема, Тимошенко підозрюють в нецільовому використанні коштів, отриманих від продажу квот на викиди парникових газів за Кіотським протоколом (ч. 3 ст. 365 ККУ).

Крім того, екс-прем’єра звинувачують в тому, що вона використала не за призначенням 67 млн гривень із державного бюджету, виділені під гарантію уряду на закупівлю й ввезення у країну 1 тис. автомобілів Opel Combo нібито для медичних цілей. Ці дві справи були об'єднані в одне провадження.

Втім, ГПУ не поспішає передавати її до суду. За словами захисника Тимошенко у цій справі, народного депутата Сергія Саса, ГПУ передала справу на дорозслідування, що триватиме до листопада 2013 року.

Зазначимо, що періодично ГПУ заявляє про розслідування інших справ Тимошенко. Так, у січні цього року перший заступник генпрокурора Ренат Кузьмін заявив, що у прокуратурі розслідується ще три кримінальні справи проти Тимошенко: "У провадженні прокуратури є справа про медичні автомобілі і "кіотські" кошти. З матеріалами справи знайомляться досі адвокати Тимошенко, роблячи це дуже повільно. Є ще одна справа про спробу дати хабар суддям Верховного суду. І справа про нанесення тілесних ушкоджень працівнику Держпенітенціарної служби під час заворушень в Лук'янівському СІЗО, коли Тимошенко із соратниками приходила туди з вимогою звільнити чоловіка. Є докази, що пошкодження нанесла особисто Тимошенко".

Крім цього, нещодавно народний депутат від фракції "Батьківщина" Володимир Ар'єв заявив, що проти Тимошенко можуть відкрити нову кримінальну справу - про причетність до банкрутства банку "Родовід". За його словами, немає документів, які би це підтвердили.

"Тому основою справи повинні стати усні "свідчення" Шепелева (якого заарештували в Угорщині в рамках екстрадиційного арешту. - Ред.), які з нього сподіваються вибити силою в українських в'язницях", - стверджує він.

"Враховуючи, що ряд свідків у справі банкрутства банку "Родовід" і розкрадання коштів під час рефінансування за загадкових обставин пішли з життя, висока ймовірність, що після дачі показань, яких від нього зажадають влади, Шепелєва теж не залишать у живих", - переконаний опозиціонер.

Втім, у ГПУ спростували цю інформацію, заявляючи, що це "просто думка" депутата.

«Я не слідчий, я не можу говорити замість слідчого, але про те, що не має ніяких нових справ, ніяких  нових приводів робити такі заяви, то про це я можу говорити», – повідомила речниця Генпрокуратури Маргарита Велькова.

Як відомо, 5 серпня 2011 року колишній прем’єр-міністр Юлія Тимошенко була арештована під час судового процесу у справі про перевищення влади і службових повноважень при укладанні газових контрактів з Росією в 2009 році. Суд засудив Тимошенко до семи років тюремного ув’язнення з подальшою трирічною забороною займати державні посади і до відшкодування збитків у сумі приблизно 190 млн доларів.

30 квітня цього року Європейський суд з прав людини визнав арешт і утримання Тимошенко під вартою до рішення суду в її справі незаконним. Це, на думку захисників, могло бути підставою для перегляду вироку і звільнення Тимошенко. Зараз ЄСПЛ приступив до розгляду другої скарги Тимошенко, яка стосується питань справедливості кримінального провадження.

У Міністерстві юстиції заявили, що виконали рішення Євросуду, оскільки воно стосується порушення прав екс-прем'єра при обранні для неї запобіжного заходу. У відомстві відзначили, що новим КПК передбачена абсолютно нова процедура обрання запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою, його оскарження, зміна, перегляд та продовження терміну такого утримання, що відповідає вимогам Конвенції та практиці Європейського суду. А тому Україна вже вжила заходи щодо недопущення аналогічних порушень у майбутньому.

З 30 грудня 2011 року Тимошенко відбуває покарання у виправній колонії. З 9 травня 2012 року вона проходить реабілітацію у ЦКЛ № 5 "Укрзалізниці" у Харкові.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.