НОВИНИ

Німеччина відмовилася від прослуховування громадян спільно зі США та Британією

Німеччина після скандалу з прослуховуванням дзвінків і стеженням за інтернет-користувачами скасувала угоди з США і Великобританією, які, по суті, дозволяли їм вести стеження на території ФРН.

Як повідомляє німецький МЗС, у п'ятницю, 2 серпня, уряд ФРН обмінявся в Берліні відповідними нотами з представниками влади США і Великої Британії. Після цього угоди офіційно втратили силу.

"Скасування адміністративних угод, на якому ми наполягали останніми тижнями, є необхідним і правильним результатом останніх дебатів про захист особистої сфери", - сказав у зв'язку з цим голова МЗС ФРН Гідо Вестервелле.

Про швидке скасування цих угод, які до останнього часу носили секретний характер і не були відомі громадськості, уряд ФРН повідомив кілька тижнів тому. Вони дозволяють розвідслужбам США і Великої Британії користуватися інформацією, отриманою в результаті прослуховування німецьким відомством із захисту конституції та федеральною розвідувальною службою Німеччини, а також самим відстежувати листи і з'єднання, якщо виникає загроза для безпеки військових підрозділів із цих країн, дислокованих на території ФРН.

Влада Німеччини стверджує, що після возз'єднання Німеччини в 1990 році ці угоди жодного разу не застосовувалися. Проте після скандальних викриттів екс-співробітника ЦРУ Едварда Сноудена деякі експерти висловлювали в цьому сумніви.

Ці адміністративні угоди було укладено ще в 1968 і 1969 роках як доповнення до німецького закону про обмеження таємниці листування, а також поштового, телефонного, телеграфного та іншого електрозв'язку (так званий закон G10). Цей закон дозволяє спецслужбам перевіряти до 20% таких повідомлень і з'єднань між Німеччиною та іншими країнами.

Нагадаємо, у липні німецький журнал Spiegel повідомив, що BND і BfV мають у своєму розпорядженні програмне забезпечення для електронної розвідки під назвою XKeyScore, ключовим завданням якого є "розширення можливостей для підтримки Агентства національної безпеки (АНБ) США в рамках спільної боротьби з тероризмом". 

Згодом глави німецьких Федеральної розвідувальної служби (BND) і Федеральної служби захисту конституції (BfV) визнали, що їх відомства "тестували" американські шпигунські програми.