НОВИНИ

ВАСУ заборонив іншим судам змушувати Раду працювати на користь громадян

Вищий адміністративний суд України (ВАСУ) дійшов висновку, що суди в Україні не мають права змушувати Верховну раду виконувати свої обов'язки, зокрема, призначати позачергові вибори у Києві. Опозиція побачила у рішенні ВАСУ прецедент, що дозволить парламентській більшості відмовитися приймати постанову про проведення президентських виборів 2015 році.

У розпорядження "Коммерсант Ъ-Украина" потрапила копія постанови Вищого адміністративного суду, який відмовив народним депутатам Юрію Одарченку та Олександру Чорноволенку (обидва - "Батьківщина") у відкритті провадження у справі про призначення Верховною радою позачергових виборів депутатів Київради і мера столиці. Позивачі вимагали визнати протиправною бездіяльність Ради в питанні призначення виборів у Києві і зобов'язати парламент прийняти відповідні постанови протягом місяця з дня рішення суду.

У мотивувальній частині документа суддя Едуард Швед постановив, що призначення виборів не є проявом владних повноважень Ради, а тому оскаржувати такі дії в адміністративному порядку неможливо. "Процедура прийняття актів Верховною радою, зокрема постанов (прояв законодавчої ініціативи, реєстрація законопроекту, розгляд законопроекту, прийняття постанови, підписання і оприлюднення), є здійсненням парламентом законотворчої функції, а не владних управлінських функцій, - йдеться у мотивувальній частині ухвали суду. - У таких обставинах суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі".

Рішення ВАСУ відмовити у розгляді позову на перерахованих підставах стало прецедентом в історії незалежної України, оскільки ст. 124 Конституції говорить, що "юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі". "Законодавча функція - частина владних повноважень парламенту. Однак тут існує протиріччя - чи є постанова Верховної ради розпорядчим або нормативним актом", - пояснив президент Інституту виборчого права Юрій Ключковський.

"Постанова ВАСУ, на мою думку, спірна, разом з тим судам ще жодного разу не вдавалося змусити Раду прийняти якийсь закон", - заявив народний депутат Ради VI скликання Юрій Кармазін. За його словами, призначення виборів є обов'язком, а не правом парламенту. "У разі невиконання обов'язків необхідно говорити, наприклад, про порушення депутатами присяги і призначення всеукраїнського референдуму з питання висловлення недовіри парламентаріям. Проте один суддя або колегія суддів не можуть змусити колегіальний орган прийняти закон", - зазначив Кармазін.

Практика рішень ВАСУ вже почала поширюватися на всі позови до Ради. Зокрема, аналогічне рішення суд ухвалив за позовом депутатів Київради з фракції УДАР, в якому вони вимагали зобов'язати Раду прийняти рішення про призначення виборів депутатів Київської міськради та мера на найближчому пленарному засіданні.

В опозиції побоюються, що тепер будь-які дії або бездіяльність Ради з прийняття законів, постанов чи інших актів не з можуть оскаржувати у судах. На думку Одарченка, одним із ймовірних наслідків постанови ВАСУ може стати скасування президентських виборів 2015 року, оскільки, згідно з Конституцією і законом про вибори президента, для оголошення виборів Рада має прийняти відповідну постанову. "Враховуючи рішення ВАСУ, у випадку якщо Рада відмовиться призначати вибори, не буде жодної юридичної можливості примусити її до цього, - вважає Одарченко. - Раніше цей же суд успішно розглядав позовні заяви про незаконність призначення позачергових місцевих виборів, вказуючи при цьому, що такі справи йому підсудні". "Фактично ВАСУ своїм рішенням дав Раді правову індульгенцію від виконання обов'язків, які закріплені в Конституції та регламенті", - заявив "народний депутат Павло Різаненко (УДАР).

Член фракції ПР Володимир Олійник визнав, що ВАСE прийняв політико-правове рішення, проте підкреслив, що правових механізмів для зобов'язання колегіального органу виконати певні дії, не існує. "Однак твердження опозиції про те, що через це можуть бути не призначені вибори президента в 2015 році - повна нісенітниця. Вибори призначать відповідно до чітких вимог Конституції", - сказав Олійник.

Думки експертів про наслідки рішення суду розділилися. "Постанова ВАСУ не матиме серйозних наслідків для політичного життя суспільства. Крім того, хіба раніше Верховна рада не призначала вибори тільки в Києві?" – зауважив Кармазін. Водночас, Ключковський не виключає, що через рішення ВАСУ сфера розгляду спорів про виконання владних повноважень може бути виключена з компетенції судів. "Невиконання Верховною радою своїх конституційних повноважень буде ніде оскаржити, парламент стане безкарним", - заявив Ключковський.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.