НОВИНИ

Газпром хоче прокласти трубу в обхід України за гроші російських пенсіонерів

Для залучення коштів на фінансування будівництва російської частини одного із найризикованіших і дорогих проектів - газопроводу South Stream - Газпром планує випустити облігації на 100 млрд руб ($3,3 млрд), які має викупити «Внєшекономбанк» за рахунок пенсійних коштів. Про це свідчить лист заступника голови правління та головного бухгалтера Газпрому Єлени Васільєвой першому віце-прем'єру Ігорю Шувалову.

Васильєва просить Шувалова доручити федеральним органам виконавчої влади та «Внєшекономбанку» (ВЕБ) «розглянути можливість» інвестування пенсійних коштів в інфраструктурні рублеві облігації монополії на суму до 100 млрд руб. Гроші Газпрому потрібні на будівництво газотранспортної системи (ГТС) «Південний коридор» на території Росії для подачі газу в газопровід South Stream і для газифікації восьми регіонів, пише газета «КоммерсантЪ».

В апараті Шувалова підтвердили одержання листа, але від коментарів відмовилися. Водночас джерело видання в уряді РФ пояснило, що в кінцевому підсумку ВЕБ сам вирішуватиме, купувати чи ні облігації Газпрому. У банку запевнили, що наразі офіційних доручень від Шувалова щодо облігацій поки не отримували, але уточнили, мовляв, Газпром має право розміщувати такі облігації, а ВЕБ може їх купити, оскільки проект монополії відповідає інвестиційній декларації банку.

У Газпромі від коментарів відмовилися. Але джерело видання, близьке до монополії, стверджує, що це вона збирається зробити послугу державі, а не навпаки: «Справа не в нашій потребі у грошах і тим паче не в доступності цих ресурсів. Навпаки, це завдання ВЕБ інвестувати довгі гроші в інфраструктурні проекти, тому Газпром «до нього і звертається».

Однак аналітики вважають проблему дешевих довгих грошей досить актуальною для Газпрому. Очікуване уповільнення динаміки зростання внутрішніх цін газу до рівня інфляції і зниження частки Газпрому на російському ринку разом з високим податковим навантаженням, ймовірно, призведе до скорочення інвестпрограми монополії, вважає Костянтин Черепанов із UBS.

За його словами, щоб Газпром міг фінансувати свої проекти, зокрема South Stream, заводи з виробництва скрапленого природного газу та Східну газову програму, йому доведеться додатково позичати гроші.

Як повідомлялось, 7 грудня 2012 року президент Росії Владімір Путін особисто дав старт початку будівництва морської частини газопроводу "Південний потік" в обхід території України. Морська ділянка газопроводу пройде дном Чорного моря від компресорної станції "Російська" на російському узбережжі до узбережжя Болгарії.

Передбачається, що перші поставки газу почнуться в 2015 році. У 2016 р. планується поставити 15,75 млрд куб. м газу, в 2017 р. - 31,5 млрд куб. м, у 2018 р. - 47,25 млрд куб. м, і в 2019 році газопровід має вийти на проектну потужність - 63 млрд куб. м.

Згодом Росія запропонувала Європейському союзу виключити газопроводи в обхід України - "Північний потік" і "Південний" потоки - із зони дії норм Третього енергетичного пакета.

Читайте також: Чому «Південний потік» корисний для України

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.